A film a szentendrei MűvészetMalomban 2014. április 21-ig látható "Egy korszak történelmi traumák között -- kultúra és műpártolás 1920-1944" című vándorkiállításon látható.
A Magyar Vidéki Múzeumok Szövetsége az együttműködő megyei hatókörű városi múzeumokkal újabb vándorkiállítást indított útjára. A Nemzeti Kulturális Alap támogatása révén a magyar történelem meglehetősen ellentmondásos, ugyanakkor igazán mélyen még nem feldolgozott korszakát szeretnénk bemutatni. Pontosabban nem magát a korszakot, hanem annak hatását a tudományra, a kultúrára, a művészetekre, s mindezt olyan városokban, amelyek az időszak ikonikus helyszínei voltak.
Az MVMSZ-be tömörült vidéki múzeumok a magyar múlt nagyon jelentős szeletét őrzik és gondozzák. Kincseink bemutatására azonban kevesebb lehetőségünk van, leginkább csak a megyeszékhelyen rendezett időszaki tárlatokon. Most azonban legszebb két világháború közötti műtárgyainkkal tudunk együttesen megmutatkozni, országos vándorkiállításon. A vidéki múzeumok összeálltak, hogy megmutassák a vidéki közgyűjtemények gazdagságát, munkatársaik kreativitását és innovációs képességét.
Az elmúlt években vidéken is kipróbált modern műfaj, a vándorkiállítás már bizonyított. Elődszervezetünk, a Megyei Múzeumok Igazgatóságainak Szövetsége több vándorkiállítást hozott létre, amelyeknek sikere bennünket is kötelez. A vándorkiállítás minden helyszínen egy kicsit „más" lesz, hiszen a „helyi színek", a helyi műtárgyak nagy szerepet kapnak a az összeválogatott anyagban.
Abban bízunk, hogy a vándorkiállítás látogatói, a katalógus és a honlap olvasói nemcsak egy vitatott korszak jobb megértéséhez jutnak el, hanem megismerik a megyei hatókörű múzeumokat, felismerik a nagy vidéki gyűjtemények jelentőségét. Debrecen, Nyíregyháza, Pécs, Szeged, Szentendre, Székesfehérvár, Szombathely múzeumai nélkül nincs magyar magyar muzeológia!
A hét helyszínen bemutatott műtárgy-együttes legnagyobb része újdonság lesz a látogatók számára, a korszakot és a témákat, valamint az egyes helyszínek anyagait bemutató tanulmányok révén a két világháború közötti negyedszázadról új és egyedi képet kap az olvasó-látogató.
A korszak maga kivételesen izgalmas és ellentmondásos. Sokat beszélünk, de valójában keveset tudunk róla. A közvélemény számára jobbára csak „Horthy korszak"-ként ismert két világháború közötti időszakot pozitív és negatív előjellel egyaránt emlegetik. A növekvő számú történeti feldolgozás ellenére az általános ismeretek meglepően hiányosak e korszakról -- mindennapjairól, a tudományos-kulturális élet alakulásáról, a társadalmi, politikai változásokról. Talán ez utóbbiak a leginkább feldolgozottak, ami viszont a tudomány, a kultúra, és ezen belül a műpártolás témáit illeti, sok feladat vár még ránk, hogy hiteles képet adhassunk róluk. Ennek igyekszik eleget tenni a vándorkiállítás, a katalógus és a honlap. Az első helyszínen 2013 augusztusában nyitott az országos vándorkiállítás, míg az utolsón 2014 végén zárnak majd.
A látogatók tömegét vonzó, többnyire képzőművészeti tárlatok mellett az elmúlt években egyre fontosabb szerepet kapott a vándorkiállítás műfaja, hiszen egy-egy ilyen sorozat keretében az egész ország területén kiemelkedően nagyszámú közönség ismerheti meg a bemutatott anyagot. A program költségei sokkal jobban hasznosulnak, s a szervezés újfajta múzeumi együttműködést igényel. A központi hat téma minden helyszínen megjelenik, ezekhez azok további témákkal csatlakoznak, amelyeket csak azon az egy helyszínen ismerhet meg a közönség.
E témák bemutatása nemcsak a műtárgyak és dokumentumok segítségével történik: interaktív eszközök, hang- és képanyag teszik teljesebbé a tárlatokat. A múzeumpedagógiai program mellett további rendezvények bővítik a projekt gazdag kínálatát.
Информация по комментариям в разработке