Elektrifikácia železničnej trate Devínska Nová Ves - Marchegg

Описание к видео Elektrifikácia železničnej trate Devínska Nová Ves - Marchegg

Železničné spojenie medzi Bratislavou a Viedňou sa zrýchli. A to vďaka modernizácii, ale najmä elektrifikácii trate medzi Devínskou Novou Vsou a rakúskym mestečkom Marchegg.



Začiatkom marca 2024 Železnice Slovenskej republiky odovzdali stavenisko a začala sa komplexná rekonštrukcia a elektrifikácia železničnej trate. Tento úsek je dlhý 2381 metrov.


🏗 PROJEKT


Cieľom projektu je zlepšiť cezhraničnú osobnú a nákladnú dopravu medzi Slovenskou republikou a Rakúskou republikou, a to konkrétne:


🔳 zvýšiť prevádzkovú rýchlosť trate z 80 na 120 km/h
🔳 zvýšiť bezpečnosť a plynulosť železničnej dopravy
🔳 umožniť elektrickú prevádzku vlakov medzi Bratislavou a Viedňou
🔳 skrátiť cestovný čas
🔳 dosiahnuť lepšie parametre železničnej trate
🔳 zvýšiť frekvenciu spojenia na základe zvýšenej kapacity trate
🔳 zrušiť obmedzenia pre dopravu na železničnom moste
🔳 znížiť tvorbu emisií oxidu uhličitého a hluku zavedením elektrickej trakcie


🌁 MARCHEGGSKÝ VIADUKT


Súčasťou rekonštrukcie je aj železničný viadukt, ktorý prekleňuje rieku Moravu a zároveň je aj mostom hraničným medzi Slovenskom a Rakúskom. S dĺžkou 474 metrov patril k najväčším vo vtedajšej Rakúsko-Uhorskej monarchii.


Stavba mosta sa začala v novembri 1846 a ukončená bola na jeseň 1847. Drevenú časť mosta zničila za Prusko-rakúskej vojny v roku 1866 ustupujúca rakúska armáda. Po jeho provizórnej oprave bola obnovená prevádzka v roku 1866. Definitívna obnova sa skončila až v roku 1868, pričom drevené provizórium bolo nahradené spojitou oceľovou priehradovou priamopásovou konštrukciou súpravy násobne zloženou s hornou mostovkou.


Železnú priehradovú konštrukciu s hornou mostovkou z roku 1868 vyhodili do vzduchu ustupujúci fašisti 6.4.1945. Provizórne na rýchlosť 10 km/h bol obnovený Červenou armádou v roku 1946. Zdĺhavé spoločné rokovanie česko-slovenskej a rakúskej strany schválilo až v decembri 1959 výstavbu definitívneho mosta. Do spoločnej prevádzky ČSD a rakúskymi spolkovými dráhami bol odovzdaný v roku 1961.


Desaťoročia, počas železnej opony, bol margeggský viadukt jediným mostom spájajúcim Rakúsko a Slovensko. Až v roku 2005 bol otvorený cestný most slovenskou obcou Moravský Svätý Ján a rakúskym Hohenau.


🇦🇹 MODERNIZÁCIA TRATE V RAKÚSKU


Zásadnou modernizáciou prechádza aj železničná trať z Marcheggu do Viedne. Práce zahŕňajú elektrifikáciu 37 kilometrového úseku železnice, ako aj modernizáciu staníc v Dolnom Rakúsku.


Zaujímavosťou tejto trate je, že až 32,5 kilometra je úplne rovná trať, čo z nej robí najdlhšiu rovnú trať v rakúskej železničnej sieti. To umožní jazdu maximálnou rýchlosťou až 200 km/h. Doteraz jednokoľajná dieselová trať sa stane dvojkoľajnou elektrifikovanou a vysokovýkonnou traťou. 


Po dokončení projektu na rakúskej aj na slovenskej strane by cesta osobným vlakom z Bratislavy do Viednej mala trvať 55 minút a expresom dokonca iba 40 minút.


🔳 Zhotoviteľ diela: Združenie PORR, ŽSR – DNV – Marchegg
🔳 Zmluvná cena: 10 940 261,94 EUR bez DPH
🔳 Lehota výstavby: Do 300 dní od odovzdania prvého staveniska
🔳 Zdroj financovania: Nástroj na prepájanie Európy – dopravná infraštruktúra a štátny rozpočet.


🎥 Video: Michal Feik
🎼 Hudba: Alex Production - Revolution, Damiano Baldoni - A Ghrà
📷 Foto: Herzi Pinki, Schweiz(CH), ORF, MeinBezirk

Комментарии

Информация по комментариям в разработке