Vučić nema iskrenu namjeru dolaska u Srebrenici, smatraju srbijanski nezavisni intelektualci

Описание к видео Vučić nema iskrenu namjeru dolaska u Srebrenici, smatraju srbijanski nezavisni intelektualci

Srbijanska vlada ne može podržati rezoluciju o Srebrenici, ali sam zato spreman da sagnem glavu pred nevinim srebreničkim žrtvama - ako to Bošnjaci žele.

Riječi su ovo srbijanskog premijera Aleksandra Vučića koje se različito tumače u javnosti.

Za analitičarku Ivanu Marić izjava Vučića da će doći u Srebrenicu ako to Bošnjaci žele je logična, ako se u obzir uzme nedavno otkazivanje gostoprimstva srbijanskom predsjedniku Tomislavu Nikoliću.

“Sada je pitanje da li on zaista želi doći ili je ovo spomenuo računajući na to da ga Izetbegović zamoli da ne dođe. S jedne strane bi bila dobra poruka da predstavnik Srbije bude na komemoraciji u Potočarima, posebno što je 20. godišnjica, a s druge strane to bi odvuklo pažnju od stvarnog događaja, zbog onoga zbog čega se okupljaju, jer vjerovatno je za očekivati neke proteste, bunu građana koji se protive hapšenju Orića”, kaže Marić.

U dijelu srbijanske javnosti izjave premijera Vučića, kao i odbijanje rezolucije o Srebrenici, tumače se kao pokušaj prikrivanja nespremnosti da 20 godina nakon rata Srbija pogleda istini u oči.

“Mislim da to na neki način dodatno ogoljuje i njega samog i ovo društvo u cjelini i državnu politiku kroz tu nespremnost da se na pravi način postave u odnosu na taj događaj, odnosno na tu rezoluciju, što mislim da je velika šteta za Srbiju jer ipak je 20 godina puno vremena koje ipak na neki način može da bude neka tačka gdje počinje neko istisko suočavanje i spremnost da se neke stvari stave na pravo mjesto”, ističe Sonja Biserko, predsjednica Helsinškog komiteta za ljudska prava Srbije.

Dolazak u Srebrenicu potvrdili su šefovi većine država regiona. Da li bi među njima trebao biti i premijer Srbije, pitali smo građane Sarajeva.

“Ne treba, zato što i on ima aferima u Srebrenici. Njegova partija ranija u kojoj je bio, Šešeljovoj, i on je učestvovao... Sjećate se njegovog dolaska na Pale kada je rekao da za jednoga Srbina deset-sto muslimana treba ubiti, a ono sada što priča fine riječi lako je pričati poslije boja”, kaže jedan građanin Sarajeva, a njegova supruga dodaje: “Pomirivat se mora pomalo, ne može čovjek ostati isti...”

“Pa trebao bi doći ako priznaju taj genocid. Ako bude iskren neka dođe, ako ne bude iskren ne treba ni dolaziti. Onda će se znati kakav je stav zvanične politike Srbije”, dodaje njihov sugrađanin.

I dok se Srebrenica sprema za obilježavanje 20. godišnjice genocida i ukop žrtava, ratni komandant Naser Orić nalazi se u ekstradicijskom pritvoru u Švicarskoj. Srbijanska potjernica za Orićem, po ocjeni predsjednice Helsinškog komiteta za ljudska prva Srbije, ima isti cilj kao i prethodne.

“Te potjernice, prije toga za Ganića, za Jurišića, za Divjaka i sve to, one su isto pokazatelj te namjere Srbije da kroz te slučajeve stalno dovodi u pitanje interpretaciju rata u Bosni i stalno drži tu temu otvorenom”, dodaje predsjednica Helsinškog komiteta za ljudska prava Srbije.

To, kao i stavovi zvaničnog Beograda u vezi sa rezolucijom o Srebrenici, po njenoj ocjeni, ne doprinosi procesu normalizacije i pomirenja na ovim prostorima.

Комментарии

Информация по комментариям в разработке