Sekmadienio meditacija. Kun. Linas Braukyla. Geriausias įstatymas pasaulyje

Описание к видео Sekmadienio meditacija. Kun. Linas Braukyla. Geriausias įstatymas pasaulyje

XXII eilinio sekmadienio Dievo žodis: https://lk.katalikai.lt/_dls/_abc/b_e....

Pakartoto Įstatymo knygoje Mozė kreipiasi į Izraelio tautą sakydamas: „Kuri kita tauta turi geresnius įstatymus nei jūs?“ – motyvuodamas džiaugtis tuo, ką yra gavusi iš Dievo. Nebūtinai šie žmonės buvo labai entuziastingi, kaip ir mes. Retas iš mūsų turi dovaną, išgirdęs naują įstatymą, sakyti: „O, nuostabu – dar vienas įstatymas, kurio galėsiu laikytis!“ Tai nebūtinai teikia džiaugsmo.

Evangelijoje girdime, kad tai nebūtinai teikia džiaugsmo Jėzui ir Jo mokiniams. Jie nebuvo entuziastai laikytis įstatymų vien tiktai tam, kad jų reikia laikytis. Bet įstatymai mums nerūpi kaip tema, kol neatsiranda įvykio, progos, būtinybės būti atsakingam už kokią nors grupę. Tada įstatymai tampa svarbūs, nes kiekvieną kartą, kai bandome, tarkime, su penkiais žmonėmis išgyventi kartu kelias dienas, suprantame, kad reikia tam tikro būdo suderinti kiekvieno iš mūsų laisvę, kiekvieno iš mūsų žmogiškumą ir bendrą tikslą, bendrąjį gėrį.

Kaip tai padaryti, kaip užprogramuoti visus vienam, kiekvieną gerbiant kaip asmenį, padėti jam tame bendrume jaustis laisvai? Tai yra įstatymas. Įstatymas yra visumos pagalba kiekvienam, kad jis, galėdamas laisvai suprasti ir laisvai priimti, jungtųsi į bendrą tikslą, būtų gerąja prasme užprogramuotas veikti drauge su kitais, o ne atskirai – ne sau, bet visiems kartu. Todėl įstatymas yra gėris, todėl turėtume džiaugtis geru įstatymu.

Geriausias įstatymas nėra tas, kuris viską aprašo smulkiausiai ir idealiausiai. Iš savo ankstesnių politikos mokslo studijų atsimenu tokį pavyzdį. Vienas mokslininkas sakė, kad Lotynų Amerikoje buvo išleista daug konstitucijų, storų kaip telefonų knyga, kurios galiodavo keletą metų ir nustodavo veikti, nes niekas pagal jas nesugebėdavo gyventi.

Ko gero, viena patvariausių konstitucijų – Jungtinių Amerikos Valstijų Konstitucija – su keletu pataisymų, veikiančių iki šiol, yra labai plona, labai trumpa, bet tinkama gyventi. Kodėl? Nes įstatymo tikslas yra prasiskverbti į žmogaus protą, į širdį, palenkti jo valią per protą. Kitaip įstatymas neveikia – jis arba bus išorinis, todėl nereikšmingas jam kaip žmogui, valdys prievarta arba tiesiog visiškai jo neveiks.

Geras įstatymas yra tas, kuris prasiskverbia iki širdies. Kai Mozė kalba Izraelio tautai, kad ji turi geriausią įstatymą pasaulyje, jis turbūt nekalba apie tai, jog ji turi daugiausia įstatymų, gražiausiai parašytus įstatymus, pačius protingiausius savo forma arba nuoseklumu. Ne, Mozė kalba, kad ji turi patį kilniausią savo tikslui įstatymą – tokį, kuris priimtas į širdis padės pasiekti didžiausią tikslą arba nuves į didžiausią bendrąjį gėrį, koks tik gali būti.

Atkreipkite dėmesį, kad šalia tokių įstatymų kaip „Nežudyk“, „Nevok“ yra ir „Negeisk“ arba „Mylėk savo artimą“ – tai Senojo Testamento įsakymai, kurie neįvykdomi. Keistas dalykas yra įsakyti ką nors mylėti. Bet esmė yra ne tai, ar galima priversti laikytis įstatymų, esmė – į kokį gėrį tas įstatymas kreipia, ar jis prasimuša iki proto ir širdies. Jokia kita tauta neturi geresnių įstatymų už mūsų įstatymą.

Mes, krikščionys, jau turime omeny ne tik Torą, ne tik Kodeksą – mes turime omenyje ir Jėzaus įstatymą. Trumpą, pasakytą per Paskutinę vakarienę – kelių sakinių, kelių gestų, atmenamą per kiekvienas Mišias, kiekvieną sekmadienį, prasiskverbiantį iki proto ir širdies, galintį palenkti visa, darantį ne tokius reikšmingus daugelį kitų įsakymų, kaip jis pats ir demonstravo, bet gebantį mus orientuoti į vieną, bendrą galutinį tikslą – patį didžiausią bendrąjį gėrį, kokį tik galima įsivaizduoti – tai yra Dangų, kur viskas bendra ir didžiausias gėris turimas kartu.

Šis įstatymas yra geriausias įstatymas pasaulyje. Džiaukimės! Iš tiesų – kuri tauta turi geresnį įstatymą nei mūsų?!

Kun. Linas Braukyla yra Vilniaus Šv. Kryžiaus Atradimo (Kalvarijų) parapijos vikaras, Vilniaus akademinės sielovados centro sielovadininkas.

Daugiau: https://www.bernardinai.lt/sekmadieni....

Комментарии

Информация по комментариям в разработке