Vladimír Wagner: Gama záblesky - nejmohutnější exploze ve vesmíru (Pátečníci 23.8.2019)

Описание к видео Vladimír Wagner: Gama záblesky - nejmohutnější exploze ve vesmíru (Pátečníci 23.8.2019)

(Záznam byl zpracován z nedávno převzatého materiálu, s ponechanou zjednodušenou editací. Omluva za opožděné publikování a špatnou technickou kvalitu zvukové stopy v diskuzní části.)

Záblesky záření gama vznikají při těch nejenergetičtějších procesech ve vesmíru. Objeveny byly na začátku sedmdesátých let družicemi Vela. Existují dvojího druhu. O dlouhých se už delší dobu ví, že vznikají při výbuších supernov. Trvají více než pět sekund a může to být nakonec až stovky sekund. U krátkých, které mohou trvat jednotky až zlomky sekundy, se předpokládalo, že k nim dochází při splynutí dvou neutronových hvězd. Nedávné pozorování gravitačních vln z tohoto jevu umožnilo prokázat, že je opravdu zodpovědný za nejméně část krátkých záblesků gama. Při obou těchto jevech vzniká další vysokoenergetické záření a také dominantní část těžkých prvků, včetně stříbra, zlata, platiny, olova a uranu. V přednášce si rozebereme tyto zajímavé vesmírné děje a zajímavou fyziku, která je s nimi spojena.

Přednáší:
Vladimír Wagner, po studiu jaderné fyziky na MFF University Karlovy v Praze začal pracovat na oddělení jaderné spektroskopie v Ústavu jaderné fyziky AV ČR v Řeži u Prahy nejdříve ve skupině zabývající se studiem struktury jádra pomocí metod jaderné spektroskopie a od roku 1990 ve skupině relativistických těžkých iontů. Zde také dokončil diplomovou a aspirantskou práci. Zaměřovaly se na experimentální studium struktury deformovaných jader. V současné době se zabývá hlavně studiem horké a husté jaderné hmoty. Taková hmota vzniká například při výbuchu supernov a lze ji najít uvnitř neutronových hvězd. V laboratoři můžeme takovou hmotu získat ve srážkách těžkých jader na velmi vysoké energie (rychlosti blízké rychlosti světla). Zabývá se také výzkumem možnosti využití produkce neutronů pomocí tříštění jader protony s velmi vysokou energií a využitím tohoto procesu pro „spalování“ jaderného odpadu.

Další informace:
http://ojs.ujf.cas.cz/~wagner/
www.patecnici.net
www.facebook.com/patecnici.cyklus

Podpora projektu Pátečníci:
https://www.startovac.cz/patron/vasi-...

Комментарии

Информация по комментариям в разработке