Іван Марчук: ВИСТУП на виставці ШЕВЧЕНКІАНА. Еміграція й ПОВЕРНЕННЯ. Творчість, біографія художника.

Описание к видео Іван Марчук: ВИСТУП на виставці ШЕВЧЕНКІАНА. Еміграція й ПОВЕРНЕННЯ. Творчість, біографія художника.

Творча зустріч з глядачами: листопад 2023 року. Як створювалася «Шевченкіана» Івана Марчука.
У Національному музеї «Київська картинна галерея» - виставка видатного українського митця Івана Марчука «Свою Україну любіть».
Експозиція виставки містить один з 15 творчих циклів, створених художником за його майже сімдесятирічну творчу діяльність, – «Шевченкіана», за який у 1997 році він удостоєний Національної премії України імені Тараса Шевченка.

«Шевченкіану» Івана Марчука складають 42 малярні роботи, виконані в техніці темпери (1983—1984; зберігаються в ШНЗ, портрет поета й ілюстрація до його послання «І мертвим, і живим» — у НМТШ).

Зміст картин відтворює суб’єктивне тлумачення І. Марчуком поетичних творів та сторінок біографії Шевченка. Авторська манера поєднує стилістику української народної картинки, модерну кінця 19 — поч. 20 ст. і сюрреалізму. Ускладненими метафоричними сюжетними мотивами і підкреслено лінійними, часто майже орнаментальними та композиційно-формальними прийомами створено символіко-алегоричні композиції.


Підпишіться на канал:    / @lookthatistheartist  

Частина полотен навіяна Шевченковою поезією:

«Причинна» (два твори),
«Думка», «Катерина» (два твори),
«Тарасова ніч», «Тополя», «Іван Підкова», «Гайдамаки» (три твори),
«Сова», «Сон», «Минають дні, минають ночі», «За байраком байрак», «Ой три шляхи широкії», «Садок вишневий коло хати», «Чернець», «А. О. Козачковському», «Титарівна» (три твори),
«І виріс я на чужині», «По улиці вітер віє», «У тієї Катерини», «У нашім раї на землі», «Було, роблю що, чи гуляю», «І золотої й дорогої», «Буває, в неволі іноді згадаю», «Неофіти» (три твори),
«Подражаніє 11 псалму», «Ісаія. Глава 35», «Невольник», «Марія» (чотири твори),
«І Архімед, і Галілей», «І день іде, і ніч іде», «Чи не покинуть нам, небого».
Не ілюструючи буквально сюжетні мотиви поезій, І. Марчук тяжіє до імпровізації, символізму та пластичної метафоричності образів, пов’язаних з укр. народною пісенною і казковою творчістю. Це робить його твори медитативно-недомовленими, багатоплановими і складними для сприймання та інтерпретації. Д. Павличко вважав, що художник ставив собі за мету «показати, що Кобзар — це вже не книжка, а плоть землі нашої. Тріщини, які пробігають через долоні, одежу, бандури, чола Шевченкових персонажів, нагадують тріщини у висохлому від суховію чорноземі» (Павличко Д. На Марчукових полотнах // В сім’ї вольній, новій. Шевч. зб. К., 1989.
Вип. 5. С. 389).

У другій групі творів циклу представлено образ Шевченка різних років життя: це сім робіт портретного характеру, в яких також звучать мотиви, навіяні поетичними рядками. Вони своєрідно віддзеркалюють не так сюжетну канву Шевченкових творів, як його психологічні стани, пориви душі.

❤️Станьте СПОНСОРОМ нашого каналу (це - 0.80$ на місяць) і ДОПОМОЖІТЬ нам створювати ЯКІСНИЙ 🇺🇦 УКРАЇНСЬКИЙ контент, підтримайте УКРАЇНСЬКУ культуру:
   / @lookthatistheartist  


Своєю «Шевченкіаною» І. Марчук змінив давніші стереотипи трактування Шевченка — поета мас, поета-бунтаря та пророка, акцентуючи передусім філософсько-світоглядну, екзистенційну проблематику, інтровертивні мотиви його поезії — вагомі чинники формування колективного безсвідомого українського етносу, намагався знайти їй візуальний еквівалент шляхом залучення широкого кола малярських традицій і технік.

Задонатити: https://send.monobank.ua/jar/68niBtrKV8 (5375411206531928)

Іван Марчук (нар. 1936) – Народний художник України, лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка, кавалер ордена Свободи, Почесний громадянин міст Києва, Тернополя та Канева, член Золотої гільдії Римської академії сучасного мистецтва.

Наш Фейсбук: https://is.gd/DddaIS

Наш Telegram: https://t.me/Looktheartist

Наша Viber-спільнота: http://surl.li/koubu

У доробку майстра близько 5000 картин. За півстоліття творчої діяльності він провів понад 150 монографічних та 100 колективних виставок в Україні та за її межами.
Перебуваючи у пошуках власного творчого стилю, у 1972 році митець для передачі одухотвореності природи винайшов власну цілком оригінальну техніку «пльонтанізм» (від діалектного слова «пльонтати» - плести, переплітати), котра балансує на межі рукотворного і технологічного і через складність філігранного виконання і трудомісткість практично не підлягає повторенню.

Вплив його полотен на глядача можна порівняти з дією 25 кадру, що передусім діє на підсвідомість. І творить художник полотна, окрім пейзажів і портретів, виключно на підсвідомості. Сам митець говорить про це так: «Наперед я не знаю, що малюватиму. У мене виникає один образ, другий. Рука мене сама веде. Картини мені нібито являються».


Наша сторінка на PATREON: https://bit.ly/3CYcbHu
Зайдіть, 🙏, Підпишіться на нас!



#ІванМарчук #Шевченкіана #пльонтанізм #СекретиГеніальності #своюукраїнулюбіть #ИванМарчук #ТарасШевченко

Комментарии

Информация по комментариям в разработке