Spearfishing in Poland: in flooded forest.
Łowiectwo podwodne to sport, w którym ryby, do których łowca zdecyduje się strzelić zostają zabite i to jak najszybciej. Nie mam najmniejszego zamiaru stwarzać wrażenia, że jest inaczej.
Staram się natomiast przekazać to, że legalne łowiectwo podwodne to nie jest wolna amerykanka. Lecz, że jest ono ściśle uregulowane przepisami, limitami, okresami i wymiarami ochronnymi podobnie jak wędkarstwo. I jako takie nie stanowi zagrożenia dla rybostanu naszych wód. Podwodnych łowców jest w Polsce bardzo niewielu. Łowca nie zabierze z wody więcej ryb niż w świetle przepisów wolno jemu lub wędkarzowi, a dzięki kontaktowi wzrokowemu z rybą nie kaleczy on ryb niewymiarowych i ryb z gatunków objętych okresami ochronnymi. Dozwolony przepisami okres w jakim wolno w Polsce uprawiać łowiectwo podwodne (oprócz akwenów prywatnych i wód morskich) trwa zaledwie 5 miesięcy w roku.
Korzyści jakie wyniosą wędkarze, rybacy i służby ochrony środowiska z 'patrolowania' wód przez legalnie uprawiających swoją pasję łowców podwodnych są bardzo znaczące. W szczególności informowanie SSR, PSR i Działu Ochrony Wód o zauważonych przypadkach kłusownictwa, zastawienia podwodnych narzędzi połowowych, zanieczyszczeń wody takich jak nielegalne rury ściekowe, dzikie wysypiska śmieci, zatopione beczki, śnięcia ryb itd.)
Film zmontowany z polowań w zatopionym lesie.
Do tych, którzy sa przeciwni łowiectwu podwodnemu i twierdzą: 'przez takich jak Wy brakuje ryb w wodzie':
Stowarzyszenie Spearfishing Poland dostaje pisma od SSR, PSR i PZW z podziękowaniami za czynną pomoc w likwidacji sieci kłusowniczych. W jednej takiej przeciętnej 100 metrowej sieci widziałem kiedyś wiecej dużych ryb niż będę prawdopodobnie w stanie zobaczyć pod wodą (a co dopiero upolować) przez wszystkie lata jakie jeszcze będzie mi dane zachować sprawność, która pozwoli mi schodzić za rybą pod wodę... Znaczna część z nich była już śnięta. Opłaty dla łowców mimo to są ciągle bardzo wysokie.
Łowiectwo podwodne w Polsce dozwolone jest jedynie w porze dziennej, podczas nurkowania bez butli czyli na wstrzymanym oddechu. Oczywiście wszystkie filmy jakie zamieszczam przedstawiają polowania bez użycia butli. Freediving jest sportem, który towarzyszy mi od 20 lat. Jeszcze kilka lat temu intensywnie go uprawiałem. Wynikiem wieloletniego treningu jest to, że potrafię wstrzymać oddech na 6 minut. Właśnie dlatego jednym z pierwszych filmów jakie tutaj zamieściłem na moim kanale aby rozwiać tego typu wątpliwości jest Spearfishing pool training - w nim pokazuję na basenie co i jak długo pod wodą. Nie nurkuję sprzetowo i nie mam nawet uprawnień do nurkowania sprzetowego.
**************************************************************
Jesteśmy stosunkowo nieliczni, za to rozmieszczeni praktycznie na obszarze całej Polski. Jako podwodni łowcy, a przede wszystkim freediverzy i obserwatorzy przyrody możemy w ramach swojej pasji współpracować z właścicielami lub dzierżawcami akwenów wodnych poprzez:
sprzątanie dna akwenów wodnych,
usuwanie uciążliwych zaczepów wedkarskich,np. konarów, pozostałosci zalanej wodą infrastruktury,
usuwanie narzędzi kłusowniczych, pozostałości sieci itp.,
pomoc w tworzeniu sztucznych tarlisk, krześlisk itp.,
inwentaryzację stanu ichtiofauny w zbiornikach (obserwacje pod wodą, kamery),
regulację ichtiofauny w zbiornikach (eliminacja lub ograniczanie liczebnosci niepożądanych ryb, np. gatunków nadmiernie degradujących jakość wody lub dużych drapieżników niszczących zarybienia lub gatunki cenne na łowiskach),
informowanie SSR, PSR i Działu Ochrony Wód o zauważonych przypadkach kłusownictwa, zastawienia podwodnych narzędzi połowowych, zanieczyszczeń wody (nielegalne rury ściekowe, dzikie wysypiska śmieci, zatopione beczki, śnięcia ryb itd.)
nieodpłatne pokazy, prelekcje i szkolenia dla właścicieli, dzierżawców (w tym kół PZW) zainteresowanych udostepnieniem akwenów wodnych dla celów legalnego uprawiania łowiectwa podwodnego.
Istnieją formy wspołpracy, z której oba środowiska mogą być zadowolone i czerpać wzajemne korzyści. Wielu wśród nas jest czynnymi wędkarzami. Wszystkim nam zależy na tym aby nasze zbiorniki były czyste, i by radość z obcowania ze środowiskiem wodnym, dla każdego, była możliwie jak największa.
Zawsze można się ze mną skontaktować: [email protected]. Postaram się odpowiedzieć lub pomóc ułatwiajac właściwy kontakt.
****
I have a commercial use licence from authors (eXtatic & Sonic Division : / sonicdivisionmusic ) to use in the film their music tracks:
Sonic Division - Oceanarium (radio edit)
Sonic Division - Dahlia redemption (radio edit)
eXtatic - Breakdance (Instrumental)
eXtatic - Breakin Nation
Информация по комментариям в разработке