10. Matura z polskiego. Zrobimy ci raj! Utopia i antyutopia.

Описание к видео 10. Matura z polskiego. Zrobimy ci raj! Utopia i antyutopia.

Intensywny kurs: Rozprawka krok po kroku
http://maturanamaksa.pl/kurs

Na maturze z języka polskiego pojawiają się tematy społeczne i polityczne. Czego dotyczą? Związane są między innymi z obrazem społeczeństw w różnych okresach dziejów Europy, sięgają do koncepcji i ideologii politycznych, które w sposób zasadniczy wpłynęły na życie ludzi na naszym kontynencie. Jakie lektury dobrać do takich zagadnień?

Tematami społeczno-politycznymi ludzie interesowali się od najdawniejszych czasów. Podstawy filozoficzne tego zagadnienia dali Platon i Arystoteles. Później wielokrotnie starano się zgłębić istotę życia ludzi w systemie państwowym – by znaleźć rozwiązanie najlepsze z możliwych. Takie, które zapewniałoby szczęście wszystkim mieszkańcom. Z takiego kierunku myślenia wyrasta „Utopia” Tomasza Morusa. Od niej kultura bierze pojęcie utopii, czyli czegoś nierealnego, tak idealnego, że aż niemożliwego do zrealizowania.

Wprowadzeniem w życie mrzonki o idealnym państwie zainteresowali się socjaliści w Rosji początków XX wieku. Dzięki splotom wielu wydarzeń proces zmiany struktury państwa carów od podstaw udał się po rewolucji 1917 roku. Związek Radziecki, rewelacyjnie wypromowany wśród obywateli byłej Rosji i w oczach ówczesnej Europy, stał się wzorem idealnego państwa. Państwa, które z zewnątrz wyglądało jak spełnienie najskrytszych marzeń Morusa, a wewnątrz stanowiło niezwykłą machinę terroru i wyzysku.

Ta rzeczywistość mocno zaczęła oddziaływać na twórców początku XX wieku. W krótkim czasie pojawiły się w pozycje, które starały się zerwać piękną zasłonę z udawanego idealnego państwa. Były to powieści antyutopijne – pokazujące, do jakiego wypaczenia doprowadzić może budowanie państwa powszechnej szczęśliwości. „My” Zamiatina (wydanie 1923-1924), „Nowy wspaniały świat” Huxleya (wydanie 1931-1932) oraz „Rok 1984” Orwella (wydanie 1949) starały się uświadomić europejskie społeczeństwa o zagrożeniach „idealnych” systemów. Na ile się ta wiedza zakorzeniła w umysłach obywateli Starego Kontynentu? Wydaje się, że przestrogi z początku poprzedniego wieku nadal są aktualne.

Fanpage
  / maturanamaksa  

Instagram
  / maturanamaksa  

Strona Matura na maksa
https://maturanamaksa.pl

To co? Widzimy się?

#maturanamaksa​ #matura​ #matura2021​ #maturazpolskiego

Комментарии

Информация по комментариям в разработке