Kanjon Drine / Bosnia and Herzegovina from above

Описание к видео Kanjon Drine / Bosnia and Herzegovina from above

Kanjon Drine pripada kompozitnom tipu dolina, na dužini od nekoliko desetina kilometara smenjuju se dolinska proširenja (kotline) i dolinska suženja (klisure i kanjoni) u toku reke Drine, na granici Srbije i Republike Srpske. Posle kanjona Kolorada (SAD) i kanjona Tare (Crna Gora), kanjon reke Drine je najdublji kanjon na svetu.
Najdublji deo kanjona, Drina je izgradila usecajući se u padine planine Zvijezde na prostoru od ušća reke Žepe do Neveljskog potoka, gde je u pojedinim delovima kanjon dubok i do 1000m. Kanjon je usečen u masivnim i ređe slojevitim srednjotrijarskim krečnjacima. Strane kanjona su vrlo strme sa brojnim točilima i siparima, obrasle šumskom i žbunastom vegetacijom, ali se često javljaju vertikalne, gole stenovite površine.

Reka Drina (346km) pripada Crnomorskom slivu, a nastaje spajanjem reka Tare i Pive kod Šćepan Polja (nadmorska visina 470m). Slivno područje obuhvata jugozapadni i zapadni deo Srbije, severni deo Crne Gore i istočni deo Bosne i Hercegovine.
Pravac njenog toka je od juga ka severu i ima dosta pritoka. Veće pritoke sa leve strane su: Sutjeska, Bistrica, Prača, Drinjača i Janja, a sa desne: Ćehotina, Lim, Rzav, Ljuboviđa i Jadar.
Drina je najveća pritoka reke Save u koju se uliva blizu Sremske Rače (81m).
Najlepši i najduži (24km) kanjon je od Žepe do Klotijevca. Širina reke je od 15m na mestu zvanom Tijesno do 200m kod Perućca i Zvornika.
Veći gradovi kroz koje protiče Drina su: Foča (400m), Goražde (345m), Višegrad (300m), Bajina Bašta (260m), Zvornik (140m) i Loznica.
Divlja snaga Drine je ukroćena branama i jezerima (Višegradsko, Perućac, Zvorničko) čime je narušena ali ne i uništena lepota drinskih kanjona.

Комментарии

Информация по комментариям в разработке