Dziś omówię, czym jest szałwia hiszpańska, czyli nasiona chia. Właściwości zdrowotne nasion chia, jak się okazuje, są dość szerokie. Są cennym źródłem roślinnych kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3, których w diecie brakuje w formie funkcjonalnej, nieuszkodzonej przez obróbkę termiczną, i choćby z tego powodu warto jeść nasiona chia. Przepisy z tym składnikiem są proste do wykonania. Z filmu dowiesz się też, jak jeść nasiona chia, jakie są przykładowe przepisy z nasionami chia (np. jak zrobić deser z nasionami chia). Opowiem też, czy nasiona chia odchudzanie będę pomocne. Jeśli zatem chcesz wiedzieć, jak spożywać nasiona chia, jak przygotować nasiona chia z mlekiem kokosowym do spożycia, czy je mielić czy nie, a także na co są dobre, to zapraszam do oglądania. Pozdrawiam, dr Angelika Kargulewicz.
⏱️ ROZDZIAŁY FILMU:
0:00 - TEMAT: Nasiona chia: jak spożywać i jakie mają właściwości?
0:33 - Czysta komercja czy rzeczywiście super żywność (superfoods)?
0:52 - Czy nasiona chia są zdrowe?
1:38 - Moczenie nasion chia
3:09 - Co zawierają nasiona chia? Kwas alfa-linolenowy (omega-3)
3:58 - Korzystny stosunek omega-3 do omega-6
4:35 - Bioaktywne peptydy
5:41 - Przeciwgrzybicze i antyoksydacyjne fenolokwasy
6:45 - Flawonoidy, np. kwercetyna i hesperydyna
7:17 - Błonnik pokarmowy w diecie z nasion chia
9:17 - Nasiona chia: korzyści zdrowotne. Insulinooporność i cukrzyca
9:50 - Nasiona lnu (siemię lniane) kontra nasiona chia: które lepsze?
10:46 - Wysokie trójglicerydy i zaburzenia lipidowe
13:53 - Nasiona chia: odchudzanie – czy pomogą?
14:12 - Przewlekłe stany zapalne są łagodzone przy spożyciu nasion
15:26 - Wątroba i stłuszczenie wątroby
16:22 - Osteopenia i osteoporoza: zdrowie kości i stawów
17:09 - Podsumowanie efektów zdrowotnych
17:57 - Nasiona chia: mielić czy nie?
19:55 - Przepisy z nasionami chia, deser z nasion chia, koktajl chia
📷 MÓJ INSTAGRAM:
/ dr_angelika_kargulewicz
🎓 KRÓTKO O MNIE:
Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Wykładowca uniwersytecki nauk o żywieniu. Autorka prac poglądowych i oryginalnych z zakresu dietetyki i żywienia człowieka publikowanych w periodykach polskich i zagranicznych, w tym: „Experimental & Clinical Cardiology”, „European Review for Medical and Pharmacological Sciences”, „Annals of Agricultural and Environmental Medicine”, „Journal of Neurology, Neurosurgery & Psychiatry” (BMJ), „Przegląd Gastroenterologiczny”, „Archives of Medical Science”, „Polish Journal of Nutrition”, „Gastroenterologia Polska”, „Geriatria”, „Pielęgniarstwo Polskie”, „Forum Zaburzeń Metabolicznych”, „Nowiny Lekarskie”.
Tutaj można/było mnie spotkać: Poradnia Termedica, Uniwersytet Medyczny im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu, Wyższa Szkoła Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu, Uniwersytet SWPS (kierunek Psychodietetyka) w Poznaniu, Wyższa Szkoła Uni-Terra w Poznaniu, Stowarzyszenie Ludzi III Wieku Świerczewski Krąg oraz Wolontariat Wielkopolski.
Na co dzień prowadzę poradnictwo żywieniowe i edukację w zakresie optymalnego sposobu żywienia. Jestem redaktorką prowadzącą w redakcji czasopisma o zdrowym odżywianiu: „Food Forum”, autorką publikacji naukowych z zakresu dietetyki klinicznej i artykułów popularnonaukowych.
Информация по комментариям в разработке