Mława - miasto pełne tajemnic i niezwykłych miejsc!

Описание к видео Mława - miasto pełne tajemnic i niezwykłych miejsc!

Mława to miasto powiatowe, na północnym Mazowszu, położone na Wysoczyźnie Ciechanowskiej, nad rzeka Mławką. Miasto leży tuż przy granicy z województwem warmińsko-mazurskim.

Najstarsze wzmianki na temat powiatu mławskiego w źródłach pisanych sięgają początku XV w. - 1418 r.

W najstarszym dokumencie zwanym "dokumentem lokacyjnym" odnoszącym się do miasta Mławy, spisanym po łacinie w dniu 13 lipca 1429 r., dowiadujemy się, że trzej książęta mazowieccy: Ziemowit, Kazimierz i Władysław nadali przywilej na założenie miasta Mława. Nie znaczy to, że Mława wcześniej nie istniała. Była od dawien dawna starym osiedlem, ale nie posiadała praw teutońskich czyli chełmińskich.

Wraz z lokacją Mławy znaczenie miasta jako ważnego ośrodka handlowego i politycznego stolicy powiatu a wkrótce całej ziemi zawkrzeńskiej stale wzrastało. Na podstawie źródeł historycznych z XV i początku XVI w. można stwierdzić powolny ale systematyczny, proces "historycznego budzenia się" Mławy. W dokumencie z 1430 r. pojawiają się pierwsi mieszczanie mławscy: krawiec Paweł oraz szewc Stanisław.

Rok 1477 to prawdopodobnie data wzniesienia kościoła parafialnego murowanego p.w. Św. Trójcy.

Po włączeniu w 1529 roku Mazowsza do Korony, Mława staje się ważnym ośrodkiem handlowym z Prusami. Wiedzie prymat w handlu bydłem.

W drugiej połowie XIX wieku nastąpił intensywny rozwój miasta. W 1877 r. oddano do użytku linię kolejową, wybudowano dworzec kolejowy, komorę celną i warsztaty.

Odbiciem rozwoju gospodarczego oraz zamożności miasta były powstałe w tym czasie budowle:
1856 - szpital Św. Wojciecha (ze składek mieszkańców);
1856 - żydzi zbudowali synagogę;
1870 - Niemcy zbudowali zbór ewangelicki;
1879 - władze carskie oddały do użytku cerkiew; w najważniejszych częściach miasta mieszczanie wznosili duże, murowane, secesyjne kamienice.

#Mlawa #centrum #park

Комментарии

Информация по комментариям в разработке