Jak wydobywa się MIEDŹ, SREBRO I ZŁOTO w KGHM - FABRYKI W POLSCE

Описание к видео Jak wydobywa się MIEDŹ, SREBRO I ZŁOTO w KGHM - FABRYKI W POLSCE

Miedź to surowiec, niezbędny dla wielu branż gospodarki. Znajduje zastosowanie m.in. w elektrotechnice, przemyśle energetycznym, budownictwie, elektronice czy telekomunikacji.

Największe złoża miedzi w Europie i jedne z największych na świecie znajdują się na Dolnym Śląsku. Pozwalają one na prowadzenie wydobycia przez najbliższych 40 lat.

Żeby zobaczyć jak produkowana jest miedź odwiedziliśmy jednego z największych producentów na świecie, KGHM Polska Miedź SA. Niewiele osób wie, ale KGHM jest też drugim na świecie producentem srebra. W niedużych ilościach produkuje także złoto.

Cały proces zaczynamy oczywiście od wydobycia urobku. Zjeżdżamy więc 910 metrów pod ziemię, razem z górnikami Kopalni „Lubin". To jedna z trzech kopalni należących do KGHM Polska Miedź SA.

Rudy miedzi zalegają tu na głębokości od 400 do około 1000 metrów. W miejscu gdzie 270 milionów lat temu istniało pradawne morze Cechsztyńskie. To właśnie skały z dna morza zawierały tak cenne dziś metale, jak miedź, srebro czy złoto. Minerały miedzi występują w trzech głównych odmianach skał. Poszczególne typy rud miedzi to: piaskowcowe, łupkowe i węglanowe.

Górnicy w kopalni do swoich stanowisk rozwożeni są specjalnymi autobusami. Transport osób odbywa się także Land Roverami. Wsiadamy do jednego z nich.

W kopalni funkcjonuje cały podziemny organizm: sieć dróg, własna stacja paliw, a my na początek udajemy się do komory mechanicznej, gdzie serwisowany jest sprzęt górniczy.


Zdecydowana większość maszyn wykorzystywanych w kopalni została wyprodukowana przez zakład KGHM Zanam. Funkcjonuje tutaj także oddział scalania maszyn, które pod ziemię dostarczane są poprzez szyb kopalni.

Dopiero wtedy do akcji mogą wkroczyć ładowarki łyżkowe. Pobierają urobek, który w wyniku eksplozji oderwał się od ściany. Jednorazowo ładowarka może zabrać nawet do 15 ton. Urobek przewożony jest do wysypów oddziałowych

W kopalni udało się wydobyć urobek, w którym zawarte są rudy miedzi, a także srebro oraz złoto. Jednak materiał ten musi być poddane dalszej przeróbce. W tym celu trafia do Zakładu Wzbogacania Rud.

Odpad, jaki powstaje w procesie wzbogacania rud, kierowany jest do składowiska w Żelaznym Moście. A koncentrat transportem kolejowym dostarczany jest do Huty Miedzi.

Odwiedzamy Hutę Miedzi KGHM w Głogowie.

W żużlu zawarta jest miedź, którą trzeba odzyskać, dlatego kadzie z metalem kierowane są do pieca elektrycznego. Tutaj poprzez zastosowanie koksiku następuje proces redukcji tlenu i w ten sposób powstaje stop miedzi, ołowiu oraz żelaza, gdzie 70% stanowi miedź.

Szlamu, który powstaje po produkcji katod nie należy jednak usuwać. Jest on wykorzystywany do produkcji srebra oraz złota. KGHM Polska MIedź S.A. jest drugim na świecie producentem srebra. W ciągu roku produkowanych jest około 1200 ton. Zarówno srebro, jak i złoto przechowywane są w skarbcu.

Jeśli chodzi o katody miedzi, to trafiają one do magazynu, a stąd zostaną dostarczone do producentów na całym świecie. Miedź zostanie wykorzystana m.in. do produkcji blach, drutów, elementów instalacji CO2, silników elektrycznych, kabli przesyłowych czy smartfonów.

W ciągu roku KGHM produkuje około 700 tysięcy ton miedzi.

--
Portal : https://fabrykiwpolsce.pl
Subskrybuj kanał: http://bit.ly/2trnVPE
Facebook: http://bit.ly/2ur7xLQ

Fabryki w Polsce to podróż po zakładach produkcyjnych znajdujących się na terenie Polski. Można więc śmiało powiedzieć, że zwiedzamy przemysł w Polsce. Inspirowaliśmy się popularnym programem „Jak to jest zrobione?", znanym z telewizyjnego kanału Discovery. Co tydzień wspólnie z naszymi widzami odwiedzamy zakład produkcyjny, żeby sprawdzić jak przebiega wybrany proces produkcji. Co tydzień na nasz kanał trafia bowiem film dokumentalny, z którego dowiadujecie się jak produkowane są m.in. maszyny, zawiesia linowe, jachty, druty, okna, rozjazdy kolejowe, grzejniki, styropian itd. Pewnie interesuje was też, jak powstaje jedzenie? Na naszym kanale pokazaliśmy m.in. parówki, Pepsi, Prince Polo, paluszki, musztardy, keczup, majonez, sery i wiele innych. To niesamowite jak pasjonująca potrafi być produkcja. Tak wiele interesujących informacji niesie z sobą nauka i technika. Co tydzień bowiem poznajecie z nami ciekawostki, jakie kryją w sobie fabryki. Przed nami fabryka nie ma żadnych tajemnic.

A jeśli chcielibyście się dowiedzieć jak to działa, jak pracuje dana maszyna, jak funkcjonuje park rozrywki, jak uwarzyć piwo z popularnym browarem, śledźcie Fabryki w Polsce Extra. Nasz nowy format, który co jakiś czas publikujemy na kanale.

Odkrywajcie z nami nowe fabryki, w które obfituje cała Polska.
--
Sprawdź również nasze inne filmy, polecamy :
Huta Warszawa - Fabryki w Polsce
Huta szkła - Fabryki w Polsce
Kopalnia wapienia Czatkowice - Fabryki w Polsce

Комментарии

Информация по комментариям в разработке