grody Piastów z X wieku: Ostrów Lednicki i Moraczewo

Описание к видео grody Piastów z X wieku: Ostrów Lednicki i Moraczewo

#medieval #historia #polska #dronevideo #djimini4pro #wielkopolska

📜 Spis:
0:00 - 2:43 - Ostrów Lednicki
2:44 - 4:42 - Moraczewo

📜 historia:
Ostrów Lednicki:
🔗 https://foto.poczet.com/wielkopolskie...

Osada na Ostrowie Lednickim powstała w X wieku, chociaż pierwszym źródłem pisanym, które wspomina o tutejszym grodzie jest bulla papieża Innocentego II z 1136 roku. Po roku 963, z inicjatywy księcia Mieszka I, na południowej części wyspy wybudowano fortyfikacje w postaci drewniano-ziemnych wałów. Wewnątrz umocnień, obok gospodarczej zabudowy drewnianej, wzniesione zostały dwa murowane wolno stojące budynki: palatium (pałac) książęce wraz z kaplicą oraz kościół grodowy. Połączenie wyspy z lądem zapewniały wybudowane ok. 963/964 roku mosty: zachodni (dł. ok. 440 m) oraz wschodni (dł. ok. 170 m). Mosty zbudowane były z drewnianych belek wspartych na palach wbitych w dno jeziora i miały szerokość ok. 6 metrów. Najważniejszym budynkiem na wyspie było dwukondygnacyjne palatium wzniesione na planie prostokąta. Obiekt był dwukrotnie przebudowywany: po raz pierwszy przez Bolesława Chrobrego ok. 1000 roku (w stylu przedromańskim), a następnie w wieku XII (styl romański). W przybudowanej do palatium kaplicy umieszczone były baseny służące do liturgii chrzcielnej. W pobliżu palatium z kaplicą znajdował się jeszcze jeden obiekt murowany - kościół grodowy. Umiejscowiony był w północnej części grodu, w pobliżu wału i bramy wjazdowej. W trakcie badań archeologicznych odkryto na terenie kościoła dwa kamienne grobowce, prawdopodobne miejsca pochówku rodziny książęcej (być może potomstwo Mieszka I albo Bolesława Chrobrego). W pobliżu kościoła grodowego podczas badań wykopaliskowych w roku 1962 odnaleziono staurotekę, czyli relikwiarz przeznaczony do przechowywania fragmentów drzewa z krzyża Chrystusa. Badacze łączą ów zabytek z Mieszkiem I (dar cesarza Ottona I, być może z okazji chrztu?) albo Bolesławem Chrobrym (dar cesarza Ottona III z okazji wizyty w roku 1000). Gród na Ostrowie Lednickim od początku swego istnienia posiadał status ośrodka władzy książęcej (następnie królewskiej) oraz jednego z głównych sakralnych centrów państwa. Wielkie straty materialne spowodował najazd księcia czeskiego Brzetysława w roku 1038. Pomimo, iż przeprowadzono odbudowę (m.in. wzniesienie nowych wałów, istniejących do dziś), gród stracił swoje znaczenie. Pod koniec wieku XIV został opuszczony i zapomniany. Obecny stan zachowania gród zawdzięcza szeregowi prac archeologicznych i rekonstrukcyjnych podjętych już w połowie XIX wieku i prowadzonych do dnia dzisiejszego.

Moraczewo:
🔗 https://foto.poczet.com/wielkopolskie...

Gród na terenie dzisiejszej wsi Moraczewo zaliczany jest do najstarszych wczesnośredniowiecznych założeń wzniesionych w Wielkopolsce przez przodków Piastów (albo ich poprzedników). Pierwsza osada warowna powstała w początku X wieku i składała się z kamienno-drewniano-ziemnego wału obronnego i fosy otaczających szczyt naturalnego pagórka pośród okolicznych bagien. Wokół części warownej funkcjonowały również otwarte osady. W drugiej ćwierci X wieku gród został rozbudowany, poprzez wzniesienie drugiego - nieco niższego - członu od strony wschodniej. Całość powiększonego założenia otoczono fosą. Inicjatorem rozbudowy był prawdopodobnie ojciec (albo dziad) Mieszka I. Gród spłonął w II połowie X wieku i nie został już odbudowany. Do czasów obecnych zachowały się czytelne w terenie wały, szczególnie w wyższym (starszym) zachodnim członie.

🎵 Utwór Angevin - Thatched Villagers (autor: Kevin MacLeod) jest dostępny na licencji Licencja Creative Commons – uznanie autorstwa 4.0. https://creativecommons.org/licenses/...

Źródło: http://incompetech.com/music/royalty-...

Wykonawca: http://incompetech.com/

Комментарии

Информация по комментариям в разработке