Sołdek - Pierwszy Statek Powojennej Polski

Описание к видео Sołdek - Pierwszy Statek Powojennej Polski

Po II wojnie światowej Polska rozpoczęła program odbudowy kraju, który skupiał się na przywracaniu miast i infrastruktury do stanu sprzed agresji. Polska zyskała większy dostęp do morza Bałtyckiego, co było korzystne dla rozwoju handlu morskiego i eksportu. Odzyskane terytorium pozwoliło na przejęcie stoczni w Szczecinie, Gdyni i Gdańsku, chociaż były one w złym stanie. Pierwszym polskim statkiem powojennym był rudowęglowiec Sołdek, który został zbudowany w Gdańsku.

„Sołdek” to pierwszy zbudowany przez polski przemysł stoczniowy statek pełnomorski. Projekt wstępny statku opracował zespół polskich konstruktorów pod kierunkiem mgr inż. Henryka Giełdzika. Opracowanie dokumentacji warsztatowej do budowy statku zlecono francuskiej stoczni Augustin Normand w Hawrze. Budową statku w utworzonej 19 października 1947 roku Stoczni Gdańskiej kierował inż. Jerzy Doerffer (późniejszy profesor i rektor Politechniki Gdańskiej).

Stępkę pod prototypowy rudowęglowiec typu B-30 położono 3 kwietnia 1948 roku na pochylni A2. Do budowy rudowęglowca zużyto około 300 tys. nitów, ich ciężar wyniósł około 6% ciężaru całego kadłuba. Statek zwodowano 6 listopada 1948 roku. Zgodnie z wcześniejszymi decyzjami jednostka miała nosić nazwisko przodującego stoczniowca. Był nim traser Stanisław Sołdek. Matką chrzestną została jego żona Helena. 22 października 1949 roku „Sołdek” pod dowództwem kapitana Zbigniewa Rybiańskiego udał się w swój pierwszy rejs do Szczecina, gdzie 25 października 1949 roku miało miejsce uroczyste podniesienie bandery. Do 2 stycznia 1981 roku „Sołdek” odbył 1479 podróży morskich. W ciągu 31 lat eksploatacji statek przewiózł ponad 3,5 miliona ton ładunku i zawinął do ponad 60 portów.

Spodobała Ci się Moja recenzja? zostaw łapkę w górę! 👍

Комментарии

Информация по комментариям в разработке