Obserwacje astronomiczne dla początkujących - Słońce - Teleskopy

Описание к видео Obserwacje astronomiczne dla początkujących - Słońce - Teleskopy

Dzisiaj spotykamy się w obserwatorium CWINT w Parzynowie by popatrzeć na.. Słońce! Jakich używamy teleskopów, montaży, folii i filtrów do bezpiecznej obserwacji Słońca - bo pamiętajmy - na Słońce nie możemy patrzeć gołym okiem! Opowiemy również co na Słońcu wogóle obserwujemy.

Ciekawe fakty doteyczące Słońca :
Słońce stanowi 99,86% masy w Układzie Słonecznym. Ma masę około 330 000 razy większą niż Ziemia. Składa się z trzech czwartych wodoru, a większość pozostałej masy to hel.
Ponad milion Ziemi może zmieścić się w Słońcu. Gdyby wypełnić puste Słońce sferycznymi Ziemiami, zmieściłoby się w nich około 960 000. Jeśli jednak zmiażdżysz te Ziemie, aby upewnić się, że nie ma zmarnowanej przestrzeni, możesz zmieścić 1 300 000 Ziem w Słońcu. Powierzchnia Słońca jest 11990 razy większa niż Ziemia.
Pewnego dnia Słońce pochłonie Ziemię. Słońce będzie płonąć przez około 130 milionów lat po tym, jak spali cały swój wodór, zamiast tego spalając hel. W tym czasie powiększy się do rozmiarów, które pochłoną Merkurego, Wenus i Ziemię. Kiedy osiągnie ten punkt, stanie się czerwoną olbrzymią gwiazdą.
Energia wytwarzana przez jądro Słońca to synteza jądrowa. Ta ogromna ilość energii jest wytwarzana, gdy cztery jądra wodoru są połączone w jedno jądro helu.
Słońce jest niemal idealną kulą. Biorąc pod uwagę rozmiar Słońca, jego biegunowa i równikowa średnica ma tylko 10 km różnicy - co czyni go najbliższym idealnej kuli obserwowanej w naturze.
Słońce podróżuje z prędkością 220 km na sekundę. Znajduje się około 24 000–26 000 lat świetlnych od centrum galaktyki, a Słońce potrzebuje około 225–250 milionów lat, aby pokonać jedną orbitę centrum Drogi Mlecznej.
Słońce w końcu będzie mniej więcej wielkości Ziemi. Gdy Słońce zakończy fazę czerwonego giganta, zapadnie się. Jego ogromna masa zostanie zachowana, ale będzie miała objętość podobną do objętości Ziemi. Kiedy tak się stanie, będzie znany jako biały karzeł.
Osiągnięcie światła przez Ziemię ze Słońca zajmuje osiem minut.

www.facebook.com/cwintpoland
www.cwint.pl

Muzyka: Stillness, Futuremono
Grafika: Martyna Adamska
Montaż: Aleksandra Jensen
Prezentacja: Piotr Duczmal
Zdjęcia: NASA

Комментарии

Информация по комментариям в разработке