Rīts ar literatūrzinātnieku | Simona Sofija Valke - franču-beļģu simbolistu sekotāji Latvijā

Описание к видео Rīts ar literatūrzinātnieku | Simona Sofija Valke - franču-beļģu simbolistu sekotāji Latvijā

Augustā Skulmju dzimtas mājas ekspozīcijā, “Skulmēs”, Mālpils pagastā, notika cikla “Rīts ar literatūrzinātnieku” tikšanās ar literatūrzinātnieci Simonu Sofiju Valki, kura uzstājās ar priekšlasījumu “Fin de siècle franču-beļģu simbolistu sekotāji Latvijā”.
Gadsimta beigas – fin de siècle – Francijā tika pasludinātas jau krietni pirms hronoloģiskajām 19. gadsimta beigām. Galīguma jausmas sabiedrībā, literatūrā un mākslā rosināja politiskās jomas dekadence: Impērijas krišana, zaudējums Franču–prūšu karā un Parīzes komūna 1871. gadā. Francijas un frankofonās Beļģijas kultūrtelpā literatūras iracionālie strāvojumi ieguva dekandentisma un simbolisma vaibstus, kuri proponēja individuālismu. Simbolisms bija realitātes slēptās nozīmes, redzamās un neredzamās pasaules saistību meklējumi. Vārdi nevis reālistiski aprakstīja lietas, bet tēloja literāta uztvertos iespaidus. Malarmē, Rembo, Verlēns Francijā un Māterlinks, Rodenbahs, van Lerbergs Beļģijā bija šī 19. gadsimta nogalē aktuālā virziena pazīstamākie pārstāvji. Jaunā latviešu literatūra un literatūrkritika, apgūstot šo visā Eiropā izplatījušos literāro aktualitāti, tai piešķīra savu savdabību un līdztekus informēja, interpretēja un vērtēja. Tādējādi sekotāju lokā tiks iekļauti ne vien šo literāro tendenču pazīstamākie pārmantotāji Latvijā – Viktors Eglītis, Edvards Virza un Haralds Eldgasts, bet arī to atspoguļotāji, vērtētāji un tulkotāji.
Dr. philol. Simona Sofija Valke ir LU Literatūras, folkloras un mākslas institūta pētniece un franču filoloģe. Viņas pētniecisko interešu lokā ir franču un beļģu literatūras recepcija Latvijā, kā arī sabiedrisko un literāro norišu mijiedarbība.
Attēlā: beļģu simbolista Žana Delvila (Jean Delville, 1867-1953) glezna “Mirušais Orfejs” (Orphée mort,1893).
“Rīts ar literatūrzinātnieku” 2024. gadā pēta literāros strāvojumus Latvijā un trimdā, piedāvājot iespēju vairāk uzzināt par Preiļu konceptuālistiem, jaungaitniekiem, Elles ķēķi, 20. gs. 80. gadu “jauno, dusmīgo meiteņu” paaudzes rakstniecēm, baroka literatūru baroka laikmetā ar skatu uz 17. gadsimta latviešu tekstiem, Fin de siecle franču-beļģu simbolistu sekotājiem, zaļvārniešiem un trauksminiekiem, pirmo Eiropas līmeņa literāro un kultūras žurnālu “Mājas Viesa Mēnešraksts”. Lekciju cikls, kā ierasts, noslēgsies ar diskusiju.
Cikls sagatavots sadarbībā ar LU Literatūras, folkloras un mākslas institūtu. Atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds.

Комментарии

Информация по комментариям в разработке