Przemoc domowa to nie konflikt - fakty i mity na temat przemocy w rodzinie - POWIAT LUBLINIECKI

Описание к видео Przemoc domowa to nie konflikt - fakty i mity na temat przemocy w rodzinie - POWIAT LUBLINIECKI

Tworzenie stereotypów jest spontaniczną ludzką skłonnością, która ma na celu redukowanie nadmiaru informacji docierających ze świata. Mity i stereotypy mają bardzo duży wpływ na zjawisko przemocy w rodzinie, bowiem wiele z nich stoi na straży jednej z największych wartości w naszej kulturze, którą jest rodzina. Opisują one "pożądane" relacje w rodzinie, pomiędzy mężem i żoną, rodzicami i dziećmi, a także wyznaczają role społeczne kobiecie, mężczyźnie, dzieciom. Można powiedzieć, że "dają wskazówki" jak należy postępować wobec problemów rodzinnych. Wiele z nich sprzyja niestety przemocy, usprawiedliwia ją i postuluje powstrzymywanie się od reakcji osób z zewnątrz, np. twierdząc, że przemoc w rodzinie to prywatna sprawa i nikt nie powinien się wtrącać oraz, że nikt nie powinien interweniować w sprawach rodzinnych.

Cykl przemocy składa się z trzech, niezależnych od siebie faz o zmiennym natężeniu i czasie trwania. Mogą one trwać przez wiele lat.
1. Faza narastania napięcia – „cisza przed burzą”.
2 Faza gwałtownej przemocy – w tej fazie następuje wybuch agresji.
3. Faza miodowego miesiąca – jest to czas skruchy, przepraszania i okazywania miłości. To właśnie w tym momencie ofiary decydują się na wycofywanie zeznań z policji czy zgłoszeń o leczenie alkoholowe partnera, nie zdają sobie sprawy, że w pewnym momencie ta faza zniknie i pozostaną dwie powyższe.

Jeśli doznajesz przemocy domowej lub jesteś jej świadkiem i potrzebujesz pomocy prawnej – skorzystaj z darmowej porady prawników i doradców obywatelskich ze Stowarzyszenia „DOGMA”. Zadzwoń i umów się na poradę:
http://dogma.org.pl/wp-content/upload...

Комментарии

Информация по комментариям в разработке