5 listopada mija 60 lat od scenicznego debiutu Jana Englerta – aktora, reżysera, pedagoga, dyrektora artystycznego Teatru Narodowego.
„Największą radość daje praca w zespole, który wierzy, że stworzy coś wspaniałego” – podkreśla Jan Englert, któremu z okazji jubileuszu życzymy kolejnych wspaniałych artystycznych wyzwań, intrygujących twórczych poszukiwań i nieustającej wiary w teatr!
Jan Englert dołączył do ponadstuosobowego zespołu Teatru Polskiego w Warszawie jako świeży absolwent warszawskiej PWST. I chociaż najpierw wystąpił na tamtejszej scenie w zastępstwie innego aktora (w BALLADZIE POLSKIEJ Bohdana Drozdowskiego w reż. Jerzego Krasowskiego), to jego właściwym debiutem – pierwszym spektaklem, w którego obsadzie Jan Englert znalazł się od początku, był PIES OGRODNIKA Lope de Vegi. Reżyser Roman Niewiarowicz obsadził debiutanta w roli Camilia, sługi Hrabiego Ludovica, główne role w przedstawieniu grali zaś Nina Andrycz, Igor Przegrodzki i Stanisław Jasiukiewicz.
Jak pisała Bożena Frankowska, późniejsze role Englerta w Teatrze Polskim „pochodziły z doborowego repertuaru – klasycznego obcego (William Szekspir) i polskiego (Juliusz Słowacki) i powstawały pod kierunkiem fachowych reżyserów różnych pokoleń i rozmaitych «szkół» reżyserskich, jak Aleksander Bardini, Bohdan Korzeniewski, Władysław Krzemiński”. Jednak prawdziwie ważne kreacje miały jednak dopiero nadejść. Dziś, po 60 latach pracy scenicznej, Jan Englert ma na koncie ponad 160 ról w filmie i teatrze oraz niezliczone nagrody. Wśród jego najważniejszych dokonań aktorskich znalazły się: rola Leona w MATCE Witkacego (1970, reż. Erwin Axer), tytułowa w VATZLAVIE Mrożka (1982, reż. Kazimierz Dejmek), Konrada w WYZWOLENIU Wyspiańskiego (1982, reż. Kazimierz Dejmek), Gustawa w ŚLUBACH PANIEŃSKICH Fredry (1984, reż. Andrzej Łapicki), Anatola w PORTRECIE Mrożka (1987, reż. Kazimierz Dejmek), tytułowa rola Ryszarda III w dramacie Williama Shakespeare’a (1993, reż. Maciej Prus), rola R w DUSZYCZCE Różewicza (2004, reż. Jerzy Grzegorzewski) i Gombrowicza w DOWODZIE NA ISTNIENIE DRUGIEGO Wojtyszki (2014, reż. Maciej Wojtyszko).
Dzisiaj Jana Englerta można oglądać na scenach Teatru Narodowego w tytułowej roli w KRÓLU LEARZE Shakespeare’a w inscenizacji Grzegorza Wiśniewskiego, w tytułowej roli słynnego awanturnika w BARONIE MÜNCHHAUSENIE DLA DOROSŁYCH autorstwa i w reżyserii Macieja Wojtyszki, jako Wiktora w SONACIE JESIENNEJ Bergmana, spektaklu Grzegorza Wiśniewskiego oraz w wyreżyserowanym przez siebie przedstawieniu FREDRO. ROK JUBILEUSZOWY.
zdjęcia i montaż: Marta Ankiersztejn
produkcja: Marta Ankiersztejn, Marzena Dąbrowska, Monika Mokrzycka-Pokora (Dział Komunikacji i Marketingu Teatru Narodowego)
Czytaj więcej: https://narodowy.pl/aktualnosci,988,j...
Информация по комментариям в разработке