Diagnózis - a különböző neurológiai betegségek kezelése - 2024.07.29.

Описание к видео Diagnózis - a különböző neurológiai betegségek kezelése - 2024.07.29.

00:00 Fő témánk a különböző neurológiai betegségek kezelése. A beszélgetés apropója, hogy negyedszázad után, ismét konferenciát szervezett Szegeden a Magyar Neurológiai Társaság. A lakosság átfogó szűrésének lehet a jövőbeni útja az infravörös molekuláris ujjlenyomat. Kutatója, a fizikai Nobel-díjas Krausz Ferenc nemrégiben Szegeden nyitotta meg legújabb laborját. Egy elfeledettnek hitt fertőző betegség jelent meg ismét hazánkban: a szamárköhögés. Az okoknak jártunk utána.
00:57 - Megnyílt Szegeden a Molekuláris Ujjlenyomat Kutató Központ új laboratóriuma. Az új intézménynek a szegedi Lézerközpont ad otthont. A tudományos igazgató az a Krausz Ferenc, aki részben épp a molekuláris ujjlenyomatok lézeres vizsgálatáért kapott Nobel-díjat 2023-ban. Munkamódszeréről a tudóssal legutóbbi szegedi látogatásán, az ELI-ben beszélgettünk.
07:36 - A Magyar Neurológiai Társaság 25 év után rendezett újra Szegeden konferenciát. Ennek egyik fő témája a migrén, a szorongás vagy az alvászavar volt, hiszen a fejlett országok életmódja szinte magával hozza ezeknek a betegségeknek a terjedését, de szó volt arról is, hogy a neurológiai betegségek kezelésében hogyan segíthet a mesterséges intelligencia. Vendégemmel azokat a jó gyakorlatokat vagy éppen a neurológusok előtt álló kihívásokat összegeznénk, melyekkel ezen a három napon részletesebben foglalkoztak. A stúdióban Klivényi Péter, a szegedi Neurológiai Klinika igazgatója és a Magyar Neurológiai Társaság alelnöke.
21:25 - Több európai országhoz hasonlóan hazánkbank is gyorsan terjed az utóbbi hónapokban a szamárköhögés. Ez első hallásra azért furcsa, mert az ötvenes évek óta van ellene kötelező védőoltás és a 98%-os átoltottságnak köszönhetően úgy tűnt eltűnt ez a fertőző betegség. A fertőzöttségi adatok azonban azt mutatják, hogy egyre több felnőtt fertőződik meg, így felvetődött a 18 éves kor utáni újraoltás lehetősége is.

Комментарии

Информация по комментариям в разработке