Przemiana starej farmy indyków w hodowlę owadów

Описание к видео Przemiana starej farmy indyków w hodowlę owadów

W coraz bardziej zglobalizowanym świecie przetrwają głównie międzynarodowe farmy rolnicze, a mniejsze gospodarstwa rolnicze mogą stopniowo znikać - co w takim razie stanie się z nieużywaną infrastrukturą rolniczą? Mateusz Mentlewicz z Warszawy pracuje dla międzynarodowej firmy, która sprzedaje karmę dla zwierząt towarzyszących. Dwa lata temu zauważył, jak jego sąsiad podawał swojemu psu nowy rodzaj przysmaku dla zwierząt - z białkiem owadów w składzie. Postanowił bliżej zgłębić temat - stopniowo poznawał tajniki świata hodowli owadów (nie do spożycia przez ludzi, tylko dla zwierząt!). W tym samym czasie rodzina partnerki Mateusza, Agnieszki Nowak, przeżywała trudny okres związany z kłopotami rodzinnej fermy indyków. Iława w województwie warmińsko-mazurskim to region znany z hodowli drobiu. W wyniku trudności finansowych spowodowanych zakłóceniami w dostawach podczas pandemii oraz zbliżającego się wieku emerytalnego, rodzina Nowaków zdecydowała się zamknąć swoje 50-letnie gospodarstwo hodowlane. Wtedy pojawiło się pytanie, co zrobić z dużym obszarem ziemi i całą infrastrukturą tego miejsca, które ma wysoką wartość sentymentalną dla rodziny? Nie chcąc sprzedać swojej nieruchomości, położonej na granicy najdłuższego jeziora w Polsce, mieli wiele pomysłów, jak przekształcić to duże, puste gospodarstwo i uruchomić inną działalność - mieli pomysł na przebudowanie nieruchomości pod potrzeby cyfrowych nomadów, hale do przechowywania łodzi, miejsce dla wydarzeń specjalnych... Niestety żaden z pomysłów nie był możliwy do zrealizowania ze względu na koszty, logistykę i wiele różnych przeciwności.

Wtedy Mateusz wpadł na pomysł rozpoczęcia hodowli mącznika młynarka, który może mieć zastosowanie w żywieniu zwierząt domowych i hodowlanych. Uważa, że mącznik jest bardziej zrównoważonym, a jednocześnie zdrowym i lokalnie produkowanym źródłem białka dla zwierząt - stanowiąc poważną alternatywę dla surowców takich jak soja, które mają negatywny wpływ na środowisko i są przede wszystkim produkowane daleko od Polski generując ogromny ślad węglowy. Uważa, że lokalne hodowanie owadów jest lepszą alternatywą - a larwy mogą być podawane zwierzętom hodowlanym i zwierzętom domowym jako dodatek do ich karmy/paszy. Jego zdaniem taka zmiana ma szanse wygenerować korzyści środowiskowe, zdrowotne i ekonomiczne dla polskiego społeczeństwa, ponieważ białko owadzie poprawia smak i jakość mięsa, nabiału, jaj itp. W zależności od rodzaju zwierząt, larwy mogą być spożywane żywe/mrożone lub po ususzeniu. Ponadto odchody owadów mogą być używane jako naturalny rodzaj nawozu o wysokiej zawartości azotu, który dodatkowo sprzyja biostymulacji i odnowy gleby. W związku z tym w procesie hodowlanym nic się nie marnuje, a ilość surowców i miejsca używanych przez taką hodowlę jest znacznie mniejsza niż w przypadku innych typów działalności.

Obecnie, w fazie start-upu, operują w jednym z mniejszych pomieszczeń jednego z budynków, aby możliwie najefektywniej wykorzystać dostępną przestrzeń - Mateusz i Agnieszka mają wielkie plany, aby przekształcić infrastrukturę farmy w miejsce, w którym będą hodowane larwy mącznika dla zwierząt na dużo większą skalę.

W tym filmie amerykański filmowiec Jonathan Ramsey odwiedza fermę mącznika i rozmawia z Mateuszem i Agnieszką na temat wielu aspektów ich działalności. Film został wyprodukowany niezależnie z inicjatywy Jonathana i nie ma na celu polecania czegokolwiek, a raczej jest okazją do poznania czegoś na temat rosnącego trendu w Unii Europejskiej. Jeśli masz pytania do Mateusza lub Agnieszki, zostaw je w komentarzu.

Aby dowiedzieć się więcej o CIRWINS_insects, odwiedź ten link:   / cirwins_insects  

-------------------------

👉 Ten film powstał NIEZALEŻNIE od jakiegokolwiek wsparcia biznesowego, rządowego, politycznego lub instytucjonalnego.

🙏 Jeśli cenią Państwo moją pracę, zachęcam do przekazania darowizny, by wesprzeć kanał. Pomóż mi kontynuować pracę!

🙌 Zostań Patronem! https://patronite.pl/RamseyUnited

🏦 Dane do przelewu bankowego:

Producent: Ramsey United
nr konta: PL 41 1160 2202 0000 0004 5268 3449
Tytuł przelewu: Darowizna na film dokumentalny
Bank Millenium SWIFT code: BIGBPLPW

💰 PayPal: [email protected]

💪 Też można kliknąć „Wesprzyj” lub „Podziękuj”! 👉    / @ramseyunited  

👉 Czy wiesz o innych polskich farmach, które Jonathan Ramsey powinien odwiedzić? Powiedz nam o nich w komentarzach!

🎥 Produkcja Ramsey United, 2023.

@   / ramseyunitedproductions  
@   / ramsey_united_pl  

#rolnicto #RamseyUnited #żywność #filmdokumentalny #gospodarstwo #nawsi #wies #polska #przyszłość #dokument #insekty #owadydlazwierzat #owadypaszowe #macznikmlynarek #mącznikmłynarek #fermamącznika #ekohodowla #hodowlainsektów #insektypaszowe #macznikdlakur #macznikdladrobiu #suszonalarwa #frass #frassowadzi #nawozzmacznika #nowynawoz #warmia #warmiaimazury

Комментарии

Информация по комментариям в разработке