Gorący tytuł: NOWA GRA W CHIŃCZYKA Bogdan Góralczyk, Marcin Jacoby i Tomasz Sajewicz w Big Book Cafe

Описание к видео Gorący tytuł: NOWA GRA W CHIŃCZYKA Bogdan Góralczyk, Marcin Jacoby i Tomasz Sajewicz w Big Book Cafe

Ten film to zapis jednego z 200 spotkań, jakie co roku odbywają się na scenach Big Book Cafe.
Chcesz mieć dostęp do wszystkich i oglądać o dowolnej porze?
Dołącz do Patronek i Patronów Fundacji "Kultura nie boli" i korzystaj ze wszystkiego, co robimy z miłości do czytania.
Spróbuj! https://patronite.pl/bigbookcafe

Jak nazywane fabryką świata państwo zmieniło się w zaawansowanego technologicznie gracza o mocarstwowych aspiracjach? Dlaczego chińskie ambicje sięgają nie tylko na Tajwan, ale aż... na Księżyc? O nowej książce i nowym geopolitycznym rozdaniu ze znakomitymi sinologami – prof. Bogdanem Góralczykiem i prof. Marcinem Jacobym rozmawia Tomasz Sajewicz.

Zamów książkę w naszej księgarni i wesprzyj Fundację „Kultura nie boli”: https://bit.ly/441k2zQ.

O KSIĄŻCE
Współczesne Chiny dawno przestały być jedynie „fabryką świata” z przysłowiowymi, wątpliwej jakości produktami „Made in China”. Kiedy i jak zdążyły się zmienić w zaawansowane technologicznie państwo aspirujące do miana globalnego mocarstwa?

Aby odpowiedzieć na palące pytania dotyczące specyfiki Chin (wynikającej zarówno z ich najnowszych, jak i starożytnych dziejów), ich pozycji gospodarczej i politycznej, zapędów mocarstwowych sięgających nie tylko na Tajwan, ale również na Księżyc, zaprosiliśmy do rozmowy ekspertów, którzy – kolokwialnie rzecz ujmując – na Chinach zjedli zęby.

„Nowa gra w Chińczyka” to wywiad-rzeka, który swym wartkim nurtem porwie Czytelnika w podróż po współczesnych Chinach. Na pytania Tomasza Sajewicza, korespondenta Polskiego Radia w Azji, odpowiadają prof. Bogdan Góralczyk, sinolog, politolog i dyplomata, znawca Chin i problematyki międzynarodowej, naoczny świadek zmian zachodzących w Państwie Środka przez dekady, oraz prof. Marcin Jacoby, sinolog, tłumacz i literaturoznawca zajmujący się zagadnieniami polityczno-społecznymi Azji Wschodniej, a jednocześnie znawca kultury i literatury Chin starożytnych.

Cel: przybliżyć Chiny i ich aspiracje, objaśnić tło ich rywalizacji z Zachodem oraz wyjaśnić, czemu ani ignorowanie Chin, ani uzależnienie od nich nie są dobre. Oraz pokazać, że Polska także powinna ustawić swoje pionki na planszy do gry. Wszak nie wiedzieć niczego o Chinach we współczesnym świecie – to wstyd.

O GOŚCIACH
Bogdan Góralczyk – profesor zwyczajny w Centrum Europejskim Uniwersytetu Warszawskiego, jego były dyrektor (2016-20). Politolog i sinolog, znany publicysta i były dyplomata, m.in. na Węgrzech oraz w latach 2003-2008 ambasador RP w Tajlandii, na Filipinach i w Związku Mjanma (d. Birma). Autor wielu książek i publikacji w kraju i za granicą, na temat Chin i Azji, problemów globalnych oraz Węgier. Ostatnio wydał: Wielki Renesans. Chińska transformacja i jej konsekwencje (2018), Węgierski syndrom Trianon (2020), Złota Ziemia roni łzy - esej birmański (wyd. II, rozszerzone i uaktualnione 2021), Zmierzch i brzask. Notes z Bangkoku (wyd. III, rozszerzone i uaktualnione 2024), Świat Narodów Zagubionych (wywiad-rzeka, 2021) oraz Nowy Długi Marsz. Chiny ery Xi Jinpinga (2021). Paradoksy wschodzącego mocarstwa domknął wydanie - unikatowego nie tylko na polskim rynku wydawniczym - Chińskiego Tryptyku, dotyczącego chińskiej transformacji i reform ostatnich dekad, którego po części był naocznym świadkiem, a niemal stale wnikliwym obserwatorem.

Tomasz Sajewicz – korespondent Polskiego Radia w Azji. Od 2005 roku przez 18 lat nieprzerwanie prowadził biuro Polskiego Radia w Pekinie. Relacjonował wydarzenia m.in. na Półwyspie Koreańskim, w Japonii, Tajlandii, Mongolii i Malezji. Jeden z nielicznych polskich dziennikarzy, któremu udało się dostać do Pjongjangu. W Pekinie w Klubie Korespondentów Zagranicznych w Chinach (FCCC) przez trzy lata odpowiadał za program wykładów i dyskusji panelowych z udziałem wiodących międzynarodowych ekspertów zajmujących się tematyką chińską. Przed przyjazdem do Azji korespondent Polskiego Radia S.A. w Iraku i Polskiego Radia dla Zagranicy na Białorusi. Współpracował z TVP, TVN i Polsatem, publikował m.in. w "Przekroju", „Gazecie Wyboczej”, "Tygodniku Powszechnym" i "PRESS". Ostatnio zafascynowany Molukami Północnymi, gdzie realizuje swój najnowszy projekt dziennikarski.

Marcin Jacoby - sinolog, tłumacz, literaturoznawca. Dziekan Wydziału Nauk Humanistycznych oraz Kierownik Zakładu Studiów Azjatyckich Uniwersytetu SWPS. Ekspert zajmujący się zagadnieniami polityczno-społecznymi regionu Azji Wschodniej, szczególnie Chin i Republiki Korei. Naukowo specjalizuje się w chińskiej literaturze klasycznej i kulturze Chin starożytnych, tłumaczy dzieła literatury chińskiej na język polski. W latach 2017–2021 kierował Biurem Międzynarodowym Uniwersytetu SWPS. W latach 2008–2017 pracował w Zakladzie Sinologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz w Instytucie Adama Mickiewicza, gdzie kierował Projektem Azja. W latach 2002–2008 pracował w Zbiorach Sztuki Orientalnej Muzeum Narodowego w Warszawie.

Wydarzenie jest współfinansowane przez Miasto Stołeczne Warszawa w Stałym Programie Kulturalnym.

Комментарии

Информация по комментариям в разработке