Jak dopasować ubranie motocyklowe? Jaki rozmiar wybrać? Odpowiadamy!

Описание к видео Jak dopasować ubranie motocyklowe? Jaki rozmiar wybrać? Odpowiadamy!

🔔Subskrybuj: https://goo.gl/yl2KFk
Sklep Motobanda (Ubrania i Akcesoria Motocyklowe i Motobandowe!): https://motobanda.pl/sklep
►WIĘCEJ W OPISIE! ⬇⬇⬇

00:00 - Wstęp
00:50 - Trzy ważne punkty
1:34 - Geneza - odrobina historii
2:22 - norma EN i rozmiarówka europejska
2:55 - rozmiarówka alfa
3:39 - Rozmiarówka spodni jeansowych
5:37 - Mierzenie się - prawidłowa pozycja
5:57 - Kurtka - zbieranie miar
7:20 - Spodnie - zbieranie miar
8:10 - Dopasowanie w zależności od rodzaju odzieży
9:05 - Uwzględnij ochraniacze!
9:45 - Epilog

Jak wybrać najlepiej pasujący rozmiar odzieży na motocykl?
Niby proste, ale...

Generalnie odnalezienie się w gąszczu rozmiarów to spore wyzwanie.
Sięgnijmy do genezy. Przed wiekami wyglądało to tak, że szło się do krawca (jeśli było cię na niego stać). Krawiec zbierał miarę, dobierał materiał i szył odzienie. Zamówienia mogły wymagać zebrania nawet ponad 20 pomiarów. Z czasem dla zaoszczędzenia czasu zaczęto stosować wykrojniki - czyli wzory krojów według stałych, najczęściej powtarzających się wymiarów wśród ludzi. Było to szczególnie przydatne dla rodzących się państw nowożytnych potrzebujących umundurowania dla swojego wojska.
Wraz z przełomem XVIII I XIX wieku nadeszła rewolucja przemysłowa, a wraz z nią maszyny parowe, mechaniczne krosna, produkcja masowa... Działo się to wszystko na Wyspach Brytyjskich, gdzie posługiwano się anglosaskim układem jednostek miar. A nam, kontynentalnym Europejczykom pojęcia takie jak cal, stopa, jard nie tłumaczą zbyt wiele... W każdym razie w połowie XX wieku był już niezły miszmasz. Różne regiony świata posługiwały się odmiennymi standardami. Pierwsi za uporządkowanie rozmiarówki odzież wzięli się Amerykanie (dotyczyło to szczególnie odzieży żeńskiej).

S, M, L, XL - rozmiarówka alfa jest najłatwiejsza i najbardziej intuicyjna dla większości z nas. Skróty od angielskich pojęć: Small, Medium, Large i dodane wedle potrzeby literki X dla oznaczenia pewnej skrajności, oraz liczb 2, 3, 4, 5... dla jeszcze bardziej skrajnych rozmiarów. Ale jakie wymiary ma rozmiar "M"? Odpowiedź - nie ma stałych rozmiarów.

W uproszczeniu rozmiar "M" to rozmiar najczęściej wybieramy przez kupujących na danym rynku. Może być (i z reguły jest) różny w różnych regionach i państwach. Amerykańska koszulka "M'ka" w warunkach europejskich może odpowiadać rozmiarowi 2 XL. Różnice mają miejsce również w ramach jednego regionu. np. Skandynawowie są z natury wyżsi i szczuplejsi niż mieszkańcy Półwyspu Iberyjskiego. Takie różnice uwzględniają globalne marki odzieżowe. Dochodzi do tego czynnik psychologiczny - na samopoczucie kupującego lepiej wpłynie przekonanie, że mieści się w przyjętych kanonach a nie klasyfikuje się jako XXL. Podobnie wraz z wiekiem z reguły zmienia się sylwetka, ale wielu z nas woli drobną manipulację niż gorzką prawdę. Producenci to wykorzystują.

Problemem rozmiarówki alfa jest jej płynność i (choć nie jest to oczywiste) pewne wartościowanie na normę i to co poza normą. Dlatego też dla większej jasności w XXI wieku w instytucjach europejskich powstała norma EN 13402. Reguluje ona oznaczenia odzieży i rozmiarówkę dla większości rodzajów garderoby z rozróżnieniem na wiek i płeć. Oparta jest ona na neutralnych liczbach i w każdym przypadku obejmuje pewien zakres wymiarów. Norma EN 13402 określa również - co bardzo istotne - prawidłowy sposób zbierania miar.

Pełną instrukcję mierzenia zgodną ze standardami znajdziecie w video!

A co jeśli zmierzyłeś się odpowiednio a i tak nie trafiłeś z rozmiarem? To się zdarza i wcale nie musi wynikać z twojego błędu. Producenci odzieży motocyklowej starają się dopasować rozmiarówkę do standardów europejskich i czuwać nad, ale nie zawsze się to udaje gdy produkty powstają na drugim końcu świata. Jest też druga strona medalu, bo...
Problemy z rozmiarówką mogą wynikać z działań producenta. Np wtedy gdy producent nie rewiduje rozmiarówek wraz z nowym modelem, gdy tabelki rozmiarów są powielane dla każdej linii produktów, gdy nie ma kontroli produktu finalnego, a rozmiar gotowego produktu nie jest weryfikowany np z różnych jego partii. Dlatego niestety nie zawsze warto ślepo wierzyć rozmiarówkom.

W naszych opisach video (staramy się) poza wymiarami ridera podawać również info o rozmiarze noszonym przez prowadzącego. Dla wielu osób będzie to przydatne przy dokonywaniu wyboru. Powodzenia!

►Prowadzący: Petit
Wzrost 172 cm, masa: 75 kg
Oryginalna Odzież Motobanda: https://motobanda.pl/sklep/gadzety-mo...
Stań się jednym z nas!

►Testy MOTOCYKLI: https://motobanda.pl/video/testy

►UBRANIA, KASKI i Akcesoria: https://motobanda.pl/video/testyubrania
►Porady i Topki: https://motobanda.pl/porady

  / motobandatv  
  / motobandatv  
  / motobandatv  
►Kanał z poradami zakupowymi:    / @motobandalookup  
►Testy Samochodów, MYMOTO:    / @mymotoorg  

#ubrania #poradnik #motocykle

Комментарии

Информация по комментариям в разработке