Kiedyś to było... Q&A o Polsce plemiennej (03.06.2020) - Hanna Kóčka-Krenz

Описание к видео Kiedyś to było... Q&A o Polsce plemiennej (03.06.2020) - Hanna Kóčka-Krenz

Kolejny Q&A z cyklu "Kiedyś to było...". Tym razem tematem będzie archeologia Polski plemiennej. Na Wasze pytania odpowiadać będzie wybitna specjalistka z zakresu archeologii wczesnego średniowiecza – prof. dr hab. HANNA KÓČKA-KRENZ!

Jeśli ciekawi was obecność Słowian na ziemiach polskich przed Mieszkiem I, powstawanie grodów i zasiedlenie tych ziem, dowody na istnienie plemion na ziemiach polskich i ich wzajemne kontakty oraz relacje ludności lokalnej z zagraniczną…ten odcinek jest dla Was!

Cykl "Kiedyś to było..." jest wynikiem współpracy:
Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie
http://www.muzeumgniezno.pl/
profilu Śladami Średniowiecza
  / sladamisredniowiecza  
czasopisma Archeologia Żywa
https://archeologia.com.pl/

Prof. Hanna Kóčka-Krenz (ur. 1947 r.) jest córką archeologa, prof. Władysława Kóčki. W roku 1969 r. ukończyła na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu historię sztuki, zaś w 1970 r. archeologię. Jej praca magisterska na tym ostatnim kierunku nosiła tytuł: „Kabłączki skroniowe z ziem polskich (kabłączki esowate)”. 1973 r. pracowała jako asystent w Katedrze Archeologii UAM. W 1981 r. uzyskała tytuł naukowy doktora na podstawie rozprawy: „Złotnictwo skandynawskie w IX-XI w”. W 1994 r. została doktorem habilitowanym na podstawie pracy „Biżuteria zachodniosłowiańska we wczesnym średniowieczu”. Od 1996 była profesorem UAM, a w 2012 otrzymała tytuł profesora zwyczajnego.

Jej zainteresowania naukowe dotyczą złotnictwa strefy bałtyckiej, zwłaszcza skandynawskiego i zachodniosłowiańskiego oraz początki średniowiecznego budownictwa obronnego w Wielkopolsce, tzw. siedzib na nasypach oraz architektury monumentalnej. Jest odkrywczynią m.in. palatium poznańskiego.

Комментарии

Информация по комментариям в разработке