Paraliż senny 👉 Co to? Jak wygląda i czy można umrzeć przez paraliż senny?

Описание к видео Paraliż senny 👉 Co to? Jak wygląda i czy można umrzeć przez paraliż senny?

Budzisz się z sparaliżowany, nie możesz się ruszyć ani mówić? Dowiedz się co to jest paraliż senny. Paraliż senny 👉 co to jest? Czy paraliż senny jest groźny? Podczas odpoczynku nocnego z ciałem człowieka dzieją się czasem dziwne rzeczy, których współczesna medycyna, choć niezwykle zaawansowana, nadal wyjaśnić nie potrafi. Tak jest chociażby w przypadku paraliżu sennego, zwanego również przysennym. Może on występować w różnych fazach snu, czasem bezpośrednio przed zaśnięciem lub przed przebudzeniem się. Choć człowiek jest świadomy, że coś się wówczas z nim dzieje, to jednak nie panuje nad tym. Umysł i ciało przez chwilę przestają być w pełni kompatybilne. To niezwykłe zjawisko może spotkać każdego, choć trudno przewidzieć, kiedy to się stanie. Zazwyczaj przychodzi z zaskoczenia i nie można w żaden sposób się na nie przygotować ani mu zapobiec. Wyjaśniamy krok po kroku, z czym wiąże się paraliż senny. #paraliżsenny #paraliżsennycoto #jakwyglądaparaliżsenny

❤️ Subskrybuj nasz kanał, 🔔 włącz powiadomienia o nowych filmach:
👉 https://www.youtube.com/c/Medycyna360...

00:00 Paraliż senny
00:28 Czym jest paraliż senny?
01:42 Paraliż senny - objawy
02:18 Paraliż senny - przyczyny
02:59 Paraliż senny - diagnostyka
03:34 Paraliż senny - leczenie
04:10 Samodzielne wywoływanie paraliżu sennego

✅ Co to jest paraliż senny?
Paraliżem jest zwiotczenie mięśni przy jednoczesnym zachowaniu świadomości. Nazwa paraliż senny odnosi się do czasu, w którym paraliż występuje, bowiem ten rodzaj zastania mięśni związany jest stricte z położeniem się do łóżka i porą nocną, choć może przytrafić się także ludziom, którzy śpią w ciągu dnia. Paraliż nie trwa długo, ale na ten czas wyłączona jest możliwość poruszania kończynami, a człowiek zupełnie traci kontrolę nad swoim ciałem. Niektóre osoby doświadczające tego zjawiska opisują je, jakby zostali przygnieceni czymś bardzo ciężkim, co uniemożliwia wykonanie jakiegokolwiek ruchu. Czasami w wyniku paraliżu mięśni pojawia się także bezdech. Trudno jest wówczas zaczerpnąć powietrza, gdyż paraliżowi mięśniowemu może towarzyszyć wrażenie ucisku na klatkę piersiową.

✅ Czy paraliż przysenny jest niebezpieczny?
U wielu osób zwiotczenie mięśni i nagła niemożność poruszania częściami ciała powoduje ogromny lęk. Niektórzy mają wówczas nawet wrażenie, że umierają, lecz paraliż senny nie prowadzi do śmierci. Zasadniczo nie wywołuje też żadnych większych dolegliwości. Po kilku minutach powinien samoistnie ustąpić. W przypadku paraliżu pomóc może także dotknięcie przez inną osobę, która próbuje kogoś wybudzić np. potrząsając za ramię. Po chwili wszystkie funkcje motoryczne wracają do normy.

✅ Komu najczęściej przytrafia się paraliż podczas snu?
Teoretycznie bezwład ciała w łóżku może przytrafić się każdemu. Nie istnieje żadna reguła, zgodnie z którą dolegliwość ta miałaby towarzyszyć tylko wybranej grupie osób. Niemniej jednak u niektórych osób z pewnością występuje podwyższone ryzyko, więc warto wyeliminować pewne zachowania i negatywne nawyki, aby nie narażać się na przykrości podczas snu. Zwiększone prawdopodobieństwo wystąpienia paraliżu przysennego występuje u osób nadużywających alkoholu i innych używek, a także cierpiących na depresję. Częściej też to zjawisko dotyka osoby narzekające na jakość swojego snu, czyli takie które mają problem z bezsennością, bezdechem nocnym czy efektywnym odpoczynkiem. Aby przynajmniej częściowo zminimalizować ryzyko wystąpienia bezwładu mięśniowego podczas snu, należy sypiać w miarę regularnie, kłaść się i wstawać o stałych porach, nie doprowadzać do zbyt długiego okresu bez snu, etc.

✅ Jak bronić się przed paraliżem sennym?
Zasadniczo paraliż senny nie jest chorobą, więc w jego przypadku trudno mówić o leczeniu. Nie da się całkowicie go wyeliminować i mieć stuprocentowej pewności, że już nigdy nie wystąpi. Można jednak podejmować wszelkie działania zabezpieczające przed jego częstym występowaniem. Z pewnością dobrym pomysłem jest unikanie używek i zadbanie o prawidłową jakość, oraz ilość snu. Warto zatem zredukować wszystkie bodźce, które mogłyby utrudniać odpoczynek nocny. Czasami pomocne mogą być techniki oddychania, jak np. metoda Wima - Hofa. W sypialni powinien panować odpowiedni nastrój, Najlepiej wynieść z niej urządzenia elektroniczne emitujące zakłócające fale oraz niebieskie światło.

👨‍⚕️ Pamiętaj proszę, że informacje zawarte w filmie nie są poradą medyczną i nie mogą zastąpić konsultacji lekarskiej.

❤️ Bądźcie zdrowi ❤️

Комментарии

Информация по комментариям в разработке