Spektrum autyzmu u dziewczynek i u kobiet - Renata Sikorska, Joanna Flis

Описание к видео Spektrum autyzmu u dziewczynek i u kobiet - Renata Sikorska, Joanna Flis

Świadomość dotycząca funkcjonowania w spektrum autyzmu rośnie. Coraz większą uwagę poświęca się diagnozowaniu, terapii i emocjom osób neuroatypowych. Wraz z postępującą wiedzą na ten temat okazuje się, że kobiety w spektrum muszą często przejść znacznie dłuższą drogę, by poznać mechanizmy swojego funkcjonowania. Dziewczynki często nie otrzymują rozpoznania w młodym wieku, ponieważ… za dobrze funkcjonują. Czym różnią się objawy kobiet i dziewczynek w spektrum autyzmu od symptomów, które zauważane są u mężczyzn i chłopców? Gdzie tkwi problem związany z diagnozowaniem? Jak można wspierać rozwój oraz funkcjonowanie dziewczynek i kobiet w spektrum autyzmu? Jakie są najczęściej powtarzane mity na temat spektrum autyzmu? Na te i wiele innych pytań odpowie Renata Sikorska, psycholożka prowadząca diagnozę i terapię dzieci oraz młodzieży doświadczających wszelkiego rodzaju trudności psychicznych - w tym znajdujących się w spektrum autyzmu. Spotkanie poprowadzi Joanna Flis.

Renata Sikorska - doświadczona psycholożka i diagnostka całościowych zaburzeń rozwojowych, terapeutka poznawczo - behawioralna, certyfikowana terapeutka kognitywna Metody Instrumental Enrichment. Związana zawodowo m.in. z siecią poradni zdrowia psychicznego PsychoMedic, gdzie prowadzi diagnozę i terapię dzieci i młodzieży doświadczających wszelkiego rodzaju trudności psychicznych - w tym znajdujących się w spektrum autyzmu. Udziela także wsparcia Rodzicom doświadczającym trudności w wychowaniu i kryzysów rodzinnych. Szczególnie ważnym obszarem zainteresowań terapeutycznych i naukowych jest dla niej obraz kliniczny, terapia i trudności w diagnozie dziewcząt oraz kobiet w spektrum autyzmu.

Joanna Flis – psycholożka kliniczna i zdrowia, certyfikowana specjalistka psychoterapii uzależnień, absolwentka Uniwersytetu SWPS. Przez wiele lat pracowała z osobami współuzależnionymi oraz z syndromem DDA w Wojewódzkim Ośrodku Psychoterapii Uzależnień i Współuzależnienia oraz w Poradni Uzależnień. Aktualnie prowadzi pracownię pomocy psychologicznej. Psychoterapeutka systemowa w trakcie certyfikacji oraz pedagożka. Doktorantka na Uniwersytecie Szczecińskim, gdzie prowadzi badania naukowe na temat funkcjonowania osób uzależnionych. Współpracuje z Fundacją Dbam o Mój Z@sięg oraz Ośrodkami Doskonalenia Zawodowego Nauczycieli, prowadząc szkolenia i warsztaty. Autorka licznych publikacji z zakresu zdrowia psychicznego.

Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS to projekt popularyzujący wiedzę psychologiczną na najwyższym merytorycznym poziomie oraz odkrywający możliwości działania, jakie daje psychologia w różnych sferach życia zarówno prywatnego, jak i zawodowego. Projekt obejmuje działania online, których celem jest umożliwienie rozwoju każdemu, kto ma taką potrzebę lub ochotę, niezależnie od miejsca, w którym się znajduje. Więcej o projekcie: https://web.swps.pl/strefa-psyche

Interesujesz się psychologią? Dołącz do nas w grupie Strefy Psyche Uniwersytetu SWPS (  / strefapsyche  .

#autyzm #kobiety #psychologia

Комментарии

Информация по комментариям в разработке