ŁUSZCZYCA SKÓRY głowy, paznokci - objawy 👉 leczenie łuszczycy

Описание к видео ŁUSZCZYCA SKÓRY głowy, paznokci - objawy 👉 leczenie łuszczycy

Łuszczyca - jedna z częstszych chorób dermatologicznych skóry głowy oraz paznokci. Sprawdź co ją powoduje i poznaj metody leczenia łuszczycy. Łuszczyca jest dość poważną chorobą dermatologiczną, która dotyka wielu osób na całym świecie - jest to bardzo powszechne schorzenie. Należy pamiętać, że łuszczyca jest przewlekłą zapalną chorobą skóry. Naukowcy jeszcze do końca nie poznali jej przyczyn. Wszelkie zmiany łuszczycowe mogą pojawiać się na powierzchni skóry pacjenta - przeważnie jest to skóra głowy oraz paznokcie. Warto podkreślić, że część chorych cierpi na postać łuszczycy stawowej. Według szacunków, w naszym kraju na łuszczyce cierpi aż 2-4 procent populacji. Choroba ta w takim samym stopniu dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety. #łuszczyca #łuszczycapaznokci #łuszczycagłowy

❤️ Subskrybuj nasz kanał, 🔔 włącz powiadomienia o nowych filmach:
👉 https://www.youtube.com/c/Medycyna360...

Rozdziały:
00:00 Łuszczyca
00:31 Co to jest łuszczyca?
02:11 Łuszczyca rodzaje
03:15 Łuszczyca przyczyny
04:16 Łuszczyca objawy
06:55 Łuszczyca diagnostyka
07:28 Łuszczyca leczenie
09:48 Łuszczyca fototerapia
10:12 Łuszczyca fotochemioterapia

✅ Jakie osoby są najbardziej narażone na łuszczycę?
Łuszczyca najczęściej atakuje rasę białą. Na tą chorobę praktycznie nie chorują rdzennie mieszkańcy Ameryki bądź Japonii. Najczęściej łuszczyca atakuje w krajach skandynawskich oraz w północnej Europie. Trzeba zwrócić uwagę na fakt, że choroba rozpoczyna się w 20-35. roku życia.

✅ Jaka dieta dla chorych cierpiących na łuszczycę?
Liczne badania ustaliły, że nie ma konkretnej diety, która mogłaby skutecznie działać na przebieg łuszczycy - łagodzić objawy. Jednakże dla zachowania prawidłowego zdrowia bardzo istotne będzie zastosowanie zbilansowanej diety. Najlepiej jeśli będzie bogata w owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste, a także zdrowe tłuszcze. W przypadku łuszczycy bardzo ważne jest to, aby pić dużo wody. Lekarze zalecają wypijać od półtora do dwóch litrów wody dziennie.

✅ Jakie są objawy łuszczycy?
Należy pamiętać, że łuszczyna zwyczajna stanowi 85 procent wszystkich przypadków tej choroby u pacjentów. W większości wypadków pierwsze objawy występują na kolanach, dłoniach, stopach, łokciach, owłosionej skórze głowy oraz paznokciach. Płasko-wyniosła grudka łuszczycowa barwy czerwonej jest charakterystycznym objawem klinicznym tej choroby. Warto podkreślić, że grudki pokryte są srebrzystą łuską i mogą się praktycznie zlewać ze sobą. W przypadku łuszczycy w obrębie zmian dochodzi do znacznego stopnia obniżenia nawilżenia naskórka - oprócz tego objawia się zwiększona suchość skóry. Pacjenci chorzy na łuszczycę cierpią często na gorączkę, obrzęki stawów, leukocytozę, a także niewydolność nerek i serca. Trzeba też wspomnieć o tym, że w łuszczycy występuje objaw Koebnera - jest to odpowiedź izomorficzna. Łuszczyca atakuje także inne miejsca ciała. Często atakowana jest owłosiona skóry głowy - w tym przypadku łuszczyna przypomina łojotokowe zapalenie skóry. Trzeba zwrócić uwagę na fakt, że nawykowe drapanie, które spowodowane jest świądem, w ponad 60% przypadków będzie powodowało nasilenie zmian na bocznej, a także tylnej powierzchni skóry na głowie. Wszelkie zmiany spowodowane łuszczycą mogą być przyczyną zapalenia ucha zewnętrznego.

✅ Leczenie łuszczycy
W obecnych czasach jest kilka metod walki z łuszczycą. Obejmują one głównie stosowanie leków miejscowych. Oprócz tego bardzo popularna jest fototerapia oraz fotochemioterapia. Inną metodą jest przyjmowanie leków ogólnych. Warto podkreślić, że około 70% pacjentów z łuszczycą potrzebują tylko leczenia miejscowego. Należy pamiętać, że rozpoczęcie terapii u pacjentów może być czasochłonne i nie doprowadzić do wyleczenia łuszczycy - choroba może powracać. Miejscowa forma leczenia przeznaczona jest dla pacjentów, którzy cierpią na łuszczycę zwyczajną o dość niewielkim nasileniu. Najczęściej zaleca się leki pierwszego rzutu, czyli kortykosteroidy oraz analogii witaminy D3. Ponadto zaleca się stosować wszelkie preparaty lecznicze, które dostępne są w postaci maści czy kremów.

👨‍⚕️ Pamiętaj proszę, że informacje zawarte w filmie nie są poradą medyczną i nie mogą zastąpić konsultacji lekarskiej.

❤️ Bądźcie zdrowi ❤️

Комментарии

Информация по комментариям в разработке