Ścieżki Samotności: Cytaty i przemyślenia filozofa Henry'ego Davida Thoreau. Filozoficzna uczta.

Описание к видео Ścieżki Samotności: Cytaty i przemyślenia filozofa Henry'ego Davida Thoreau. Filozoficzna uczta.

Henry David Thoreau (1817-1862) był amerykańskim eseistą, poetą, filozofem, abolicjonistą, naturalistą, opornikiem podatkowym, krytykiem rozwoju, geodetą i historykiem. Najbardziej znany jest dzięki książce "Walden", refleksji nad prostym życiem w naturalnym otoczeniu, oraz eseju "O nieposłuszeństwie wobec władz" (znany również jako "Odpór przed władzą państwową"), argumentującym za nieposłuszeństwem wobec niesprawiedliwego państwa.

00:00 Cytaty Henry David Thoreau
05:00 Mądre cytaty filozofa
10:00 Cytaty o ludziach
13:06 Cytaty o życiu

Thoreau urodził się w Concord, w stanie Massachusetts, i większość życia spędził właśnie tam. Był głęboko zainspirowany ruchem transcendentalistycznym, który podkreślał indywidualizm, boską obecność w naturze oraz wewnętrzną dobroć ludzi i przyrody.

W swoim najbardziej znanym dziele, "Walden", Thoreau opisuje swoje doświadczenia życia w chatce niedaleko stawu Walden przez dwa lata, dwa miesiące i dwa dni. Dążył do prowadzenia prostego i świadomego życia, z dala od rozproszeń społeczeństwa, aby zrozumieć prawdziwe istoty istnienia. "Walden" to mieszanka obserwacji natury, osobistych refleksji i filozoficznych poszukiwań, nawołująca do życia w harmonii z naturą.

Esej Thoreau "O nieposłuszeństwie wobec władz" jest potężną obroną indywidualnego sumienia wobec dyrektyw rządu. Twierdzi, że gdy rząd działa niesprawiedliwie, obowiązkiem jednostki jest stawienie oporu i nieposłuszeństwo, nawet jeśli oznacza to złamanie prawa. Thoreau słynnie odmówił płacenia podatków w proteście przeciwko wojnie amerykańsko-meksykańskiej i niewolnictwu, które uważał za niesprawiedliwe działania rządu USA.

Pisma Thoreau miały głęboki wpływ na amerykańską myśl i literaturę. Jego pomysły na temat prostoty, samowystarczalności i bezprzemocowego oporu zainspirowały pokolenia aktywistów, ekologów i myślicieli na całym świecie. Dziedzictwo Thoreau wciąż rezonuje dzisiaj, gdy ludzie borykają się z pytaniami etyki, sprawiedliwości i relacji między ludzkością a naturą.

Transcendentalizm był ruchem filozoficznym i literackim rozkwitającym w XIX wieku w Stanach Zjednoczonych, a szczególnie związany z regionem Nowej Anglii. Jego głównymi przedstawicielami byli tacy myśliciele jak Ralph Waldo Emerson, Henry David Thoreau, Margaret Fuller i inni.

Filozofia transcendentalizmu obejmowała kilka kluczowych idei:

Intuicja i indywidualizm:

Transcendentaliści uznawali indywidualną intuicję za najwyższy źródło prawdy. Twierdzili, że każdy człowiek ma zdolność do bezpośredniego kontaktu z boskością lub absolutem poprzez intuicję, niezależnie od tradycji religijnych czy autorytetów.

Jedność z naturą: Transcendentaliści podkreślali znaczenie bliskiego związku z naturą. Uważali, że przyroda jest bezpośrednim wyrazem boskości i że poprzez obcowanie z nią człowiek może osiągnąć większą harmonię duchową i zrozumienie.

Odrzucenie konwencji społecznych: Transcendentaliści krytykowali społeczne normy i konwencje, które ograniczały rozwój jednostki. Dążąc do wolności osobistej i indywidualizmu, zachęcali do odrzucenia konwencjonalnych norm i wartości społecznych.

Optimizm i wiara w doskonałość: Transcendentaliści wierzyli w doskonałość i dobroć natury ludzkiej oraz w możliwość jej nieograniczonego rozwoju. Widzieli świat jako miejsce pełne możliwości, które należy wykorzystać do duchowego i intelektualnego rozwoju.

Nacisk na literaturę i sztukę: Transcendentaliści uznawali literaturę, sztukę i poezję za ważne narzędzia do wyrażania duchowych ideałów i doświadczeń. Ich dzieła literackie często zawierały motywy związane z naturą, intuicją i poszukiwaniem prawdy.

Filozofia transcendentalizmu odegrała istotną rolę w kształtowaniu amerykańskiej kultury i literatury XIX wieku, a jej wpływ można dostrzec również w późniejszych ruchach społecznych i filozoficznych.

Cytaty Thoreau:

Przekazujemy i łapiemy nastroje od siebie nawzajem, co sprowadza się do podziemnej ekonomii psychiki, w której niektóre spotkania są toksyczne, inne odżywcze.

Samokontrola emocjonalna, czyli opóźnianie gratyfikacji i tłumienie impulsywności, leży u podstaw wszelkiego rodzaju osiągnięć.

Każdy może się złościć – to jest łatwe. Ale złościć się na właściwą osobę, we właściwym stopniu, we właściwym czasie, we właściwym celu i we właściwy sposób – to nie jest łatwe.

Empatia prowadzi do troski, altruizmu i współczucia. Spojrzenie na rzeczy z perspektywy innej osoby przełamuje uprzedzenia i stereotypy, a tym samym rodzi tolerancję i akceptację różnic.

A jeśli są jakieś dwie postawy moralne, których wymagają nasze czasy, to są to powściągliwość i współczucie

Ścieżki Samotności: Cytaty i przemyślenia filozofa Henry'ego Davida Thoreau. Uczta filozoficzna.

Zapraszam na cytaty Ernesta Hemingwaya:
   • Ernest Hemingway. Cytaty prawdziwe do...  

lub nasz sklep i bloga:
https://slowamajamoc.com/products/sto...

Jeżeli masz chęć, to możesz również postawić mi wirtualną kawę. Będę wdzięczny.
https://buycoffee.to/slowamajamoc

Dziękuję, że jesteś :)

Комментарии

Информация по комментариям в разработке