🍟 OTO JAK POWSTAJĄ FRYTKI dla McDonald's – Fabryki w Polsce

Описание к видео 🍟 OTO JAK POWSTAJĄ FRYTKI dla McDonald's – Fabryki w Polsce

W dzisiejszym odcinku odwiedzamy Farm Frites w Lęborku, która od roku 1995 zajmuje się produkcją frytek dla McDonald’s. Jeśli często jadasz je w tej restauracji, to możesz być pewien, że zakupione przez Ciebie frytki pochodzą z tego właśnie miasta.

Proces produkcji frytek to nie tylko obranie i pokrojenie ziemniaków, ale również cały szereg skomplikowanych działań i obróbki, a w późniejszym etapie również wielu kontroli laboratoryjnych, gdzie dokładnie sprawdzana jest ich jakość.

Jak powstają frytki dla McDonald’s? Jak blanszuje się frytki? Dlaczego kąpiel solankowa ziemniaków jest tak ważna w procesie ich przygotowywania? W jaki sposób przebiega kontrola frytek w laboratorium? Jak odparowuje się wodę z frytek? To wszystko znajdziesz w tym materiale!

Wybierz się w fascynującą podróż po procesach technologicznych oraz produkcyjnych i odwiedź razem z nami wszystkie fabryki w Polsce!

00:00 Jak powstają frytki dla McDonald's?
01:05 Przygotowanie ziemniaków do produkcji frytek
02:39 Co się dzieje z obranymi ziemniakami?
05:04 Kontrola parametrów frytek w laboratorium

Zobacz, co u nas słychać 👇

➡️ Facebook: http://bit.ly/2ur7xLQ

➡️ LinkedIn: http://bit.ly/3m4NlKH

➡️ Portal Fabryki w Polsce: https://fabrykiwpolsce.pl

➡️ Kontakt: [email protected]

#fabrykiwpolsce #jakpowstaje #polskiefabryki

-

Najpierw należy dobrać odpowiednie ziemniaki. W tym wypadku to dwie wyselekcjonowane odmiany, których używamy w Polsce. Pochodzą od polskich dostawców z Wielkopolski, Pomorza, Żuław i Kujaw. Cechuje je odpowiednia zawartość suchej masy, jasno-kremowy kolor, miękka, łatwa w obieraniu skórka i podłużny, regularny kształt. Te parametry kontrolowane są w laboratorium.

Na linii od ziemniaków oddzielana jest ziemia i kamienie, usuwane przy pomocy wodnego odkamieniacza cyklonowego. Teraz czas na myjkę wstępną.

Oczyszczone ziemniaki trafiają do kąpieli solankowej o odpowiedniej gęstości. To ważny test, bo bulwy mające zbyt mało suchej masy wypływają na wierzch.

Obieranie ziemniaków odbywa się w obieraczu parowym. Wpuszczana jest do niego para wodna pod ciśnieniem 21 barów na 5 do 11 sekund, co powoduje oderwanie się skórki od ziemniaka. Wydajność? Imponująca: do 35 ton na godzinę.

Obrane ziemniaki przechodzą przez urządzenie ścierające, tzw szczotkarkę , które usuwają pozostałości skórki. Teraz czeka je kolejne mycie i kontrola wizualna przez pracownika usuwającego ziemniaki niespełniające wymagań jakościowych.

W celu ułatwienia ciecia ziemniaków w słupki są one zmiękczane za pomocą nowoczesnej technologii wykorzystującej prąd pulsacyjny. Te zmiękczone bulwy .są teraz sortowane według długości na cztery grupy i trafiają do sekcji noży tnących. Woda rozpędza ziemniak i kieruje do głowicy, która jest tak zbudowana, aby można było uzyskać kształt frytek.

Dalej frytki krótkie, te o długości poniżej 3 cm, eliminowane są na urządzeniu składającym się z zestawu odpowiednich sit. Ten proces zapewnia odpowiednią długość frytek w restauracji.

Sortownice optyczne wyposażone w system nowoczesnych kamer eliminują frytki, które posiadają plamki. Odrzuconych frytek się nie marnuje – służą do wytwarzania płatków ziemniaczanych lub ekologicznej energii. I co ważne: jeśli plamka znajduje się na końcówce frytki, nie jest ona odrzucana, ale skracana i wysyłana do powtórnej weryfikacji.

Pocięte i wyselekcjonowane frytki są blanszowane, czyli podgrzewane w ciepłej wodzie. Proces ten pomaga zbudować strukturę frytki, dzięki czemu jest pełna i puszysta. Podczas suszenia odparowuje się nadmiar wody powierzchniowej – odbywa się to w specjalnym tunelu.

Frytki podsmażane są w piecu w temperaturze powyżej 170 stopni Celsjusza. Dzięki temu są potem chrupkie, złociste, a czas ponownego ich przyrządzenia jest krótszy.

Podsmażone frytki po usunięciu nadmiaru oleju z powierzchni produktu i wstępnym schłodzeniu do temperatury 85-90 stopni C, trafiają do tunelu, gdzie są dalej schładzane do temperatury 5 stopni Celsjusza, a następnie zamrażane. Całą operację trzeba przeprowadzić bardzo szybko, aby zapobiec uszkodzeniu produktu przez krystalizującą się wodę.

W laboratorium kontroluje się około 40 parametrów frytek, w tym 15 sensorycznych. Inspektorzy jakości badają między innymi smak, strukturę, barwę, zapach i chrupkość. Przyjemna praca! W sterowni natomiast kontrolowane są wszystkie parametry procesu wytwarzania.

Zamrożone frytki są powtórnie sortowane według długości, trafiają na urządzenia odważające odpowiednie porcje, a następnie pakowane. Zamknięta i oznakowana paczka podlega kontroli przy użyciu detektora metalu.

Paczki zbyt lekkie są odrzucane. Te, które przejdą ostatnią kontrolę pakowane są do kartonów i poddawane specjalnym wibracjom, dzięki czemu frytki dokładnie wypełniają karton i nie łamią się. W takiej formie zostaną dostarczone do restauracji. W ciągu jednej sekundy w fabryce Farm Frites produkowanych jest 40 stugramowych porcji z frytkami.

Комментарии

Информация по комментариям в разработке