Jak szybko biegnie ewolucja? Jerzy Dzik

Описание к видео Jak szybko biegnie ewolucja? Jerzy Dzik

Od powstania życia mogło upłynąć nawet przeszło 3,7 mld lat. Nie wiemy jak funkcjonowały pierwsze replikujące się organizmy, ale ich metabolizm nie mógł być oparty na tlenie. Dopiero 2,4-2 mld lat temu ziemska atmosfera nasyciła się tlenem wyprodukowanym przez żywe organizmy, który przy okazji unicestwił wiele starszych form żywych. Komórki eukariotyczne - posiadające zróżnicowane organelle, pełniące w nich wyspecjalizowane funkcje - pojawiły się prawdopodobnie ok. 2 mln lat temu, ale musiały upłynąć jeszcze setki milionów lat, by życie przybrało wielokomórkową formę - i ponad miliard, by powstały pierwsze rośliny i zwierzęta. Później sprawy zdają się przyspieszać: zwierzęta wykształcają układ nerwowy, niektóre z nich kolonizują lądy, gdzie już wcześniej występują rośliny. Tworzą się nowe ekosystemy, w których wykuwa się obserwowana dzisiaj bioróżnorodność.

W swoim wykładzie najsłynniejszy polski paleontolog, prof. Jerzy Dzik, przyjrzy się historii życia z punktu widzenia tempa biologicznej ewolucji. Wyjaśni m.in. jak to tempo może być mierzone i od czego ono zależy. Rozmowę po wykładzie poprowadzi dr Łukasz Lamża.

Prof. Jerzy Dzik jest paleontologiem, pracuje w Instytucie Paleobiologii Polskiej Akademii Nauk, związany jest także z Uniwersytetem Warszawskim. Specjalizuje się w filogenezie bezkręgowców, metodologii odtwarzania przebiegu ewolucji, jej zapisie kopalnym, a także w paleoklimatologii i paleoekologii. Autor cenionych książek popularnonaukowych i podręczników akademickich, takich jak "Dzieje życia na Ziemi", "Biologia, czyli sens życia" czy "Ewolucja, twórcza moc selekcji".

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki z programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki w ramach projektu „Nauka na żywo: wszechświat, życie, umysł". Kwota dofinansowania 540 200,00 zł, całkowita wartość zadania 600 200 zł.

Комментарии

Информация по комментариям в разработке