Czy kierownik może pracować non stop?

Описание к видео Czy kierownik może pracować non stop?

Manager zespołu wykonuje pracę w ramach jednego etatu. Jednak ze względu na ilość obowiązków i zarządzanie wieloosobowym zespołem często wykonuje pracę w godzinach nadliczbowych.

❓ Jaka jest dopuszczalność godzin nadliczbowych osoby zarządzającej?
Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, pracownicy zarządzający w imieniu pracodawcy zakładem pracy oraz kierownicy wyodrębnionych komórek organizacyjnych wykonują, w razie konieczności: pracę poza normalnymi godzinami pracy bez prawa do wynagrodzenia oraz dodatku z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych.
💊 Kierownikom wyodrębnionych komórek organizacyjnych za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w niedzielę i święto przysługuje prawo do wynagrodzenia oraz dodatku z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych w wysokości określonej w przepisach Kodeksu pracy, jeżeli w zamian za pracę w takim dniu nie otrzymali innego dnia wolnego od pracy.

Dalszy ciąg historii brzmi: Przełożony managera poprosił o przedstawienie postępów pracy jego zespołu w ciągu najbliższych paru dni, na co ze względu na wyjazd służbowy niestety nie miał czasu. Zdecydował się na skorzystanie ze wsparcia podwładnego, który wydawał się najbardziej odpowiednią osobą do zrealizowania takiej prezentacji. Prezentacja nie została przyjęta optymistycznie, a manager nałożył na podwładnego karę porządkową.

❓ Czy manager miał prawo aby tak postąpić?
❓ Musimy odpowiedzieć sobie na pytanie: jest zakres obowiązków pracownika?
💊 Podstawowe obowiązki pracownika zostały wskazane w art. 100 Kodeksu pracy, zgodnie z którymi pracownik jest m.in. obowiązany wykonywać pracę sumiennie i starannie oraz stosować się do poleceń przełożonych, które dotyczą pracy, jeżeli nie są one sprzeczne z przepisami prawa lub umową o pracę, a także przestrzegać czasu pracy ustalonego w zakładzie pracy;
Jeśli chodzi o zakres obowiązków pracownika zatrudnionego w ramach stosunku pracy, na ogół określany jest w sposób ogólny (np. przez wskazanie stanowiska, na którym zatrudniony będzie pracownik). Pracodawca natomiast w ramach jego uprawnień kierowniczych, powinien określić zakresu czynności składających się na umówiony rodzaj pracy.
W zakresie obowiązków pracownika często zamieszczany jest zapis „wykonywanie innych poleceń pracodawcy”. Jednak pracodawca nie może zlecać wykonywania pracownikowi dowolnych czynności. Polecenia pracodawcy muszą pozostawać w związku z pracą, na jaką umówiły się strony i odpowiadać kwalifikacjom pracownika.

❓Jaka jest podstawa do ukarania karą porządkową?
💊 Za nieprzestrzeganie przez pracownika ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy, przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisów przeciwpożarowych, a także przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy, pracodawca może stosować: karę upomnienia; karę nagany.
Naruszeniem ustalonego porządku jest m.in.: opuszczenie pracy bez usprawiedliwienia, stawienie się do pracy w stanie nietrzeźwości, spożywanie alkoholu w czasie pracy. Porządek pracy powinien być ustalany w regulaminie pracy. Zatem naruszenie porządku pracy powinno na ogół pokrywać się z naruszeniem regulaminu pracy. Naruszenie porządku pracy zyskuje na znaczeniu w sytuacji, gdy pracodawca nie ma obowiązku tworzenia regulaminu pracy.
Odpowiadając na pytanie czy kierownik miał prawo ukarać podwładnego tym konkretnym wypadku, kierownik nie miał do tego prawa. Zrzucił odpowiedzialność na podwładnego. Nie wywiązał się z zadania które kompetencyjnie należało do niego; wykorzystał siłę swojej pozycji. W tym przypadku, to kierownik powinien został ukarany karą porządkową.

👉 Link do artykułu na blogu:
https://kadrywpigulce.pl/praca_kierow...

👉 BLOG: https://kadrywpigulce.pl

👉 Produkcja i montaż: https://herofilms.pl/
Zdjęcie na okładce książki oraz w miniaturze YT: https://www.diamondphotography.pl

💊 Więcej mnie:
www.kadrywpigulce.pl
www.facebook.com/kadrywpigulce
  / donata-hermann  
  / kadry-w-pigulce  
  / kadrywpigulce  

❤️ Chętnie odpowiem na pytania, które pojawiają się wśród zarówno pracowników jak i pracodawców w odniesieniu do sytuacji z życia wziętej. Dlatego jeśli chcesz żebym rozpracowała Twój case businessowy, opisz go proszę w sekcji komentarzy pod filmem. Fajnie, że jesteś i do zobaczenia!

Комментарии

Информация по комментариям в разработке