Siewierz | Wiosna 2022 | Spacer po Siewierzu | Binaural Audio 🎧 [4k]

Описание к видео Siewierz | Wiosna 2022 | Spacer po Siewierzu | Binaural Audio 🎧 [4k]

Siewierz | Wiosna 2022 | Spacer po Siewierzu

Siewierz - miasto w powiecie będzińskim województwa śląskiego. Leży na Garbie Tarnogórskim nad rzeką Czarną Przemszą.

Pierwsza wzmianka historyczna znajduje się w dokumencie legata papieskiego Idziego z 1125 r. w którym napisano, iż klasztor Benedyktów w Tyńcu pod Krakowem pobierał część opłat z targu i jatki w Siewierzu.

Już w XII wieku był siedzibą kasztelanii i osadą targową. Początkowo ośrodek miejski znajdował się na południowy zachód od dzisiejszego miasta. Prawdopodobnie po najazdach tatarskich został przeniesiony w miejsce łatwiejsze do obrony. W 1276 uzyskał prawa miejskie.

W czasie rozbicia dzielnicowego Siewierz był miejscem znanych bitew. W 1289 r. wojska Władysława Łokietka rozbiły wojska książąt śląskich w walce o tron krakowski, a w 1292 r. Wacław II czeski zwyciężył wojska polskie i zajął Kraków.

30 grudnia 1443 biskup krakowski, Zbigniew Oleśnicki wykupił kasztelanię siewierską wraz z zamkiem od zadłużonego księcia cieszyńskiego, Wacława I. Miasto stało się letnią rezydencją biskupów krakowskich, a od 1486, kiedy to Jan Rzeszewski zaczął używać tytułu księcia siewierskiego, siedzibą biskupiego księstwa siewierskiego.

Miasto i mieszczanie otrzymali wiele przywilejów od biskupów krakowskich. Przywileje te obejmowały preferencje w handlu, zwolnienia od opłat w okresie klęsk żywiołowych, ułatwienia dla rzemiosła oraz nadania gruntów rolnych i leśnych.

W wiekach XIII-XIV kopano i wytapiano tu srebro i ołów. W wiekach XV-XVIII działały liczne kuźnice żelaza, bazujące na lokalnych zasobach rud żelaza.

Po Kongresie Wiedeńskim Siewierz znalazł się w granicach Królestwa Kongresowego. W 1870 Siewierz utracił prawa miejskie, aby odzyskać je ponownie w 1962. Wcześniej przez 4 lata posiadał status osiedla.

00:00 Siewierz

#siewierz #spacer #2022

Комментарии

Информация по комментариям в разработке