Popełnianie błędów | Mózg w nauce

Описание к видео Popełnianie błędów | Mózg w nauce

Jak zauważył już Seneka, „błądzić jest rzeczą ludzką” (łać. errare humanum est). Popełnianie błędów nie jest jednak naszą wadą, z którą jakoś trzeba żyć, ale nieodłącznym elementem procesu uczenia się, i to uczelnia się czegokolwiek. Bez popełniania błędów po prostu nie ma nauki. W niniejszym odcinku pokazujemy „na żywo”, co dzieje się w mózgu zarówno podczas popełniania błędów, jak i dostarczania pozytywnej informacji zwrotnej. Odwołując się do wyników badań psychologicznych, formułujemy wskazówki edukacyjne jak uczyć się i uczyć innych w owocny sposób w oparciu o powtórki i informacje zwrotne.

Tak jak całe nasze życie umysłowe, uczenie się możliwe jest dzięki mózgowi. Uczenie się to coś co robimy na co dzień, nawet jeśli nie zdajemy sobie z tego sprawy. I tak całe życie. W niniejszym cyklu przyglądamy się procesom poznawczym, zaangażowanym w uczenie się: uwadze, ciekawości, popełnianiu błędów oraz konsolidacji wiedzy. Formujemy także uparte na aktualnym stanie wiedzy psychologiczno-neuronaukowej wskazówki jak się uczyć i uczyć innych.

Dziękujemy za współpracę ERPinator Lab - Laboratorium Badań nad Poznaniem, Emocjami i Działaniem.
  / erpinatorlab  

Dofinansowano z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach projektu „Otwarta Nauka w Centrum Kopernika”.

Комментарии

Информация по комментариям в разработке