Huta Katowice w Dąbrowie Górniczej — tak powstawała największa huta w Polsce [E2]

Описание к видео Huta Katowice w Dąbrowie Górniczej — tak powstawała największa huta w Polsce [E2]

Huta Katowice - wszystko, co najlepsze w kraju nad Wisłą znalazło się w Zagłębiu, w Dąbrowie Górniczej. Maszyny, urządzenia budowniczowie, kadra inżynierska. 14 kwietnia 2020 roku minie 48 lat od dnia, kiedy na budowie największego kombinatu metalurgicznego w Polsce - Hucie Katowice, wbita została symbolicznie pierwsza łopata. To także 8 lat od czasu oficjalnych obchodów 40-lecia tego wydarzenia, które odbiło się szerokim echem w Dąbrowie Górniczej i całym Zagłębiu, a jednym z trwałych symboli tego wydarzenia jest tablica pamiątkowa wraz z nową nazwą ronda w dzielnicy Gołonóg. To oficjalnie rondo „Budowniczych Huty Katowice”.
Od momentu wbicia pierwszej łopaty wszyscy śledzili losy tej gigantycznej budowy, która stała się jednym z symboli epoki Edwarda Gierka. Maszyny, urządzenia budowniczowie, kadra inżynierska. Wszystko, co najlepsze w kraju nad Wisłą znalazło się w Zagłębiu, w Dąbrowie Górniczej. "Nasza Huta Katowice, wszystkich polskich hut królowa" - tak opiewała jej wielkość i rozmach pieśń z początku lat 70. Dziś huta nosi nazwę ArcelorMittal Poland SA i jest częścią największego koncernu stalowego na świecie.
Cały kombinat już w planach wyglądał imponująco. A o wielkości tej inwestycji świadczy fakt, że zaangażowało się w nią prawie 50 tysięcy osób, którzy często przyjechali do Zagłębia z odległych zakątków kraju. By wszystko było nowoczesne, wyposażenie i urządzenia płynęły z całego świata. Nie tylko ze Związku Radzieckiego. Aparatura kontrolno-pomiarowa, urządzenia pomocnicze i ciężki sprzęt budowlany z USA, urządzenia dla walcowni średniej i dużej, a także aglomerowni i stalowni z Francji, system komputerowy sterowania wielkiego pieca ze Szwecji, a wyposażenie laboratoryjne i elektryczne ze Szwajcarii.
Nie od początku było jednak przesądzone, że „królowa polskich hut” stanie właśnie w dzisiejszym województwie śląskim. Pod uwagę brane były także lokalizacje na Pomorzu i w lubelskim, ale zbyt duże koszty transportu materiałów na plac budowy, a potem gotowych wyrobów zadecydowały o tym, że wybór padł właśnie na Zagłębie.
7 września 1973 r. minister transportu ciężkiego Włodzimierz Lejczak, zatwierdził założenia techniczno-ekonomiczne Huty Katowice. W jej skład miały wejść: wydział przygotowania rud i koksu oraz trzy taśmy spiekalnicze o powierzchni 312 m kw., wydział wielkich pieców, wyposażony w dwa wielkie piece o objętości po 3200 m sześć. , wydział stalowni konwertorowej z dwoma konwertorami tlenowymi o pojemności po 300 ton, wydział walcowni półwyrobów, składający się z walcowni zgniatacz i walcowni ciągłej kęsów. Zdolność produkcyjna Huty Katowice miała wynieść 4,5 mln ton stali w skali rocznej oraz 3,8 mln ton półwyrobów walcowanych. Cała budowa miała kosztować 38 miliardów złotych, w tym 3,4 mld zł przeznaczonych zostało na inwestycje towarzyszące całemu przedsięwzięciu. Budowa miała się zakończyć w 54 miesiące, tak by zakład mógł osiągnąć pełną zdolność produkcyjną."
Tekst: Piotr Sobierajski / dziennikzachodni

Oglądaj    • Dąbrowa dawniej  
--------------------------------------
PHOTOS
• The National Digital Archive
MUSIC
YouTube Audio Library
• John Deley and the 41 Players - Leslie's Strut/Sting
• Midnight North - Sunny Looks Good on You
--------------------------------------
Edited by Poland Silesia, 2020
Dziękujemy za każdego lajka, obserwacje, komentarz! ❤

#polandsilesia #huta #polandcountry

Комментарии

Информация по комментариям в разработке