Atlikušas vien dažas dienas līdz 1. septembrim, kad veikalos būs jānorāda ražotājvalstis visām pārtikas precēm. Pirms neilga laika jau stāstījām, ka nozares organizācijas norādīja uz neskaidrībām un nepilnībām pieņemtajos noteikumos, sakot, ka tie pieņemti par strauju. Tādas ir joprojām. Zemkopības ministrija informē, ka vēl strādā pie vadlīnijām, kādā kārtībā veikalos šīs ražotājvalstis būs jānorāda.
Vēl šobrīd tirgotājiem un Pārtikas un veterinārajam dienestam (PVD), kas uzraudzīs noteikumu izpildi veikalos, nav skaidru vadlīniju par to, kā pie pārtikas precēm būs jānorāda ražotājvalstis. Par to ir atbildīgi noteikuma izstrādātāji – Zemkopības ministrija. PVD Pārtikas izplatīšanas uzraudzības daļas vadītāja Vineta Grīnberga: “Jā, šobrīd uzņēmumiem un arī dienestam ir daudz jautājumu. Tie ir ļoti sarežģīti, manuprāt, un nav tik vienkārši atbildāmi. Šobrīd mēs, dienests, tāpat kā uzņēmumi, gaidām vadlīnijas.”
Mazumtirgotāja “Maxima Latvija” pārstāve Liene Dupate-Ugule stāsta, ka vēl šobrīd nav skaidrs, kā, piemēram, norādīt ražotājvalstis dažādām preču grupām, ja vienā iepakojumā ir no dažādām valstīm nākuši produkti. “Praktiski varam minēt, ka ir, piemēram, dāvanu grozs, kurā ir vairākas preces, tad kuru attiecīgi ražotājvalsti lai norāda? Ja tiks norādīti visi, kas ir šajā dāvanu grozā, piemēram, šampanietis no Francijas, siers no Itālijas un šokolāde no Latvijas, tad cik tad būs pamanāma šī izcelsmes valsts? Tāpat arī reizēm ir gadījumi, ka vienā kastītē var būt šokolāde, piemēram, no divām dažādām valstīm. Kura valsts tad ir jānorāda?”
“Maxima Latvija” piebilst, lai arī veikalos jau šobrīd tiek norādīta pārtikas produktu izcelsmes valstis, tāpat nāksies tās mainīt, jo pēc jaunajiem noteikumiem tie jānorāda lielākā drukā. Kopš noteikumu pieņemšanas darbinieki aktīvi strādā pie tā, lai veiktu izmaiņas sistēmā, bet jaunās cenu zīmes veikalos pakāpeniski mainīsies tikai septembra sākumā, nevis līdz tam.
PVD no 1. septembra pārbaudes gan veiks jebkurā gadījumā, tieši tāpat kā to dara šobrīd jau noteiktām preču grupām. Jāatgādina, ka neskaidrību gadījumos darbosies princips “Konsultē vispirms”. “Šobrīd tas, ko dienests darīs – skatīsies, vai ir norādīts, kas ir šo noteikumu mērķis – vai tas būs cenu zīmē, vai blakus produktam. Vai tirdzniecības vietā tā ir pareizi norādīta. Protams, vai nav norādīts, ka ražots Latvijā, bet tur ir Lietuvas produkti. Ja gadījumā nebūs pieejama uzņēmējam informācija par ražotāju, vai būs šī norāde “Valsts – nav ziņu”?” saka PVD Pārtikas izplatīšanas uzraudzības daļas vadītāja Vineta Grīnberga.
Jau ziņojām, ka nozares pārstāvošajām organizācijām neskaidrības raisījis arī Zemkopības ministrijas piedāvājums – gadījumos, ja uz preces norādīts, ka tā ražota Eiropas Savienībā, tad pie cenu zīmes piedāvā norādīt jau minēto “Valsts – nav ziņu”.
Zemkopības ministrijas pārstāve Dace Ugare: “Pārtikas aprites uzraudzības likuma panta saskaņošanas procesā tika lemts, ka Eiropas Savienība ir valstu grupa. Tā nav valsts, viena valsts, kurā produkts ir ražots. Ja šis “ražots ES” ir norādīts marķējumā, bet pavaddokumentos, citos dokumentos, kas nāk ar produktu, būs norādīta valsts, kurā ir šis produkts ražots, tad to norādīs cenu zīmītē vai pie produkta.”
Savukārt, ja pavaddokumentos nebūs informācija, kurā tieši no Eiropas Savienības valstīm produkts ražots, tad arī varēs norādīt, ka par to nav ziņu. Zemkopības ministrijā arī norāda, gaidītās vadlīnijas veidos uzņēmēju un citu iesaistīto pušu jautājumi un tuvākajās dienās tās būs pieejamas visiem ministrijas mājaslapā. Ugare: “Tās gan būs tādas atvērtas vadlīnijas, kuras mēs papildināsim ar informāciju, kuru, ceram, ka mums vēl dos tirdzniecības vietas, kur viņi saskatīs kādas problēmas, kāpēc viņiem ir sarežģīti, vai nemācēs noteikt šīs valstis. Tās vadlīnijas tam būs domātas, nepārtraukti tiks atjaunotas, jo droši vien jau nevienai vien tirdzniecības vietai būs kāda problēma.”
Jāpiebilst, ražotājvalstu norādes nav obligāti jāizvieto sabiedriskās ēdināšanas iestādēs, pārtikas tirdzniecības vietās, kurās sniedz izbraukuma pakalpojumu, kā arī pārtikas tirdzniecības automātos.
Projektu līdzfinansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.
Par raidījuma "ReTV Ziņas" saturu atbild SIA "Re MEDIA"
#SIF_MAF2024
Информация по комментариям в разработке