Ciszterci Apátsági Templom - Bélapátfalva. /Cisterns Abbey Church/

Описание к видео Ciszterci Apátsági Templom - Bélapátfalva. /Cisterns Abbey Church/

Ciszterci Apátsági Templom – Bélapátfalva. Lelked mélyén - Isten országában - most is béke van. Csend. Nyugalom. És boldogság. Csak nem tudod megtalálni. /Müller Péter/ A videó felvételeket a nyár végén készítettem az apátsági templom területén.
Zene: BachBWV1030.mp3.Largo e dolce da Flötensonate h-moll BWV 1030.
Introitus-Resurrexi. /Pápai Intézet egyházi zenetára/

Bélapátfalvai ciszterci apátsági templom a Bükk hegységben, a 781 m magas Bél-kő lábánál, egy erdős-ligetes emelkedésen fakadó forrás (Háromkút) mellett található Magyarország egyedüli épségben megmaradt román stílusú ciszterci apátsági temploma, amely 1232-ben épült. A monostor, amely a templom mellett állt, már korábban megépült. A késő román stílusban épült templomot a 14-15. században gótikus stílusban átépítették. A nyeregtetős, háromhajós és kereszthajós templom torony nélkül épült. Nyugati, főhomlokzatán nyílik a nagyméretű, bélletes kapu a főhajón, afölött található a rózsaablak, a jobb oldali mellékhajóba pedig a laikus testvérek bejárata nyílik. Keleti végéhez a 18. században kontytetős, barokk sekrestyeházat építettek. Az apátság román stílusban megépített temploma nemzetközileg is elismert műemléki és történeti nevezetesség. Védőszentjeként a Nagyboldogasszonyt tartják számon.
1232. május 16-án keltezett alapítólevél tanúsága szerint II. Kilit egri püspök alapította. Az alapító gazdag birtokadományokat juttatott a bélháromkúti kolostornak, amelynek építését megszakította a tatárjárás (1241). 1246-ban a monostor már készen állhatott és szerzetesek éltek benne. 1495-ben az apátság csere útján Bakócz Tamás, egri püskök kezelésébe került, 1530-as évekre azonban elnéptelenedett az apátság.
A középkor végén a kolostor, több más ciszterci apátsághoz hasonlóan kezdett elnéptelenedni. 1503-ban például a perjellel együtt csak három szerzetes élt a falak között. Az 1530-as években aztán megszűnt az élet a kolostorban. Amikor Eger török kézre került (1596), ennek a vidéknek is megcsappant a népessége. A kolostor és a templom is elhagyott rom lett, 1720-ban is romként írják le. 1732-ben kezdték meg a templom helyreállítását, s az újjáépítés befejezése után szentelték föl (1745). Ez lett Apátfalva plébániatemploma. Az elpusztult kolostor köveit építkezésekhez hordták el.

Az épület műemléki falkutatását Szakál Ernő kőszobrász restaurátor végezte el 1953-54-ben, illetve 1960-61-ben. Kimagasló értékű a későbbi barokk korból származó Szent Imre oltár, de itt található honunk legrégibb templomi orgonája is, amelyet rangos hangversenyek alkalmával is megszólaltatnak orgonaművészeink. Különlegesen szép XVI. Lajos stílusában kivitelezett szószék, bibliai történetek domborműveivel.
A templom melletti falmaradványok az egykori kolostorépülethez tartoztak, az egész épületegyüttes az idilli erdei környezetben, háttérben a Bél-kő megsebzett, hófehér sziklatömbjével feledhetetlen látvány.

Isten sosem hagy el! (...) Akkor van csak igazán veled, amikor kételkedni kezdesz benne. A. O. Esther

Комментарии

Информация по комментариям в разработке