Gry psychologiczne

Описание к видео Gry psychologiczne

Gra psychologiczna to specyficzna forma komunikacji, która toczy się według z góry określonego scenariusza i prowadzi do przewidywalnego zakończenia, czyli tzw. wypłaty. Czym gra różni się od manipulacji? Dlaczego ludzie grają w gry? Co zyskują, a co tracą komunikując się w ten sposób? Co zrobić, by nie dać się wciągnąć w pułapkę psychologicznej intrygi? O tym wszystkim opowiadam w dzisiejszym odcinku. Serdecznie zapraszam do oglądania i subskrybowania mojego kanału!



Ćwiczenie końcowe – przykładowe rozwiązanie:

Rozgrywający prowokuje swojego rozmówcę do gry, którą Eric Berne nazwał: „Drewniana noga”. Drewniana noga to rodzaj rzekomej dysfunkcji, np. słabej pamięci, która usprawiedliwia nieporadność rozgrywającego. Wypłatą w tej grze jest zwolnienie z podejmowania wysiłku (by przyswoić, zrozumieć itp.) i przerzucenie odpowiedzialności na drugą osobę (to ona ma powtarzać swoją wypowiedź tak długo, aż rozgrywający wreszcie ją zapamięta). A tak mogłaby wyglądać antyteza:


Rozgrywający: Czy możesz powtórzyć to, co właśnie powiedziałeś? Rozproszyłem się...

Rozmówca: Tak. Antyteza to komunikat, który uniemożliwia rozgrywającemu zaspokojenie jego ukrytych motywów.

Rozgrywający: Czyli to komunikat... i znowu zapomniałem. Powtórz, proszę, jeszcze raz.

Rozmówca: Znacznie lepiej ode mnie wyjaśnia to Berne w książce: „W co grają ludzie”. Jeśli chcesz zgłębić temat, sięgnij do niej.



Strona internetowa: https://www.aleksandrahulewska.pl

Facebook:   / ahulewska  

Instagram:   / aleksandrahulewska  



Music by audionautix.com

Комментарии

Информация по комментариям в разработке