Zamek w Mosznej i PAKT z diabłem?! Czemu jest tak niezwykły?

Описание к видео Zamek w Mosznej i PAKT z diabłem?! Czemu jest tak niezwykły?

Zamek w Mosznej i PAKT z diabłem?! Czemu jest tak niezwykły?
Zamek w Mosznej POLSKI Hogwart.
Moszna Zamek.Historia. Ciekawostki.
Moszna castle.
Nazywany perłą Opolszczyzny, co roku przyciąga tysiące turystów. Bajkowy zamek w Mosznej pobudza wyobraźnię i zachwyca rozmachem. Czemu jest tak niezwykły?
Zamek Moszna to jeden z najpiękniejszych i najbardziej znanych obiektów architektonicznych w Polsce. Budowla w niewielkiej opolskiej miejscowości powstała w połowie XVII wieku. Przez okres ponad 300 lat z obiektu korzystały znamienite rodziny szlacheckie. Największy wkład w kształt i wygląd zamku miała rodzina Tiele-Winckler, która zarządzała posiadłością od 1866 do 1945 roku.
W 1896 roku na zamku wybuch pożar, który strawił centralną część obiektu. Tego samego roku dokonano odbudowy zniszczonych ścian i wnętrz oraz przystąpiono do rozbudowy rezydencji. Do 1900 roku powstało wschodnie skrzydło w stylu neogotyckim, a pomiędzy 1911 a 1913 dobudowano zachodnią część w stylu neorenesansowym.
Po II wojnie światowej budowla przechodziła z rąk do rąk i głównie służyła różnym instytucjom. Od 1972 do 2013 roku w zamku mieściło się Centrum Terapii Nerwic. Aktualnie jest on zarządzany samorządowo, przez Urząd Marszałkowski w Opolu.
Znakiem rozpoznawczym Zamku Moszna są liczne wieże, szczyty i iglice, których według legendy jest dokładnie 99 oraz podobno 365 pomieszczeń, tyle ile dni w roku.
Od roku 1998 zamek jest otwarty dla turystów. Obecnie w obiekcie znajduje się rozbudowana baza hotelowa i gastronomiczna. W pobliżu znajduje się rozległy park, stadnina koni oraz cmentarz, na którym pochowani są członkowie rodu Tiele-Winckler.
Pochodzące z wielu okresów wnętrza prezentują różne style architektoniczne, takie jak: secesja (sala kawowa), która łączy się z barokiem (jadalnia), renesansem (biblioteka), neogotykiem (kaplica, obecnie sala koncertowa) oraz rokoko (salon w bibliotece). Schody prowadzą z barokowej jadalni do ogromnej, klasycystycznej oranżerii.
Szklana oranżeria przylega do wschodniego skrzydła pałacu, nadając pewien powiew lekkości całej bryle. Głównie rosną tam świeże, egzotyczne i ciepłolubne rośliny, ale zdarzają się też rośliny posadzone około 70 lat temu.
Ponad dwustuhektarowy park stanowi atrakcję Mosznej. Imponujące aleje dębów czerwonych, kasztanowców oraz stuletnich azalii, a także liczne stawy, kanały, mostki i rododendrony, witają turystów już przy potężnych bramach.
Jak każdy porządny zamek, również i ten ma swoją białą damę. Pojawiająca się w nocy zjawa to najprawdopodobniej nieszczęśliwie zakochana w hrabim guwernantka, która z miłości odebrała sobie życie. Jedna z wież zarezerwowana jest dla kościotrupa. Możliwe, że jest to nawiązanie do nawiedzającego zamek ducha nieszczęśliwej kobiety.
Sporo kontrowersji przysparza nazwa budowli. Najczęściej słyszy się określenie Zamek Moszna, jednakże zgodnie z definicją powinno się go nazywać pałacem, gdyż zamek to budowla z dominującą funkcją obronną, a Zamek Moszna pełnił głównie funkcje mieszkalne. W obiegu jest także określenie zamek w Mosznej i tak również tytułujemy rezydencję rodu Tiele-Winckler.
Zamek przypomina Hogwart, dlatego też organizowane są tutaj zloty miłośników powieści Harry Potter. W zamku organizowane są obozy dla dzieci.
Zamek w Mosznej – historia. Pakt z diabłem
Hrabia marzył, aby przyjąć w swoich progach samego cesarza Wilhelma II. Jego marzenie spełniło się w 1911 roku. Cesarz zachwycony rozmachem gospodarza zdziwił się, że tak wspaniała rezydencja powstała w tak krótkim czasie. To wtedy Franz Hubert zasugerował, że pomógł mu w tym sam diabeł. Okoliczni mieszkańcy długo plotkowali o czarcich mocach wspierających śmiały projekt. Jest to jedna z licznych legend krążących wokół posiadłości. Diabeł ponoć do dziś straszy w zamkowych murach.
Hrabia marzył, aby przyjąć w swoich progach samego cesarza Wilhelma II. Jego marzenie spełniło się w 1911 roku. Cesarz zachwycony rozmachem gospodarza zdziwił się, że tak wspaniała rezydencja powstała w tak krótkim czasie. To wtedy Franz Hubert zasugerował, że pomógł mu w tym sam diabeł. Jest to jedna z licznych legend krążących wokół posiadłości.

Dzisiaj rezydencja stanowi niezwykłą i jedną z najbardziej znanych atrakcji turystycznych województwa opolskiego. Na terenie zamku w Mosznej znajdziemy hotel, restaurację, sale konferencyjne i centrum odnowy biologicznej. W teatrze muzycznym odbywają się koncerty i warsztaty muzyczne. Od ponad 30 lat organizowany jest tu także cykl koncertów znanych jako Święto Kwitnących Azalii.Posiadłość jest dostępna dla zwiedzających przez cały rok. Co ciekawe, jej urok doceniły także pary młode, które zauroczone bajkowym klimatem wybierają na sesje poślubne właśnie zamek w Mosznej. Cennik usług i kalendarium bieżących zamkowych wydarzeń można znaleźć na oficjalnej stronie.

#moszna #mosznacastle #paktzdiabłem

Комментарии

Информация по комментариям в разработке