Posiadanie i użytkowanie mienia przesiedlenia w kraju pobytu (2)

Описание к видео Posiadanie i użytkowanie mienia przesiedlenia w kraju pobytu (2)

#mienieprzesiedlenia #opłatycelne #zwolnieniezcła #powroty #reemigracja #przeprowadzka #polonia

Witajcie w kolejnym odcinku tej serii. Wiecie już co kryje się pod pojęciem mienia przesiedlenia. Dzisiaj opowiemy Wam, jakie podstawowe przesłanki decydować mogą o stosowaniu zwolnienia z należności celnych przywozowych.

Zwolnienie z należności celnych przywozowych jest ograniczone do mienia osobistego, które:
1️⃣pozostawało w posiadaniu oraz było używane przez osobę zainteresowaną w jej poprzednim miejscu zamieszkania przez co najmniej sześć miesięcy przed datą, w której osoba ta przestała zamieszkiwać w państwie trzecim, które opuściła oraz
2️⃣jest przeznaczone do użytku w takim samym celu w nowym miejscu zamieszkania.

🔔Tak więc podstawowy warunek to fakt posiadania i użytkowania przewożonego mienia przez co najmniej sześć miesięcy przed zmianą miejsca zamieszkania. To jednak nie wszystko. Należy również udowodnić, że przywożone rzeczy będą służyły nam do tego samego celu w nowym miejscu zamieszkania. Warunek ten nie dotyczy towarów przeznaczonych do konsumpcji.

Jeżeli przed zmianą miejsca zamieszkania określona rzecz, np. pralka była przeznaczona do użytku w gospodarstwie domowym, to warunkiem stosowania zwolnienia z należności celnych przywozowych jest przeznaczenie tej rzeczy do tego samego celu w nowym miejscu zamieszkania, a więc przeznaczenie jej do użytku w gospodarstwie domowym w nowym miejscu zamieszkania.

Dokumentując użytkowanie składników mienia można przedstawić 🔻faktury zakupu przywożonych towarów albo 🔻rachunki za ich naprawę, konserwację lub 🔻inne, świadczące o używaniu tych towarów przez ww. okres.
W przypadku prywatnych pojazdów samochodowych będzie to np. 🔻dowód rejestracyjny pojazdu wystawiony na nazwisko tej osoby. Jeżeli w danym państwie nie istnieje obowiązek dopuszczenia do ruchu takiego pojazdu, można udowodnić jego użytkowanie w inny sposób. Osoba wnioskująca o zwolnienie powinna przedstawić organowi celnemu inny dowód potwierdzający jego używanie przez wymagany okres.

⚠️Ciężar dowodu spoczywa na osobie przesiedlającej się, zaś do organu celnego należy ocena, czy przedłożone przez osobę zainteresowaną dowody potwierdzają spełnienie przesłanek do zastosowania zwolnienia z należności celnych przywozowych.

To wszystko na dzisiaj. Do zobaczenia w kolejnym odcinku. Jeżeli macie pytania zostawcie je w komentarzu.

ℹ️Serwis Powroty.gov.pl jest rzetelnym i użytecznym narzędziem informacji skierowanej do osób planujących powrót do Polski z emigracji zarobkowej. Zamieszczone w nim porady dotyczą wszelkich praktycznych i formalnych trudności, które można napotkać przy przenosinach do Polski. Serwis Powroty (www.powroty.gov.pl) to integralny element Centrum Informacyjno-Konsultacyjnego Służb Zatrudnienia „Zielona Linia”. Nadzór merytoryczny nad działalnością Centrum prowadzi Komenda Główna Ochotniczych Hufców Pracy podlegająca pod Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Skontaktuj się z nami!
📲Messenger
📩[email protected]

Комментарии

Информация по комментариям в разработке