Diagnostyka chorób zakaźnych: infekcja wirusowa czy bakteryjna - jak rozróżnić?

Описание к видео Diagnostyka chorób zakaźnych: infekcja wirusowa czy bakteryjna - jak rozróżnić?

Diagnostyka chorób zakaźnych: infekcja wirusowa czy bakteryjna - jak rozróżnić? Wskazania do antybiotykoterapii

dr n. med. Paweł Grzesiowski, prezes Fundacji Instytut Profilaktyki Zakażeń, przewodniczący Stowarzyszenia Higieny Lecznictwa, Centrum Medycyny Zapobiegawczej i Rehabilitacji w Warszawie, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. zagrożeń epidemicznych

Na powstawanie groźnego zjawiska antybiotykooporności wpływ mają lekarze, weterynarze, rolnicy i pacjenci. Z jednej strony rośnie liczba osób podatnych na infekcje bakteryjne, z drugiej – bakterie mogą stać się oporne na lek nawet w trakcie jednej kuracji. Podczas pandemii antybiotyki często stosowano w nadmiarze i niepotrzebnie. W Polsce brak nadzoru nad ich przepisywaniem, takiego, jaki funkcjonuje w Norwegii.
A przecież wiele infekcji nie wymaga stosowania antybiotyku. Nie jest on też potrzebny przy bezobjawowej bakteriurii. Trzeba również pamiętać, że stosowanie leków bakteriobójczych u zwierząt hodowlanych przekłada się na zdrowie człowieka. Zapobiec sytuacji, w której nie będzie skutecznych leków, można za pomocą precyzyjnej diagnostyki mikrobiologicznej oraz aktywnego nadzoru nad antybiotykoterapią.

Комментарии

Информация по комментариям в разработке