Otvoritev razstave Vojne zgodbe – Ukrajina od blizu

Описание к видео Otvoritev razstave Vojne zgodbe – Ukrajina od blizu

Vojaški muzeji se načeloma posvečamo muzejski obdelavi preteklosti – vojn in vojnega dogajanja, ki je že minilo. Od kod torej to zanimanje za aktualno vojno, za vojno, ki še traja? V Parku vojaške zgodovine smo prepričani, da smo z izbruhom vojne v Evropi in tudi z vse večjo grožnjo izbruha vojne večjih razsežnosti dobili novo poslanstvo – opozarjanje na grozote vojne, na nepredstavljivo trpljenje, ki ga le-ta prinaša s seboj in to ne samo vojakom; vojna ne prizanaša nikomur, niti najbolj ranljivim skupinam prebivalstva ne. S sodobno tehnologijo in vse učinkovitejšimi oborožitvenimi sistemi se učinki vojne prenašajo tudi vse globlje v zaledje fronte. Zelo težko bi obiskovalcem muzeja to bolje predstavili kot z razstavo fotografij Eddyja van Wessela, kateremu je foto pričevanje o strahotah vojne življenjsko poslanstvo.

K sodelovanju pri tem razstavnem projektu VOJNE ZGODBE – UKRAJINA OD BLIZU, ki prikazuje vojno v vsej njeni grozoti, je bil Park vojaške zgodovine povabljen s strani nizozemskega Nacionalnega vojaškega muzeja. Fotografska razstava združuje fotografije, ki jih je na svojih obiskih frontnih črt in zaledja Ukrajine posnel priznani nizozemski fotograf Eddy van Wessel. Gre za pretresljiv vpogled v razdejanje, ki ga je povzročila agresija, in neskončno trpljenje prizadetega prebivalstva. Njegove fotografije so plod njegove vztrajnosti, trme in iskrenega zanimanja za sočloveka. Vojna v Ukrajini ni njegova prva vojna – s svojim fotoaparatom je bil že na bojiščih Bosne, Čečenije, Iraka in Sirije. Nikjer se ni posvečal vojaškostrateškim vidikom operacij ali pa bil fasciniran nad močjo posameznih armad in njihove oborožitve. Čeprav ga največkrat opišejo kot vojnega fotografa, bi lahko rekli, da je pravzaprav fotokronist posledic vojne, saj povsod skuša v svoj objektiv uloviti trpljenje posameznikov, ki jih je zajel vrtinec vojne, in preizkušnje njihovega vsakdana, zato je sporočilo van Wesselovih fotografij glasen protest proti grozljivosti in nesmiselnosti vojne. Eddy van Wessel pa ne nagovarja samo s fotografijo; njegovi so tudi podnapisi k fotografijam na razstavi, saj nihče ne zna in ne more bolje opisati trenutka, v katerem je fotografija nastala, kot on sam.

Njegove fotografije so poleg razstave v Parku vojaške zgodovine trenutno razstavljene še v nizozemskem Nacionalnem vojaškem muzeju in v galeriji Leica galeriji v Amsterdamu. Eddy van Wessel kot dokumentarni fotograf sodeluje s številnimi revijami širom sveta, kot so Stern, Paris Match, LeMonde2, Spiegel in Washington Post. Eddy van Wessel je za svoje delo prejel številne prestižne nagrade, kot je fotograf leta, ki jo na Švedskem podeljuje komisija Årets Bild, kar štirikrat pa je prejel nagrado za najboljšo fotografijo na prestižnem mednarodnem tekmovanju srebrna kamera.

Fotografski razstavi smo v Parku vojaške zgodovine dodali še predstavitev ene od vojnih zgodb – zgodbo sirotišnice otrok luganske regije št. 2, ki je našla streho nad glavo v vasi Slavina, vsega 5 km od Parka.

Slavnostni govornik in otvoritelj razstave, g. Vojko Volk, državni sekretar za mednarodne zadeve ter nacionalno in mednarodno varnost, je zbrane opomnil, da prehitro pozabljamo. Podobno situacijo, kot jo že več kot tisoč dni prestaja ukrajinski narod, smo Slovenci izkusili med drugo svetovno vojno in tekom osamosvojitvenega procesa. V tej luči je pripomnil, da bo Republika Slovenija s ciljem dolgoročnega mira v Evropi, Ukrajini nudila pomoč, dokler jo bo le-ta potrebovala.

Otvoritvene slovesnosti se je udeležil tudi nizozemski veleposlanik, Njegova Ekscelenca Johan Verboom, ki je izrazil svoja ponos in občudovanje nad pogumom, ki ga nenehno izkazuje Eddy van Wessel, saj s svojih potovanj v z vojno zaznamovane kraje Ukrajine prinaša fotografije, ki svetu pripovedujejo zgodbe s fronte in zaledja. Opozoril je, da mora svet ne samo videti in slišati te zgodbe, ampak zaradi njih tudi ukrepati in Ukrajino podpreti pri obrambi svoje države.

Veleposlanik Ukrajine v Sloveniji, Ng. Exc. Andrri Taran, je izpostavil zlasti trpljenje in smrt, ki ju prinašajo napadi na šole, univerze, cerkve in druge ustanove, ki predstavljajo jedro ukrajinskega naroda. Tudi on je izpostavil, da občuduje pogum Eddyja van Wessla, ki tvega svoje življenje, da ljudem na svobodi prinaša vesti iz Ukrajine, kjer se borijo za ohranjanje te iste vrednote.

Dogodka se je poleg sodelujočih gostov udeležilo več veleposlanikov oz. drugih visokih tujih diplomatskih predstavnikov držav članic Evropske unije in Nata, predstojnica regionalne sirotišnice Luganske regije št. 2, dr. Kateryna Dontsova skupaj z osebjem te ustanove, poleg tega pa tudi številni drugi gostje.


Montaža in prevod: Peter P.
Lektura: Nika Č.
Produkcija: PVZ, 2024

Комментарии

Информация по комментариям в разработке