Nieuchronne zniekształcenia ocen moralnych - prof. dr hab. Bogdan Wojciszke

Описание к видео Nieuchronne zniekształcenia ocen moralnych - prof. dr hab. Bogdan Wojciszke

Interesujesz się psychologią? Zajrzyj też na naszego bloga:
- www.psyche.swps.pl

Treści, które udostępniamy na tym kanale możesz słuchać również w formie podcastów na:
- Spotify: https://open.spotify.com/show/5cGf88v...
- iTunes: https://itunes.apple.com/us/podcast/s...
- SoundCloud:   / swpspl  
- Lecton: https://lectonapp.com/podcast/e2bfa63...

Podejrzani o morderstwo, których wygląd nie wzbudza zaufania, są częściej skazywani na karę śmierci, podczas gdy sprawcy postrzegani jako godni zaufania dostają łagodniejsze wymiary kary – oceny moralne są bardzo ważne, a w sytuacjach ekstremalnych mogą decydować o życiu lub śmierci.

Z czego to wynika? Jaką rolę odgrywa w tym rozum, a jaką emocje? Czy zniekształceniom tym można zapobiegać?

Na te i wiele innych pytań w oparciu o wyniki swoich badań odpowiada prof. Bogdan Wojciszke.

Wykład wygłoszony został z okazji inauguracji roku akademickiego 2016/17 na Uniwersytecie SWPS w Katowicach.

O prelegencie:
Prof. dr hab. Bogdan Wojciszke - autor licznych badań z zakresu spostrzegania i oceniania ludzi, dynamiki bliskich związków uczuciowych, psychologii władzy, postawy Polaków wobec przekształceń własnościowych, produktywności i godności jako wartości etycznych współczesnego społeczeństwa polskiego. W ramach staży naukowych przebywał na Uniwersytecie w Aberdeen, w Max-Planck-Institut w Berlinie, w Paryżu i Oxfordzie. Stypendysta Fundacji Humboldta. Uzyskał liczne nagrody, m.in. Ministerstwa Edukacji Narodowej i Polskiej Akademii Nauk.

Prowadzi badania dotyczące takich zagadnień, jak spostrzeganie i ocenianie ludzi (w tym samego siebie), interesują go zwłaszcza dwa rodzaje treści, jakie odgrywają tu kluczową rolę – sprawczość (sprawność, kompetencja, nastawienie na cele) i wspólnotowość (moralność i funkcjonowanie społeczne) oraz zasady dokonywania ocen moralnych. Po drugie, bada spostrzeganie świata społecznego, interesuje go powszechne w Polsce zjawisko delegitymizacji (pozbawiania prawomocności) porządku społecznego i jego następstwa. Po trzecie, psychologia statusu i władzy, przede wszystkim, w jaki sposób podwyższenie statusu czy nabycie władzy zmienia funkcjonowanie człowieka.

#moralność #ocena #sympatia #antypatia #psychologia

Комментарии

Информация по комментариям в разработке