A valóságunk groteszk, vagy a film, ami bemutatja? / Gyenge Zsolt & Kovács Gellért / Nagylátószög

Описание к видео A valóságunk groteszk, vagy a film, ami bemutatja? / Gyenge Zsolt & Kovács Gellért / Nagylátószög

Gyenge Zsolt: A valóságunk groteszk, vagy a film, ami bemutatja?

Gyenge Zsolt filmteoretikus és kritikus, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem oktatója. Fő kutatási területei közé tartozik az avantgárd, valamint a film fenomenológiai elemzése, ami a néző érzékszervi és testi élményeit vizsgálja a filmek befogadása során. Vele beszélget a Mozinet Nagylátószög legújabb adásában Kovács Gellért a már mozikban futó Fekete pont kapcsán többek között arról, hogyan mutatja be az egyén és a rendszer viszonyát, és hogy mik a tabuk és valóság ábrázolásának hagyományai a magyar filmben.

A Mozinet új bemutatójában a Berlinből hazaköltözött tízéves Palkó (Paul Mátis) csodálkozva szemléli egy átlagos magyar iskola mindennapjait: ájuldozó gyerekek és végeláthatatlan beszédek az ünnepélyes tanévnyitón, finomfőzelék és hipós felmosóvíz jellegzetes szaga a menzán. Egyedül Juci néni (Mészöly Anna), a pályakezdő tanárnő érti őt meg igazán, aki szintén elszenvedője a házmester-kultúrában megragadt intézményi rendszernek. Szimler Bálint helyenként groteszkbe hajló, örkényi hagyományokat továbbvivő nagyjátékfilmje számos hazai producer együttműködésében, független alkotásként valósult meg.

„Azt szokás mondani, hogy míg a diktatúrákban karhatalmi kényszer van, a kapitalizmusban pénzügyi kényszer. Adott esetben nem engedem létrejönni a filmet azáltal, hogy nem adok rá finanszírozást. Aztán ha mégis össze tudod kaparni, akkor ám legyen, de tízszer már nem fogod tudni összekaparni.”

Gyenge szerint a Fekete pont nem annyira ellenzéki, mint inkább rendszerkritikus film, amilyenek jóformán csak függetlenül készülhetnek el az utóbbi években. Ez egyfajta „tűrt” kategória, amibe azok a filmek tartoznak, amik dokumentarista ihletettséggel foglalkoznak kortárs problémákkal.

„Tényleg az a kérdés, hogy a valóságunk a szürreális vagy a groteszk, vagy ez a film, ami ábrázolja azt? Mert hogy számomra a valóság sosem lehet groteszk vagy szürreális, hiszen megtörténik, annak a bemutatása viszont lehet az.”

A film sajátos, realisztikus, de mégis groteszk fogalmazásmódjáról Gyenge elmondja, szerinte az általános iskolai hétköznapok sűrített, pőre bemutatása hordozza magában az abszurd elemeltség lehetőségét. Azáltal, hogy a vásznon látod, amit magad is átéltél, rájössz, hogy egy abnormális valóságban élsz.

„Ezek a gyerekek elmennek a forgatásra és másnap iskolába mennek. A saját életüket játsszák, még ha megrendezve is. És ez a legfiktívebb filmet is dokumentaristává teszi.”

Az amatőr gyerekszereplők játékát a 70-es évek Budapesti Iskola filmes mozgalmához köti, ahol a színészek kvázi magukat alakítják, mert olyan helyzeteket játszanak el, amik velük is nap mint nap megtörténnek. Többek között ez adja Gyenge szerint a Fekete pont hitelességét.

A Fekete pont már a mozikban!

A magyar és külföldi díjnyertes művészfilmeket forgalmazó Mozinet Nagylátószög című műsorának célja, hogy izgalmas nézőpontokat ismertessen meg a vendégek által, akik különböző területek szakemberei. A Nagylátószög beszélgetései nem annyira a konkrét filmekről szólnak, inkább a filmekhez teremtenek kontextust – így válnak egyszerre informatív filmes és hétköznapi diskurzussá. A meghívott vendégekkel két állandó műsorvezető, Veiszer Alinda és Kovács Gellért Filmszerész beszélget. Előbbi a filmek által felvetett témákat vesézi ki közéleti szereplőkkel és szakértőkkel, utóbbi alkotókkal vagy filmkritikusokkal, filmesztétákkal bontja ki az épp aktuális film jelentésrétegeit, hátterét.

A szövegben felhasznált idézeteket szerkesztve közöltük.

00:00 Bevezetés
02:02 Tabuk és valóságábrázolás a magyar filmben
06:42 Ellenzékiség vagy rendszerkritika? – A hatalom és a film viszonya
09:59 Egyén és rendszer viszonya a Fekete pontban
14:11 Hitelesség kérdése - Amatőr szereplők a Fekete pontban
20:08 A valóságunk groteszk vagy a film? – A Fekete pont szatirikus stílusa
24:14 Mit jelent a Fekete pont az országhatáron túl?

Műsorvezető / szerkesztő: Kovács Gellért
Rendező: Orzói Kristóf
Operatőr: Rotera
Vágó: Láng Alexandra
Kreatív menedzser: Bertók Andrea, Csata Hanna
Producer: Böszörményi Gábor
Látványterv: Nanavízió
Hangmester: Obbágy Máté
Hangutómunka: Iszlai József

A Mozinet hivatalos felületei:
Facebook:   / mozinet  
Instagram:   / mozinetfilmek  
TikTok:   / mozinet.tiktok  
YouTube:    / @mozinet  
Spotify: https://open.spotify.com/show/0htXZSj...
Apple Podcast: https://podcasts.apple.com/us/podcast...
Google Podcast: https://podcasts.google.com/feed/aHR0...
Weboldal: https://mozinet.hu

Комментарии

Информация по комментариям в разработке