UNITRA-AUDIO.PL ☆ Gramofon Fonica Daniel G-1100 fs [opis w zakładce: ...więcej] #22

Описание к видео UNITRA-AUDIO.PL ☆ Gramofon Fonica Daniel G-1100 fs [opis w zakładce: ...więcej] #22

Gramofon G-1100 fs został zaprojektowany w 1977 roku w Łódzkich Zakładach Radiowych Fonica.
Był to zapewne najpiękniejszy gramofon epoki PRL-u, a obok późniejszego Adama, także najlepszy. Był też wyjątkowy, jako jedyna krajowa konstrukcja posiadał pełną automatykę.

Przez 8 lat produkcji przeszedł szereg drobnych modyfikacji estetycznych i technicznym.
Jeszcze w roku premiery zmodyfikowano konstrukcję drewnianej obudowy, teraz boczne ściany licowały już z przednią i tylną ścianą. 
W 1978 roku nadano gramofonowi imię, od tej pory był to już G-1100fe Daniel, który otrzymał najwyższy znak jakości "Q", znak który jednak szybko zniknął.
W roku 1979 poprawiono estetykę, masywne zawiasy pokrywy z kłującymi w oczy topornymi ramionami wykonanymi z aluminiowymi kątowników zostały zastąpione nowym rozwiązaniem, optycznie lżejszym, bardziej ascetycznych ale i bardziej estetycznym.
W 1980 roku pojawił się ponownie znak jakości, już nie "Q", ale mniej prestiżowy "1". 
Poprawiono niezawodność gramofonu stosując złącza wielopinowe łączące płytki. W ramach oszczędności mikrostyki ustalające pozycję ramienia zastąpiono blaszkami stykowymi.
Co do samej pokrywy, w latach 1977-79 stosowano na niej emblemat z napisem STEREO,  później był to napis UNITRA.

Podstawowe zalożenia techniczne gramofonu nie uległy zmianie przez caly okres produkcji, czyli do 1983 roku.
Daniel posiada napęd paskowy z stabilizacją obrotów w oparciu o tarczkę tachometryczną i transoptor. Konstrukcja chassis jest stalowa z niezależnym zawieszenie na elastycznych sprężynach. Talerz jest solidnym żeliwnym odlewem ważącym przyzwoite 2,7kg.
Ramię powstało na bazie kultowego modelu R2 pochodzącego z gramofonu Fonomaster i bedącego, wbrew różnym sugestiom, własnym projektem Foniki. Ramię, zostało zmodyfikowane na potrzeby automatyki, jest łożyskowane w dwóch płaszczyznach z  podparciem na amortyzowanym wsporniku, regulacja siły dośrodkowej działającej na ramię realizowana jest poprzez ciężarek kompensujący (antyskating).
Daniel posiada dwa silniki, jeden paskiem napędza talerz, drugi poprzez kolejny pasek obsługuje, niezależnie od napędu talerza, zautomatyzowane ramię.
Najczęściej stosowano wkładkę Foniki MF100, która jakością nie dorównywała jednak klasie gramofonu.
Wybor funkcji realizowany jest za pomocą podświetlanych sensorów będących w latach 70-tych szczytem mody. W wydaniu Daniela zostało to wykonane, jak na siermieżną rzeczywistość PRL-u, bardzo elegancko, a i dziś może się podobać.
Ustawienie ramienia na początkach płyty jak i jego powrót do pozycji spoczynkowej odbywa się w trybie automatycznym.

Rownolegle do G-1100fe, produkowano także, ale w mniejszych ilościach, model z wbudowanym wzmacniaczem WG-1100fe, dawniej mniej pożądany, natomiast dziś z uwagi na mniejszą podaż, bardziej poszukiwany.

Prezentowany gramofon pochodzi z 1980 roku.
W tym czasie cena detaliczna Daniela wynosiła 6600 zł.

Zapraszam na www.unitra-audio.pl

Комментарии

Информация по комментариям в разработке