Jak wyglądała Ziemia 3 miliardy lat temu? | Dokument Historia Ziemi

Описание к видео Jak wyglądała Ziemia 3 miliardy lat temu? | Dokument Historia Ziemi

🌍 Skąd się wzięliśmy?
Jak ukształtował się świat wokół nas?
Te pytania są potężnymi motorami refleksji, odpowiadającymi na trzewną potrzebę poznania, skąd pochodzimy, gdzie przynależymy i zrozumienia otaczającego nas świata.
Nasza planeta, Ziemia, jest planetą jak każda inna. Podobnie jak inne, jest wyjątkowa. Planety dzielą część swojej historii, ale ewoluowały inaczej, rozwijając swoje własne indywidualności. Ziemia jest jedyną znaną planetą, która jest siedliskiem życia. Wśród wszystkich organizmów, które odniosły sukces, jeden wykazał się wielką zdolnością do zdominowania swojego środowiska i dostosowania go do swoich potrzeb: Człowiek.

Człowiek nie znosi ignorancji. Dlatego też bardzo wcześnie zaczął badać te kwestie, aby zrozumieć Ziemię. Ale czy naprawdę możemy twierdzić, że znamy Ziemię, gdy w grę wchodzi tak wiele interpretacji i niepewności? Człowiek studiował ten temat, najpierw poprzez filozofię, potem poprzez geologię. Badanie litosfery ujawnia zdumiewającą ilość informacji, które pozwalają nam prześledzić jej powstawanie. Dziś napisano historię Ziemi od jej narodzin, ale scenariusz nie jest ustalony w kamieniu i będzie nadal ewoluował w miarę dokonywanych odkryć. Nie zawsze przypominała ona piękną, spokojną i cichą niebieską planetę. Jej narodziny i "niemowlęctwo" były chaosem, bezprecedensowym piekłem z niewyobrażalnym żarem.
Jak ewoluowała w Ziemię, którą znamy dzisiaj?
Jak wyglądała Ziemia 3 miliardy lat temu?

🔥 Dla przypomnienia, filmy zamieszczamy w WRZESIEŃ o godzinie 18:00.


-------------------------

💥 Jak wyglądała Ziemia 3 miliardy lat temu :
Na Ziemi panowała ciężka, nieoddychająca atmosfera. Planeta jest w fazie przejściowej, podczas której mikroorganizmy produkujące metan ustępują miejsca organizmom fotosyntetyzującym i uwalniającym tlen w dużych ilościach. Ziemia przypomina księżyc Saturna Tytan pod gęstą, nieprzeniknioną pomarańczową mgiełką.

Pojawia się nowy typ organizmów: bakterie kokosowe w postaci kulek otoczonych skorupką, rodzaj fotosyntetyzującego planktonu zwanego fitoplanktonem. Korzystając z klimatu, który stał się umiarkowany, ten rodzaj planktonu, autotroficzny w węglu, kwitnie. Uzyskuje energię poprzez fotosyntezę. Zbyt mały, by być widocznym gołym okiem, może pojawić się na powierzchni wody jako kolorowe pasmo, jeśli jego organizmy występują w wystarczającej ilości. Fitoplankton jest producentem pierwotnym, ponieważ jego funkcja polega na przekształcaniu materii nieorganicznej, takiej jak CO2, sole mineralne, światło lub woda, w materię organiczną, która jest następnie wykorzystywana przez inne organizmy żywe.

Pojawienie się komórek eukariotycznych jest związane z pojawieniem się podziału na przedziały w samych komórkach. Przejawia się to w obecności, w obrębie komórki, różnych organelli oraz jądra, które więzi materiał genetyczny. Dwa miliardy lat temu endosymbioza protobakterii umożliwiła pojawienie się szczególnej organelli: mitochondrium. Podczas swojej ewolucji komórki spotykają się i oddziałują na siebie. Niektóre komórki pochłaniają inne. Jeśli nie dojdzie do trawienia, połknięty organizm rozmnaża się wewnątrz komórki gospodarza. W końcu bakteria przestaje mieć autonomię i staje się organellą.


-------------------------

🎬 W dzisiejszym programie:
00:00 - Wprowadzenie.
01:52 - Zlodowacenie Pongoli
03:35 - Formacja superkontynentu kenorańskiego.
04:36 - Ewolucja tektoniki płyt
06:35 - Wielkie utlenianie
09:27 - Ewolucja atmosfery i zlodowacenia hurońskie
13:32 - Ocean jest pełen ogromnych złóż żelaza
14:48 - Ekspansja fitoplanktonu
15:53 - Początek formowania się superkontynentu Columbia
17:49 - Ewolucja komórek
22:42 - Przybycie mitochondriów
24:22 - Znudzony miliard i ocean pomiędzy nimi
26:50 - Fragmentacja superkontynentu Kolumbia
27:25 - Ewolucja komórek eukariotycznych
29:52 - Powstanie superkontynentu Rodinia
32:45 - Nowy odcinek śnieżnej Ziemi: zlodowacenie Varangera
38:00 - Orogenia panafrykańska
39:08 - Tworzenie się warstwy ozonowej
40:30 - Oksydacja oceaniczna "Neoproterozoiczne wydarzenie oksydacyjne" i fauna ediakarska
46:50 - Dziwne oblicze Ziemi
48:29 - Eksplozja fauny kambryjskiej
50:16 - Fauna z Tommot
52:30 - Fauna z Chengjiang
57:07 - Fauna z Burgess
01:08:32 - Życie ma wyjść z wody

Комментарии

Информация по комментариям в разработке