Chojnice - miasto, które trzeba zobaczyć

Описание к видео Chojnice - miasto, które trzeba zobaczyć

Chojnice - miasto, które trzeba zobaczyć z co najmniej kilku powodów. Jest położone nad pięknym i wielkim jeziorem Charzykowskim będącym, już przed drugą wojną światową, żeglarską stolicą Polski. Miasto posiada ładną Starówkę z pozostałościami murów obronnych i kilkoma basztami. Piękny Rynek z neogotyckim ratuszem i średniowieczny układ przestrzenny Starego Miasta z licznymi kamieniczkami z XVIII i XIX wieku.

Jak na niewielkie miasteczko może się pochwalić sporą ilością zabytków. Najważniejsze, warte zwiedzania, to: Bazylika pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela z XIV wieku. Według średniowiecznych podań wybudowana na miejscu pogańskiej świątyni Świętowita. Na wschód od kościoła plebanie: stara – XIV-wieczna i nowa – XVIII/XIX-wieczna.

Barokowe kolegium pojezuickie z kościołem pw. Zwiastowania NMP z XVIII wieku. Wspomniane wyżej średniowieczne, XIV-wieczne mury miejskie okalające Stare Miasto od zachodu oraz częściowo południa i wschodu a także baszty: Wronia, Szewska, Kurza Stopa. W Bramie Człuchowskiej (jedynej z trzech zachowanych) mieści się Muzeum Historyczno - Etnograficzne w Chojnicach, w basztach m.in. galeria sztuki współczesnej, biblioteka i oddział Archiwum Państwowego.

Na Rynku znajduje się fontanna nawiązująca do klasycyzmu, której rzeźby przedstawiają korowód świętojański. Tuż za nią usadowiony jest neogotycki ratusz zbudowany w 1902 roku po wyburzeniu XVI-wiecznego starego ratusza. Konwikt – dawny kościół i klasztor Augustianów wzniesione w latach 1786–1794, od 1991 siedziba Katolickiego LO im. Romualda Traugutta.

Budynek starostwa z 1892 roku w stylu eklektycznym, siedziba władz starostwa. Spichlerze przy ul. Krótkiej, zbudowane w XVIII i XX wieku.
Kompleks budynków poszpitalnych w stylu eklektycznym z II połowy XIX i początku XX wieku oraz zabytkowa wodna wieża ciśnień.

Nie wiadomo, kiedy Chojnice otrzymały prawa miejskie, gdyż nie zachowała się o tym żadna wzmianka. Najstarsza pośrednia informacja o Chojnicach zawarta jest w dokumencie wystawionym przez Mestwina II w 1275 roku augustianom z pobliskiej wsi Swornegacie. W testacji wymieniony został Mislibous Malowy de Choyniz, uważany za pierwszego znanego z imienia mieszkańca miasta.

Już wcześniej istniał tu gród, o wybitnie obronnym położeniu na przesmyku między nieistniejącymi już jeziorami Jeleńcz i Zielonym. W roku 1309 miasto znalazło się pod władzą Krzyżaków, którzy w ciągu pierwszej połowy XIV wieku umocnili Chojnice, powiększyli obszar należący do miasta i wydali ostatecznie w roku 1360 nowy dokument lokacyjny.

Dzięki położeniu przy głównym szlaku łączącym Zakon z Brandenburgią Chojnice rozwijały się bardzo szybko, bogacąc się głównie na handlu. W ciągu 20 lat (1340–1360) wzniesiono kościół farny oraz zakończono budowę fortyfikacji. Uczyniły one z Chojnic także ważne ogniwo w systemie obronnym południowo - zachodniej granicy państwa krzyżackiego.

Dlatego też miasto nazwane zostało przez Jana Długosza Kluczem i Bramą Pomorza. Okres prosperity zakończył wybuch wojny polsko - krzyżackiej w roku 1409. Po zwycięstwie pod Grunwaldem do miasta na krótko wkroczyły także oddziały polskie.

Chojnice leżą w malowniczym terenie, wśród jezior, rzek i leśnych ostępów. Okalające miasto lasy i bory zaliczane są do największych i najpiękniejszych w Polsce. Kaszubi, zamieszkujący te tereny nadal kultywują tradycje i obyczaje swoich przodków. Nieskażona przyroda pozwala turystom odpoczywać w doskonałym mikroklimacie.

Bogactwo jezior, rzek, szlaków rowerowych i pieszych umożliwia aktywne spędzanie urlopu. Na terenie okalającym miasto i gminę leży kilkadziesiąt różnej wielkości jezior, wśród których najbardziej znane jest Jezioro Charzykowskie - będące kolebka polskiego żeglarstwa.

Do najważniejszych turystycznych wsi należy zaliczyć: Charzykowy, Funkę, Bachorze i Swornegacie, gdzie znajduje się wiele ośrodków wypoczynkowych, kwater prywatnych skupionych wzdłuż brzegów jezior. Przez teren Zaborskiego Parku Krajobrazowego wiedzie malowniczy szlak kajakowy na Brdzie i połączonych z nią jeziorach. Na wschód od J. Charzykowskiego rozciągają się natomiast tereny Parku Narodowego "Bory Tucholskie".

Jego centralną częścią jest tzw. "Struga Siedmiu Jezior", czyli ciąg przepięknych jezior rynnowych: Ostrowite, Zielone, Jeleń, Bełczak, Główka, Płęsno, Skrzynka, Mielnica. Szczególnie cenne są jeziora lobeliowe, które swoją nazwę wzięły od rzadkiej rośliny wodnej lobelii jeziornej. Charakteryzują się one krystalicznie czystymi wodami. Ekosystemem dominującym w parku są bory sosnowe i chrobotkowe.

Jeśli film ci się podobał okaż to autorowi i zostaw po sobie ślad w postaci komentarza, like, czy suba. Wyprodukowanie tego filmu trwa wielokrotnie dłużej niż jego obejrzenie

#TurystykaiPrzygoda

Muzyka:
Music zero-project - Distant thoughts, licensed under the "Creative Commons Attribution 3.0 Unported License": https://zero-project.gr/music/albums/...

Комментарии

Информация по комментариям в разработке