Styl Karkonoski #1 - Tajemnicza Góra Sobiesz

Описание к видео Styl Karkonoski #1 - Tajemnicza Góra Sobiesz

Zapraszam na spacer po najbardziej tajemniczym wzniesieniu regionu Karkonoszy. Kiedy rozpoczynałem pracę nad tym filmem byłem zdania, że jest to "jakaś tam" lokalna ciekawostka. Temat pochłonął mnie jednak do tego stopnia, że w krótkim czasie przeczytałem wszystkie książki o tematyce budownictwa podziemnego Trzeciej Rzeszy, jakie byłem w stanie znaleźć. Odświeżyłem również wiedzę z zakresu historii lokalnej.

Wybudowanie fabryki czy schronu pod Górą Sobiesz z poziomu technik, jakimi dysponowali naziści, jest całkowicie bezproblemowo wykonalne.

Jeśli ten kanał przestanie nadawać, lub zobaczycie mój nekrolog to będzie znak, że przedstawiona przeze mnie koncepcja jest w 100% prawdziwa.

WAŻNE: poruszane kwestie udziału instytucji państwowych w finansowaniu prac nie doczekały się żadnej oficjalnej dokumentacji. Wiadomo, że samo wykopanie sztolni kosztowało około 250 tys. jednak nigdy nie ujawniono źródeł finansowania prac. Według różnych źródeł pieniądze mogły pochodzić także zza granicy. Kwoty, jakie wyłożono na wszystkie wykonane eksploracje są znacznie wyższe. Opisana przeze mnie wersja bazuje na osobistych przypuszczeniach i łączeniu różnych przesłanek i faktów. Dodam, że nie mam na celu szkalowania żadnej z osób, których nazwiska przywołuję w filmie. Wręcz przeciwnie, pozdrawiam wszystkich i serdecznie dziękuje za obfite przemycanie informacji między wierszami.

Polecam:

RGH Schondorf: http://schondorf.pl
Artykuł grupy: http://www.schondorf.pl/ciekawostki-h...
Mój artykuł: http://www.schondorf.pl/ciekawostki-h...
Mój Instagram:   / pepeszapl  
Spacer:
Link do trasy: https://en.mapy.cz/s/hejutamuze

Trasa na w/w stronie pomija takie punkty jak szczyt góry ponieważ nie prowadzi tam rozpoznawana przez mapy.cz ścieżka, nie mniej drogę odnaleźć jest łatwo. Polecam wejście na szczyt od strony południowej - z płytko wciętej przełączki.

Pamiętajcie aby unikać chodzenia po Single Trackach - spotkanie z rozpędzonym rowerzystą obie strony przypłacą (w najlepszym wypadku) poważnymi kontuzjami a od strony formalnej wina będzie leżeć po stronie pieszego.

W następnym filmie pokażę wam wały kamienne w Izerach, których pochodzenie do dnia dzisiejszego nie doczekało się ostatecznej potwierdzonej wersji, a także ślady schronisk, które jeszcze w latach '40 i '50 przyjmowały gości...

Źródła:
www.schondorf.pl
Świat na Wojnie:
   • Cień nazistowskiego złota  
Archiwalne numery Nowin Jeleniogórskich
Google Grafika
Geoportal.gov.pl
Rozmowy z ludźmi

Комментарии

Информация по комментариям в разработке