Najgorsza dzielnica czy prawdziwa Warszawa?Niebezpieczna dzielnica Warszawy.

Описание к видео Najgorsza dzielnica czy prawdziwa Warszawa?Niebezpieczna dzielnica Warszawy.

Najgorsza dzielnica czy prawdziwa Warszawa?Niebezpieczna dzielnica Warszawy.
Najbiedniejsza dzielnica Warszawy?
Warszawa Praga Północ.
Dzielnica o złej sławie? O Pradze Północ krążą różne opinie. Jeśli jednak chcesz zobaczyć coś innego niż centrum miasta i Starówkę, skieruj swoje kroki właśnie tutaj.
Artystyczna, niebezpieczna, prawdziwa. Praga-Północ różnie jest określana, jednak bez wątpienia to najbardziej rozpoznawalna dzielnica Warszawy.
Niespełna 150 lat później miasto zostaje przyłączone do Warszawy jako jedna z jej dzielnic, ale po dziś dzień zachowuje swój indywidualny charakter i niepowtarzalny klimat. Praga to w sumie nie Warszawa zupełnie odrębne miasto.
Przedwojenny klimat
„Rzuć bracie blagie i chodź na Pragie” – brzmi refren jednej z popularniejszych praskich piosenek. Praga Północ to miejsce, gdzie zachowały się jeszcze kamienice sprzed wojny (niestety na ogół w fatalnym stanie), na których gdzieniegdzie można dostrzec fragmenty ozdobnych sztukaterii. 
Praga-Północ nie została praktycznie zniszczona w trakcie II wojny światowej i przedwojenne kamienice są tu wciąż najbardziej charakterystycznym stylem zabudowy. Życie toczy się w bramach i na podwórkach.
Odnowiona Ząbkowska zaprasza m.in. na święta ulicy, w trakcie których można tu dobrze zjeść i posłuchać plenerowych koncertów. Dzikie plaże nad Wisłą na prawym brzegu w lecie przyciągają coraz więcej warszawiaków.
Choć śladów żydowskiej Warszawy najczęściej szukamy na jej lewym brzegu – na terenie dawnego getta i w pobliżu Muzeum Historii Żydów Polskich – to jednak Praga od połowy XVIII wieku była największym skupiskiem ludności pochodzenia żydowskiego. Ich ślady są trudniejsze do odkrycia, ale tym bardziej warte uwagi.
Centrum Pragi był przez lata Bazar Różyckiego. Słynny Różyc jest ostatnim, czynnym i zachowującym ciągłość działalności handlowej, historycznym bazarem warszawskim. Targowisko powstało na przełomie XIX i XX wieku, ale prawdziwa legenda narosła wokół tego miejsca w okresie PRL-u. W szarej rzeczywistości tamtych czasów miejsce kipiało kolorami i życiem, a na zakupy przyjeżdżali tutaj ludzie z całej Polski. Przekrzykujące się przekupki zarzekały się, że na Różycu da się kupić wszystko.
Degradacja dzielnicy i przesiedlenie tzw. „elementu” z bardziej reprezentacyjnych dzielnic Warszawy w okresie powojennym sprawiły, że Praga Północ obrosła złą sławą.
Efektem było określenie jej części jako „trójkąta bermudzkiego”, gdzie w podwórkach kamienic i ciemnych zakamarkach bez śladu znikali ludzie lub ich dobytek.
„Trójkąty bermudzkie” na Pradze były dwa. Jeden z nich to rejon Brzeskiej, Ząbkowskiej i Targowej, w pobliżu Bazaru Różyckiego. Podróżnik i wielbiciel Pragi, Olgierd Budrewicz, w jednej ze swoich książek wspominał, że dwóm znajomym Szwedom zaproponował przy okazji zwiedzania Warszawy wizytę w tych okolicach. Zapytani o wrażenia, byli zachwyceni
Drugi „trójkąt bermudzki” na Pradze to okolice 11 Listopada, Stalowej i Szwedzkiej, gdzie spacery po zmroku nie były najlepszym pomysłem. W ostatnich latach klimat tych ulic szybko się jednak zmienia, więc określenie „trójkąt bermudzki” coraz częściej można przywołać jedynie jako praską legendę.
Kryminalna opinia Pragi wciąż zniechęca warszawiaków do wizyt po tej stronie Wisły, a mieszkańców dzielnicy postrzega się w kategorii: „Siedziałeś, siedzisz albo będziesz siedział”. Rzeczywiście w latach 90. były tu kamienice, do których bała się zaglądać policja, ale obecnie jest tu coraz bezpieczniej. W policyjnych statystykach Praga nie jest wcale najniebezpieczniejszą dzielnicą Warszawy. Jest też coraz popularniejsza wśród zagranicznych turystów. 
Najbardziej filmowa ulica w Warszawie.
W bezpośredniej okolicy „trójkąta bermudzkiego”, między ulicą Inżynierską a Konopacką, mieści się ulica Mała – niewielka (zgodnie ze swoją nazwą) przecznica, którą szczególnie upodobali sobie filmowcy. Znajdujące się po obu jej stronach zaniedbane ceglane kamienice z XIX i początku XX wieku stały się idealną scenografią do filmów, których akcja rozgrywa się w przedwojennej lub wojennej Warszawie.
Podwórkowe kapliczki na Pradze. Gdzie są?
Wiele praskich kamienic posiada podwórka – dziedzice, które często dają się odczuć jako prywatne przestrzenie mieszkańców.
Nie byłyby one wiele różne od dziedzińców kamienic z innych warszawskich osiedli, gdyby nie maryjne kapliczki, które po tej stronie Wisły przetrwały wojnę. Na samej tylko Pradze-Północ znajduje się ponad 100 podwórkowych kościołów.
Kapliczki Maryjne mogą się wydawać elementem zupełnie oderwanym od praskiej, industrialnej rzeczywistości, ale wbrew pozorom doskonale do niej pasują. Stały się czymś więcej, niż najbliższym miejscem kultu. Większość z nich powstała w czasie drugiej wojny światowej. Są także kapliczki, które zbudowano jeszcze w czasach zaborów. Odprawiano przy nich msze święte. Chowano zabitych. Podwórko otoczone maryjną opieką miało stać się bezpiecznym schronieniem.

#kryminalnapolska #жизньвпольше #warszawa2022

Комментарии

Информация по комментариям в разработке