Erdélyi Képek: Szatmárnémeti - Hungarian Folk Songs./ Elindultam Szép Hazámból.. /

Описание к видео Erdélyi Képek: Szatmárnémeti - Hungarian Folk Songs./ Elindultam Szép Hazámból.. /

Szatmárnémeti
Román neve Satu Mare, német neve Sathmar.
8 km-re a Pete--Csengersima román--magyar határátkelőtől fekszik. Szatmárnémeti, Szatmár megye megyeközpontja. A város a Szamos folyó két partján helyezkedik el. A város neve Szatmár és Németi helységnevek, illetve a két település egyesítéséből ered. (A két város 1712-ben egyesült, majd három évvel később szabad királyi városi rangot kapott.)
Szatmárról már Anonymus Gesta Hungaroruma is említést tesz, Zothmar várként. Németi az itt lakó német telepesekről kapta a nevét, akik a hagyomány szerint Gizella királynéval, Szent István király feleségével érkeztek az országba. A település Szatmár és Németi egyesülését követően, a kiegyezés után fejlődésnek indult, ami különösen a 19. második felétől vált érezhetővé. 1871-ben már vasútvonal kötötte össze Nagykárollyal, majd 1872-től Máramarosszigettel, 1884-tól Nagybányával. l881-tól elektromos közvilágítást vezettek be, gyárak, bankok, szállodák létesültek. Ezek nyomai, emlékei ma is megvannak: Téglagyár, Gőztéglagyár, Gőzfűrész-telep, Pannónia szálloda, jelenleg Dacia Hotelként ismert, Viktória szálloda. Szintén ebben a periódusban (1904-ben) épült a Tűzoltó-torony, amely szintén egy szimbóluma a városnak.
Szatmárnémeti régi főterét ékesíti még a Római Katolikus Székesegyház (1786-1789 között épült), a neogótikus stílusban épült Vécsey-ház, amely a Szatmári békének helyszínéül szolgált.
Szatmárnémeti 1968-tól a tartományt felváltó megye székhelye lett, ami jelentős terjeszkedést eredményezett, több lakónegyed is épült, köztük a jelenlegi városközpont is, amit az 1970--80-as években Nicolae Porumbescu műépítész tervei alapján építettek.
Az 1970-es év történéseit beárnyékolta Szatmárnémeti törtetének legnagyobb árvize is, amely komoly károkat és emberi áldozatokat követelt.
Szatmárnémeti a megye kulturális és oktatási központja. Helyet ad a Szatmárnémeti Északi Színháznak, amelyben két társulat is működik, egy román és egy magyar, a Dinu Lipatti Filharmóniának, Szatmár Megyei Múzeumnak, számos középiskolának, szakközépiskolának és a Babes-Bolyai Tudományegyetem kirendelt tagozatának.
A város jelenlegi arculatát uralja a központi helyen fekvő, 86 m magas Közigazgatási-palota.
Több, a városhoz személyiségek emlékét őrzik köztéri szobrok, köztük Petőfi Sándor István-téri mellszobra (Deák Árpád alkotása), Kölcsey Ferenc (Lakatos Pál alkotása), Mihai Eminescu (Mircea Bogdan alkotása), Dr. Lükő Béla (Csapó Sándor alkotása).

Комментарии

Информация по комментариям в разработке