🇵🇱 KARKONOSZE » Dolina Łomnicy i kaplica św. Anny [4K]

Описание к видео 🇵🇱 KARKONOSZE » Dolina Łomnicy i kaplica św. Anny [4K]

0,0 km Schronisko Samotnia (1195m).
Z racji odizolowanego położenia schroniska „Samotnia” - z którego wyruszam - nie ma przy nim węzła szlaków. Idziemy za znakami niebieskimi (jest to jedyny szlak przy schronisku), wspinając się na krawędź kotła. Na pierwszym zakręcie ponad Samotnią, warto odwrócić się i obejrzeć najpiękniejszy widok na staw, schronisko oraz potężny kocioł. Jeszcze chwilę podejścia i wychodzimy przy kolejnym schronisku.
0,6 km - 0:20h Schr. Strzecha Akademicka(1266m)
Przy schronisku spotykamy znaki szlaku żółtego, za którymi schodzimy w dół po drodze widoki. Szlak prowadzi dawnym torem saneczkowym. Przed ponad 100 laty, odbywały się tu zjazdy saniami rogatymi. Obecnie jedną z pamiątek po tym torze jest głaz z rytem przedstawiającym wizerunek pary zjeżdżającej saniami rogatymi i data 1725. W dolnej części szlaku idziemy dolinę Łomnicy. Przed dojściem do Karpacza, na Łomnicy znajduje się „Dziki Wodospad”. Jest to, sztuczne spiętrzenie, kamienna zapora, bardzo malownicza.
3,8 km - 1:20h Rozdroże Łomnickie (799m) (bez znaków)
Przechodzimy ul. Olimpijską i schodzimy do koryta rzeki Łomnica, gdzie znajduje się tzw. „Studzienka”. Jest to geologiczna atrakcja. U stup spadającej wody z progu skalnego 2 m wys., wytworzył się basen eworsyjny, o dość znacznych rozmiarach (głębokości ponad 2,5 m i średnicy 8 m). Został on prawdopodobnie wyżłobiony w dnie rzeki przez spadające z progu skalnego wody w czasie topnienia lodowców.
Największa niespodzianka czeka jednak na turystów na lewym brzegu Łomnicy, około 0,5 m powyżej lustra wody basenu eworsyjnego, znajduje się marmit - kociołek eworsyjny lub garniec wirowy. Ów garniec jest największym marmitem w całych Sudetach. Ma regularny kształt studzienki o średnicy 0,73 - 0,86 m, maksymalnej głębokości 2,25 m i objętości ok. 0.8 m³. Znajduje się 100 metrów poniżej mostu na Łomnicy przy ulicy Strażackiej (ulica prowadząca do wyciągu na Kopę).
Idziemy dalej (bez znaków) wzdłuż potoku Łomnica i nowej kolei linowej do głównego węzła szlaków w Karpaczu - Biały Jar.
4,9 km - 1:40h Karpacz, Biały Jar (718m)
Głównym Szlakiem Sudeckim (szlak czerwony) opuszczamy Karpacz i dochodząc do „Zapory na Łomnicy”. Zapora wzniesiona została z ciosów granitowych w latach 1910-15. Po zachodniej stronie tamy utworzyło się jeziorko zaporowe.
Za zaporą szlak skręca w prawo omijając wzniesienie Karpatka. Na zboczu Karpatki znajdują się liczne formacje skalne.
Wychodzimy na ukwieconą łąkę z której piękny widok na Kotlinę Jeleniogórską i otaczające ją góry. Docieramy do ul Myśliwskiej.
6,8 km - 2:15h Karpacz, Myśliwska (656m)
Po paru minutach (znaki czerwone) dochodzimy do kolejnego rozdroża.
7,3 km - 2:30h Karpacz, ul. Sosnowiecka (663m)
Opuszczamy ulicę i skręcamy w prawo za znakami czerwonymi (w lewo odchodzi szlak zielony) do rozdroża Pod Przełączką. Dochodzi tu szlak żółty.
9,3 km - 3:10h Pod Przełączką (735m)
Po chwili dochodzimy do rozległych łąk Przełączki (żółty szlak odbija w lewo do Dobrego Źródła).
9,5 km - 3:15h Przełączka pod Grabowcem (725m)
Za Przełączką szlak czerwony trawersuje zbocze Grabowca. Dochodzimy do trzech ciekawych formacji skalnych Ostra, Mała i Patelnia. Skałki to idealne miejsce, żeby zrobić sobie postój. Kilka minut później osiągamy Rozdroże pod Grabowcem (dochodzi tu szlak niebieski).
10,8 km - 3:40h Rozdroże pod Grabowcem (651m)
Skręcamy w lewo za znakami niebieskimi. Nieco dale znajduje się dawne ujęcie wody pitnej. Po 15 min jesteśmy przy „Dobrym Źródle” i „kapliczce św. Anny”. Dołączają tu znaki żółte.
11,8 km - 3:55h Kaplica Św. Anny (665m)
Kaplicę św. Anny zbudowano w latach 1718-19. Odwiedzali ją pielgrzymi, ale także turyści dla podziwiania pięknej panoramy zachodnich Karkonoszy i Gór Izerskich. Wewnątrz zachowało się barokowe wyposażenie. Przez pewien czas był w niej umieszczony obraz św. Wawrzyńca z kaplicy na Śnieżce. Poniżej kaplicy wypływa Dobre Źródło.
12,2 km - 4:00h Sosnówka, Lubuszanin (721m)
OW „Lubuszanin” oraz piękna polana przy nim jest doskonałym miejscem na odpoczynek (w ośrodku jest bufet).
Dalej wędrujemy za znakami żółtymi.
12,3 km - 4:05h Przełączka pod Grabowcem (725m)
Po chwili dochodzimy do kolejnego rozdroża.
12,5 km - 4:10h Pod Przełączką (735m)
Szlak czerwony odbija w lewo, a my podchodzimy za znakami żółtymi na zbocze Czoła, docierając w kilka chwil na Przełęcz pod Czołem.
14,2 km - 4:50h Przełęcz Pod Czołem (836m)
150 m poniżej przystanku znajduje się „Młyn Miłości”.
Za znakami żółtymi podążamy do miejsca gdzie szlak skręca w prawo. My idziemy dalej prosto ul Karkonoską do miejsca gdzie od świątyni „Wang” schodzą szlaki turystyczne.
15,2 km - 5:10h Świątynia Wang (881m)
Podchodzimy do świątyni Wang i za znakami niebieskimi docieramy do Kotła Małego Stawu i schroniska PTTK „Samotnia”.
19,4 km - 6:45h Schronisko PTTK Samotnia (1195m)

2016.06.21

Комментарии

Информация по комментариям в разработке