Tajemnice zbrodni - Ewa Ornacka - [Audiobook PL] 2

Описание к видео Tajemnice zbrodni - Ewa Ornacka - [Audiobook PL] 2

Na naszym kanale znajdziesz audiobooki po polsku w odcinkach. Nowy odcinek co tydzień

Pełnej wersji audiobooka posłuchasz tutaj: https://linktr.ee/tajemnicezbrodni

Wstrząsające zabójstwa, dramatyczne śledztwa, sprawiedliwość po latach.

Te zbrodnie były wyrzutem sumienia polskiej policji, bezsilnej wobec nieuchwytnych sprawców. Wyzwaniem rzuconym ekipom kryminalnym przez zabójców. Spędzały sen z powiek nawet najbardziej doświadczonym śledczym. Na przełom w śledztwie trzeba było czekać nawet lata. O rozwikłaniu tajemnicy zbrodni decydował niewiarygodny splot wydarzeń, łut szczęścia lub pozornie błaha rzecz, na przykład wiejska plotka, albo zwykły szyld reklamowy. Także czas, który zwykle zaciera ślady zbrodni i sprzyja sprawcom, tutaj obracał się przeciwko nim. Bo chociaż śledztwa tkwiły w martwym punkcie, to nauka pędziła do przodu. Stare dowody nabierały nowego znaczenia. Niewidoczna gołym okiem kropla krwi lub zaciśnięty w dłoni ofiary włos stawały się wizytówką mordercy.

Za każdą historią w tej książce kryje się czyjaś tragedia, niewyobrażalna rozpacz. Każda z nich pokazuje, jak wyrachowaną, okrutną istotą może być człowiek. Nawet ten, który na co dzień ratuje ludzkie życie. Moja książka jest reporterską rekonstrukcją pracy śledczych: od miejsca zabójstwa, aż do zatrzymania mordercy, próbą ukazania zwrotów akcji, których często nie widać w procesie sądowym. Odsłania emocje policjantów i prokuratorów pracujących - z godną podziwu determinacją - nad rozwikłaniem kryminalnej łamigłówki. Emocje, do których profesjonaliści rzadko się przyznają.

Ewa Ornacka to dziennikarka śledcza i scenarzystka. Autorka reportaży telewizyjnych, filmów dokumentalnych oraz książek o polskiej mafii i kulisach operacji specjalnych organów ścigania (m.in. „Tajemnice zbrodni”, „Wrobiony w dożywocie” – historia Arkadiusza Kraski, „Kombinat zbrodni” – opowieść o grupie mokotowskiej, „Zrozumieć zbrodnię”). Jako pierwsza dotarła w 2001 roku do najpilniej strzeżonego przez policję świadka koronnego Masy, za którego głowę świat przestępczy oferował milion dolarów. Namówiła go, by stanął przed kamerą. Tak powstał pionierski serial dokumentalny pt. „Alfabet mafii” oraz książka pod tym tytułem, a po latach serial „Kobiety i mafia”. W 2019 pokłosiem jej reportaży było uchylenie przez Sąd Najwyższy wyroku dożywocia człowiekowi, który spędził w więzieniu blisko 20 lat za zabójstwa, których nie popełnił.

Publikowała m.in. na łamach tygodników Wprost i Newsweek, Prawa i życia oraz Śledczego (Focus). Nagrodzona przez środowisko dziennikarskie Srebrną Kaczką SDRP za odwagę w opisywaniu mafii, a także nagrodą studentów dziennikarstwa Motywatory za książkę Wojny kobiet (napisaną wraz z Piotrem Pytlakowskim). W 2007 roku, jako jedyna w historii polskiego dziennikarstwa śledczego, została objęta ochroną Centralnego Biura Śledczego i wywieziona z miejsca zamieszkania. Na motywach jej książki pt. „Skazane na potępienie” (o skazanej za zabójstwo sędzi) powstaje obecnie serial dla TVN pt. „Skazana” z Agatą Kuleszą w roli głównej.

Комментарии

Информация по комментариям в разработке